Cookbook final2

Report 1 Downloads 97 Views
LÁSKA PROCHÁZÍ ŽALUDKEM

Fotini a Jakub Hamplovi

Láska procházá žaludkem Fotini a Jakub Hamplovi

Vydalo nakladatelství Hamplovi 185 Colinton Mains Rd, EH13 9BX Edinburgh jako svou 1. publikaci

Fotografie na obálce Grazyna Erkekglou. Tisk a vazba: librix.eu

44 stran, první limitované vydáni 1 výtisku.

Martě a Filipovi ke krásnému, štastnému a spokojenému manželství

4

Úvod Jídlo se dotýká každého. Každý něco jí během dne. Celé svazky byly napsány o nutričních potřebách těla a existují různé, navájem odlišné teorie o tom jak tyto potřeby naplnit. Mohli bychom se zdlouhavě bavit o vyrovnaných dietách, o jídlech essenciálních pro zdraví a energii, o jídlech, která odstraňují určité tělesné nedostatky a tak dále. Ale jídlo není jen jídlem — tedy výživou. Kdyby Bůh chtěl abychom se jen naplnili zdravý prospěšnými věcmi, jen by nám seslal nutričně perfektně vyváženou manu. Ale jak čteme, Izraelcům se mana znechutila a začali reptat po masu, pórku a česneku co měli v Egyptě. Místo toho Bůh stvořil obrovské množství jídel, které každé má svou jedinečnou chuť, barvu a vůni a která můžeme kombinovat v téměř nekonečném množství receptů. Proto by neměla existovat příležitost kdy sezení u jídla je nedůležité. Jídla můžou být opravdu velmi malá, nebo rychlá přerušení ve zdlouhavé práci, nebo opravdu levnou záležitostí. Ale měla by vždy být o něčem více než jen e jezení. Relaxace, komunikace a trocha krásy a potěšení by měly být součástí i těch nejkratších přestávek na jídlo. Samozřejmě, že oslavíme důležité dny roddiných přúslušníku důkladnější pozorností k přípravě a servírování jídla. Ale měli bychom věnovat pozornost i těm dnům které jsou šedivé a zprávy špatné. Když někdo přijde po obzláště špatném dnu z práce k jídlu, které nesnáší a připálené polévce, je rodinný klid ohrožen mnohem více než když je přivítán oblíbeným jídlem krásně připraveným. Zkrátka jídlo připravené pro ostatní je projevem lásky. Rozhovor, který se koná nad jídlem spojuje lidi silněji než rozhovor bez jídla. Lidi spolu jedí při všech důležitých momentech života - křtiny, svatba i pohřeb. Zkrátka je potřeba si uvědomit, že společná jídla jsou důležitým elementem při vytváření a udržování lidských vztahů. Vaření tedy může být formou umění, kdy kuchař se snaží tento aspekt jídla maximalizovat. K tomu je potřeba dávat pozor jak na skladbu jednotlivých receptů, ale i pospolitost celého menu a romanitosti celého jídelníčku. Nic tolik nekazí moc jídla jako nuda - nikdo by neměl muset říct: “Středa, tak to bude zase guláš.” Jídelníček by měl stolovníky překvapit a potěšit. Příprava však nekončí v kuchyni, jídlo vytváříme i s ohledem na to jak bude vypadat na talíři i na stole. Jídlo by mělo být sezonní — některé ovoce a zeleniny jsou mimo svoje období téměř bez chuti (a často taky zbytečně drahá), jiné suroviny ovlivňují jak člověk reaguje na počasí. V rámci rodiny se často vytvoří určité množství jídel, která jsou rodinými oblíbenými. Z těchto jsme pro vás vybrali do této kuchařky. Některá tato jídla jsou improvizovaná (například smažené nudle se dají vytvořit na tisíce možných způsobů podle toho co člověk doma má), a tak jsme vytvořili lahodný recpet, který by tuto kategorii zatupoval. Doufáme, že tato jídla vám za prvé budou chutnat tak jako nám, ale že vám i pomohou vytvořit radostný pocit společného domova.

5

Obsah Snídaně …………………………………………………………………………………………………………………. 9 Skotská snídaně ………….…………………………………………………………………………………………….10 Japonská omeleta …….………………………………………………………………………………………………. 12 Kaiserschmarrn .………….…………………………………………………………………………………………… 13 Polévky ………………………………………………………………………………………………………………… 15 Gazpacho ...………….………………………………………………………………………………………………… 16 Hrachová polévka s mátou …………………………………………………………………………………………… 17 Avgolemoni …………….…………………………………………………………………………………………….… 18 Wild Rice Soup …….……………………………………………………………………………………………..…… 19 Hlavní jídla ……………………………………………………………………………………..……………………… 21 Kuře na pivu …………….………………………………………………………………………………………..…… 22 Burger ……………………………………………………………………………………………………………..…… 23 Ragù alla Bolognese …………….………………………………………………………………………………….… 24 Lasagna al Forno …….…………………………………………………………………………………………..…… 24 Irácké jehněčí ragů …………….………………………………………………………………………………..…… 26 Soutzoukakia ………………………………………………………………………………………………………..… 27 Vermicelli s lososem …………….………………………………………………………………………………….… 28 Salát Niçoise …….…………………………………………………………………………………………..………... 29 Kritharaki …………….…………………………………………………………………………………………...….… 31 Zaru Soba …….…………………………………………………………………………………………………..…… 32 IHiyayakko …………….………………………………………………………………………………..…………….. 32 Japonské nakládané okurky ……………………………………………………………………...………………..… 32 Marinara …………….………………………………………………………………………………………………..… 34 Sýrová omáčka na těstoviny …….……………………………………………………………..…………..………… 34 Fotis’ Shepard Pie …………………………………………………………………………………………………..… 36 Nejlepší tuňákový sendvič …………….…………………………………………………………………………..….. 37 Arroz rojo …….……………………………………………………………..………………………………..………… 38 Pepřová omáčka …….………………..…………………………………..………………………………..………… 39 Moučníky ……………………………………………………………………………………..……………………..… 41 Jahodový Cheescake …………….…………………………………………………………………………….……. 42 Milkshake ……………………………………………………..…………………………………………………..…… 43 Frappé …………….………………………………………………………………………………………………….… 43

