Name
2.1
?
Number and Operations—5.3.B Also 5.3.A MATHEMATICAL PROCESSES 5.1.B
Multiply by 1-Digit Numbers
Essential Question
How do you multiply by 1-digit numbers?
Unlock Unlock the the Problem Problem Each day an airline flies 9 commercial jets from New York to London, England. Each plane holds 293 passengers. If every seat is taken on all flights, how many people fly on this airline from New York to London in 1 day?
Math Talk
Use place value and regrouping.
Mathematical Processes
Explain how you multiply any number by a 1-digit number.
STEP 1 Estimate: 293 × 9 Think: 300 × 9 = ___ STEP 2 Multiply the ones. 2
2 93 × 9 __ 7
9 × 3 ones =
_ ones
Write the ones and the regrouped tens.
STEP 3 Multiply the tens. 82
2 93 × 9 __ 37
9 × 9 tens =
_
tens
Add the regrouped tens.
_ tens + 2 tens = _ tens Write the tens and the regrouped hundreds.
STEP 4 Multiply the hundreds. 82
2 93 × 9 __ 2,637
9 × 2 hundreds =
_ hundreds
Add the regrouped hundreds.
_ hundreds + 8 hundreds = _ hundreds © Houghton Mifflin Harcourt Publishing Company
Write the hundreds.
So, in 1 day, ___ passengers fly from New York to London.
• How can you tell if your answer is reasonable? ________
Module 2
55
Share Share and and Show Show Complete to find the product. Estimate: 6 × ___ = ___
1. 6 × 2,796 Multiply the ones and regroup.
Multiply the tens and add the regrouped tens. Regroup.
2,7 96 × 6 __
2, 7 96 × 6 __ 6
Multiply the thousands and add the regrouped thousands.
Multiply the hundreds and add the regrouped hundreds. Regroup.
3
53
4 53
2, 7 9 6 × 6 __ 76
2, 7 9 6 × 6 __ ,776
Estimate. Then find the product. 2. Estimate: ___
3. Estimate: ___
608 × 8 __
4. Estimate: ___
556 × __4
1,925 × 7 __
Problem Problem Solving Solving Algebra Solve for the unknown number. 5.
396 × 6 __ 2,3 6
6.
5,12 × 8 __ 16
7.
8,5 6 × 7 __ 60,03
8. 116 × 3
9. 338 × 4
12. 5 × 1,012
13. 2,921 × 3
10. 6 × 219
11. 7 × 456
14. 8,813 × 4
15. 9 × 3,033
16. Multi-Step A commercial airline makes a flight each day from New
York to Paris, France. The aircraft seats 524 passengers and serves 2 meals to each passenger per flight. How many meals are served in one week?
56
© Houghton Mifflin Harcourt Publishing Company
Practice: Copy and Solve Estimate. Then find the product.
Name
Problem Problem Solving Solving What’s the Error? 17. The Plattsville Glee Club is sending 8 of its members to a singing
contest in Cincinnati, Ohio. The cost will be $588 per person. How much will it cost for the entire group of 8 students to attend? Both Brian and Jermaine solve the problem. Brian says the answer is $40,074. Jermaine’s answer is $4,604. Estimate the cost. A reasonable estimate is _. Although Jermaine’s answer seems reasonable, neither Brian nor Jermaine solved the problem correctly. Find the errors in Brian’s and Jermaine’s work. Then, solve the problem correctly.
Jermaine
Brian
6
$ 5 8 8 x 8 $ 4 0, 7 0 4
6
Correct Answer
6
$ 5 8 8 x 8 $ 4, 6 0 4
18. What error did Brian make? Explain. __________
19. What error did Jermaine make? Explain. _________
© Houghton Mifflin Harcourt Publishing Company
20. Multi-Step How could you predict that Jermaine’s answer might be
incorrect using your estimate?
Module 2 • Lesson 1
57
Mathematical Processes M Model ¥ Reason ¥ Communicate M
Daily Daily Assessment Assessment Task Task Fill in the bubble completely to show your answer. 21. A minivan weighs 4,275 pounds. You would need 6 minivans to balance
2 elephants on a balance scale. Which could be the combined weight of the 2 elephants?
