Resource 2 CS

Report 5 Downloads 61 Views
2

ˇ IPRAVIT MEZIGENERAcˇNÍ JAK Pr PROJEKT

l

hl o cs

gene

@s

s@ n

ns o i t a r io gene r a t

o cho

K uskutecˇneˇní mezigeneracˇního projektu s žáky ve veˇku od 6 do 12 let beˇhem Evropského dne mezigeneracˇní solidarity a spolupráce, který se slaví 29. dubna 2012, vám navrhujeme ˇr ídit se dále uvedenými pokyny.

Spolecˇné zamyšlení s deˇtmi nad pojmy „dospívání“ a „stárnutí“ Dospělí lidé často podléhají „obavám“ a předsudkům spojeným se stárnutím a stářím, zatímco děti neprojevují žádný strach ze stáří či handicapu. Zmíněné obavy mají dospělí, kteří se potýkají se strachem ze stáří a z vlastního stárnutí.

Co je trˇeba vzít v úvahu? Někdy si děti uvědomují spojitost se svou vlastní rodinou, ale mnohé z nich nemají opravdovou vazbu na své předky: některé z dětí základních škol žijí odděleně od své rodiny, někdy od svých rodičů, a především od svých prarodičů. Některé děti mohou projevovat stesk a též náklonnost k lidem, se kterými se setkaly.

• Přemýšlení o své identitě: Vím, odkud přicházím? (Např. sestavit rodokmen, znázornit svou rodinu nebo pátrat po svých předcích.) [nepovinné]

• Přemýšlení o své budoucnosti: Vím, kam směřuji? Žák zaznamená nebo nakreslí na časovou osu života důležité události svého života – od narození až do současnosti – a pak vymýšlí důležité události své budoucnosti, tj. studium, rodinné záležitosti, záliby, maximální délku svého života. [nepovinné] • Přemýšlení o společných aktivitách: Co se dá dělat společně? (Např. diskutovat o prarodičích žáků nebo starších lidí, které žáci znají. Diskuse se může stočit na téma o tom, co by se rádi od seniorů naučili a co by s nimi rádi podnikali společně.) [nepovinné] • Přemýšlení o sobě a o druhých: Naučit se, jak se představit při návštěvě seniorů. [nepovinné] • Poznat pozvané lidi: Co bych se rád dozvěděl o starších lidech, kteří přijdou do naší třídy? (Např. vypracovat seznam otázek, který žákům pomůže poznávat starší lidi, jejich vášně, jejich záliby, jejich bývalé profese, „starou“ školu, dnešní školu, jejich rodinu atd.) [doporučeno]

1/4

www.active-ageing-2012.eu

© European Commission, 2012.

Reflexivní aktivity prˇedcházející návšteˇveˇ senioru ˚

2

ˇ IPRAVIT MEZIGENERAcˇ NÍ JAK Pr PROJEK T

gene

Výbeˇr senioru˚ pro projekt generations@school Pedagogové mohou vypracovat svůj projekt generations@school ve spolupráci se zařízeními pro seniory, sdruženími a spolky pro důchodce, osamocenými staršími lidmi, ale i s prarodiči svých žáků... Tento výběr se uskuteční v závislosti na plánovaných aktivitách.

ra tio

n

ch s@s

o ol

Zařízení pro seniory, domov důchodců, rezidenční bydlení nebo klub pro lidi ve třetím věku, které si vyberete, by neměly být situovány daleko od školního zařízení. Můžete kontaktovat ředitele nebo animátora a společně s nimi určit aktivity ve skupinách, které zorganizujete ve třídě při návštěvě seniorů. V případě, že se obrátíte na nějaké sdružení, spolek nebo osamocené starší osoby, je třeba, abyste se nejprve řádně informovali o jejich aktivitách a ujistili se, že budou schopné plánovaný projekt absolvovat.

Aktivita ve trˇídeˇ: návrh pozvánky pro seniory Úkol Získat zájem o návšteˇvu školy

Adresáti Starší lidé

Prezentace Papírová pozvánka

První etapa: definice projektu • Žákům je prezentován projekt generations@school a den návštěvy. • Žáci jsou vyzváni, aby předložili své myšlenky a nápady týkající se podoby papírových pozvánek, přičemž si připomenou některé pozvánky z minulosti (na narozeniny, rodičů nebo svých přátel…). • Pedagog zaznamená všechny vznesené návrhy pozvánek a žáci se rozhodnou, které z nápadů si zvolí.