A
25,650 pounds
B
12,825 pounds
C
24,650 pounds
D
25,620 pounds
22. A small sports arena can hold 274 people in each section. The arena has
7 sections. Estimate how many people the arena can hold, and then give the exact total.
A
estimate: 1,400; exact: 1,818
B
estimate: 1,400; exact: 1,918
C
estimate: 2,100; exact: 1,898
D
estimate: 2,100; exact: 1,918
23. Multi-Step The 133 students in the fifth grade each made 6 bookmarks
for the school library. The 128 students in the fourth grade each made 7 bookmarks for the school library. Which class made more bookmarks and how many more did they make?
A
fourth grade, 108
C
fifth grade, 108
B
fourth grade, 98
D
fifth grade, 98
TEXAS Test Prep 24. The Memorial School has 1,362 students enrolled for the current school
58
A
6,800
C
6,810
B
6,510
D
5,810
© Houghton Mifflin Harcourt Publishing Company
year. The school is purchasing 5 notebooks for each student. How many notebooks does the school need to purchase for the students?
Number and Operations—5.3.B Also, 5.3.A MATHEMATICAL PROCESSES 5.1.B
H o mewo rk and Practice
2.1
Name
Multiply by 1-Digit Numbers
Solve for the unknown number. 1.
5 4 × 4 _ 2,296
2.
3,852 × 7 __ 26,9
3. 1,
4.
7,593 × 2 __ ,186
5.
79 × 3 __ 537
6.
73 × 5 __ 6,865 835 × 4 __ 3, 0
Estimate. Then find the product. 7. 4 × 923
8. 227 × 3
9. 4 × 1,238
10. 384 × 2
11. 2,831 × 3
12. 4 × 2,899
Problem Problem Solving Solving 13. Mrs. Sampson is buying new tires for her car.
© Houghton Mifflin Harcourt Publishing Company
Each tire costs $129.00. What is the total cost of four tires? Estimate. Then solve.
14. The drama club sold 386 tickets to the
school play. Each ticket costs $7. How much money did the club raise for the school? Estimate. Then solve.
Module 2 • Lesson 1
59
TEXAS Test Prep
Lesson Lesson Check Check Fill in the bubble completely to show your answer.
6 months. How much had Wendy earned at the end of 6 months?
A
3,729
A
$9,670.00
B
3,738
B
$9,640.00
C
3,728
C
$9,840.00
D
3,628
D
$9,870.00
17. A commercial airline makes several flights
18. Leo’s penny jar holds 386 pennies. Leo has set
each week from New York to Paris, France. If the airline serves 1,978 meals each day, how many meals are served the entire week?
a goal to save 8 jars full of pennies. Estimate how many pennies Leo will have if he saves 8 jars of pennies and then give the exact total.
A
13,796
A
estimate: 2,400; exact 2,448
B
13,346
B
estimate: 2,400; exact 3,048
C
13,846
C
estimate: 3,200; exact 3,088
D
1,985
D
estimate: 3,200; exact 3,048
19. Multi-Step Jefferson School held a fitness
contest during the month of April. The 168 fifth grade students each ran a total of 3 miles during the contest. The 154 fourth grade students each ran a total of 2 miles during the contest. What is the total number of miles run by all students in the contest?
60
16. Wendy earned $1,645.00 each month for
three times as many cakes in December. How many cakes did he sell in December?
A
802 miles
B
792 miles
C
812 miles
D
712 miles
20. Multi-Step Mr. Benson is buying supplies for
his office. He bought 8 boxes of large rubber bands, which come 195 to a box. He bought 6 boxes of small rubber bands, which come 256 to a box. What is the total number of rubber bands that Mr. Benson bought?
A
3,096
B
4,576
C
3,066
D
3,520
© Houghton Mifflin Harcourt Publishing Company
15. A baker sold 1,246 cakes in November. He sold