Druhá etapa: návrh textu • Pedagog připomene všechny nápady týkající se textu pozvánky. Žáci si s přihlédnutím k těmto textovým nápadům vyberou nejvhodnější ilustrace z návrhů předložených učitelem. • Následuje rozdělení do skupin po třech žácích. Jednotlivé návrhy s úpravou textu a ilustracemi jsou prezentovány před celou třídou a podrobeny kritice; jsou vysvětlena jednotlivá kritéria správné grafické úpravy textu s obrázky.

Trˇetí etapa: grafická úprava

2/4

www.active-ageing-2012.eu

© European Commission, 2012.

• Děti postupně diktují informace, které bude pozvánka obsahovat a navrhnou pedagogovi grafickou úpravu textu s obrázky. • Tuto část práce lze uskutečnit písemně nebo na počítači.

2

ˇ IPRAVIT MEZIGENERAcˇ NÍ JAK Pr PROJEK T

gene

ra tio

n

ch s@s

o ol

Vzor dopisu napsaného žáky

10. dubna 2012

Marie Lewisová třídní učitelka tel.: Vážení členové sdružení

,

naše škola připravuje projekt nesoucí název generations@school. Jedná se o evropský projekt, který nám umožní navázat kontakt s dalšími školami a podělit se o zkušenosti naší činnosti ve škole. Chtěli byste při realizaci tohoto projektu s námi spolupracovat? Cílem projektu je iniciovat ve třídě dialog se staršími lidmi. Rádi bychom, kdybyste přišli na návštěvu do naší školy popovídat si s námi. Připravili jsme si pro vás otázky a očekáváme, že si též připravíte seznam otázek na nás. Naším přáním je dozvědět se, co to znamená stárnout, jaké jsou vaše oblíbené aktivity, co rádi děláte apod. Též bychom rádi poznali, jaké jste měli dětství, jak vypadal váš tehdejší život a jak žijete dnes. Pokud máte fotografie z vašeho dětství, hračky nebo jiné předměty, které jste měli rádi, pokud znáte hry a písničky, které vyprávějí o vaší minulosti a které nás mohou hodně poučit, jak jste žili, tak vás prosíme, abyste přinesli vše s sebou na naše setkání. Tím nám umožníte objevit dobu, která se liší od té naší. Máte-li zájem o další informace a chcete-li se s námi setkat, můžete kontaktovat našeho učitele/školu, abychom si domluvili den a hodinu setkání, které by vám nejlépe vyhovovaly. Pokud nás navštívíte, mohli bychom zorganizovat malé společné občerstvení.

Předem vám děkujeme! Srdečné pozdravy vám posílá třída 2.B Základní škola

,

3/4

www.active-ageing-2012.eu

© European Commission, 2012.

Vyhovoval by vám některý den v týdnu od 23. do 27. dubna?

Prˇíprava senioru˚ na návšteˇvu ve trˇídeˇ Při navázání kontaktu se seniory musí učitel dobře vysvětlit podstatu dialogu, který se povede při setkání ve třídě; volná diskuse a vzájemná výměna názorů je to nejdůležitější. Je třeba, aby osoba pozvaná k účasti na projektu generations@school byla připravena sdílet s ostatními svůj minulý a současný život neformálním a uvolněným způsobem. Pedagog bude vždy přítomen a povede průběh dialogu. Učitel předem vysvětlí seniorovi průběh setkání, co se očekává od jeho účasti, jakož i téma, na které se dialog zaměří: Co znamená stárnutí? Čemu se jeden od druhého můžeme naučit? Co můžeme vykonat společně? Učitelé mohou pozvané seniory požádat, aby s sebou přinesli fotografie z dětství, ze školy, ale i fotogra-

gene

ra tio

n

ch s@s

o ol

Co je trˇeba vzít v úvahu? Prˇipravit si jmenovky žáku˚, aby se usnadnila komunikace mezi prˇítomnými.

fie ze současnosti, které ukazují jejich oblíbenou činnost, práci a zaměstnání, oblíbená jídla, koníčky nebo jiné věci ze současného života, o kterých by s žáky rádi podebatovali. Tento materiál poslouží k navázání konverzace mezi žáky a seniory.

Carole Gadetová, odbornice na mezigenerační projekty: předsedající sdružení „Ensemble Demain“ (www.ensembledemain.com) a zodpovědná pracovnice oddělení mezigeneračních studií a projektů na francouzském Ministerstvu školství.

4/4

www.active-ageing-2012.eu

© European Commission, 2012.

2

ˇ IPRAVIT MEZIGENERAcˇ NÍ JAK Pr PROJEK T