6

7

Snídaně

Skotská snídaně Tradiční skotská snídaně se skládá z množství individuálně připravených jídel. Většína z nich je velmi jednoduché připravit (jenom opečeme na pánvi), proto zde dáme akorát seznam. Je nutno podotknout, že málokdy se podávají úplně všechna tato jídla najednou, proto doporučujeme vybrat cca 5 — 6 položek podle chuti. • • •. •. •. • • •. •.

Volská oka Britské buřty Plátky Haggisu Anglická Slanina Plátky black puddingu Hashbrowns Fazole v rajčatové omáčce Rajčatová omáčka Žampiony

Následují recepty na ty o něco složitější položky:

Hashbrowns (cca 5 hashbrowns) Suroviny 6 brambor 1 cibule

Sůl, pepř

Brambory a cibuly oloupeme a nastrouháme na hrubém struhadle do čisté utěrky. Nastrouhanou směs důkladně osolíme (jinak budou bez chuti) a opepříme. Směs zabalíme do utěrky a důkladně vyždímáme všechnu vodu. Pak vezmeme plnou hrst směsi a vytvarujeme z nich placičky, které smažíme na másle nebo olejí několik minut z obou stran.

10

Rajčatová omáčka (pro 2 osoby) Suroviny 1 konzerva (400g) rajčat 1 lžička olivového oleje 1 lžička cukru 1 lžička balsamického octa Sůl, Pepř Rozehřejeme olej v rendlíku, přidáme rajčata, ocet, cukr, sůl a pepř. Vaříme 15 minut nebo než omáčka nezhoustne.

11

Japonská omeleta Suroviny 5 vajec 1 lžička mirin

1 lžička cukru 1 lžíce daši

3 lžičky lehké sojové omáčky

Všechny ingredience dáme do misky a lehce vidličkou našleháme. Pak lehce namastíme pánev (typicky ji jen štětečkem natřu tenkou vrstvičkou). Do horké pánve nalejeme tenkou vrstvu těsta. Jak těsto začne tuhnout tak ho obracečkou a hůlkami začneme opatrně smotávat do ruličky. Až ho máme skoro smotaný, tak ruličku posuneme na druhý konec pánve a přilejeme další dávku těsta. Pak dál motáme aby nám vznikla tlustá rolka. Rolky pak nakrájíme na kolečka. Omelety můžeme pak podávat s omáčkou sriracha k snídani, dávat do sendvičů, nebo položit na bochánek rýže a převázat tenkým páskem nori pro působivé suši.

12

Kaiserschmarrn Suroviny 250 g polohrubé mouky 1 lžička soli 4 vejce, žloutek a bílek zvlášť 500 ml mléka

100 g másla 80ml rumu rozinky (můžeme vynechat) máslo na opečení

moučkový cukr na poprášení zavařenina 1/2 jablka

Večer předem dáme rozinky naložit do rumu. Mouku smíchanou se solí prosijeme do mísy. V hrnečku prokvedláme mléko se žloutky a směs za stálého míchání metličkou vmícháme do mouky. Ušleháme z bílků pevný sníh a pak ho zlehka smícháme s těstem. Na pánvi rozehřejeme kousek másla. Vlijeme polovinu těsta a na něj nasypeme rumem nasáklé rozinky. Opečeme z jedné strany, pak otočíme, přidáme trochu másla a opečeme z druhé strany. Vařečkou roztrháme na několik menších kusů a dáme na talíř. Stejně pak uděláme druhou polovinu těsta. Všechny kusy vhodíme zpátky do pánve. Posypeme oloupaným a nakrájeným jablkem, nakydáme trochu marmelády a zaprášíme moučkovým cukrem. Zalijeme rumem od rozinek a flambujeme. Podáváme zaprášené cukrem a s trochou zavařeniny.

13

Polévky

Gazpacho Suroviny:

Na garnýž:

sůl 1kg zralých rajčat pepř 1 okurka kostky ledu 3 jarní cibulky 2 rozetřené stroužky česneku 1/2 šálku panenského olivového oleje 200g starého bílého pečiva 3 lžíce balsamického octa

Světlý chleba 1 rozetřený stroužek česnek 2 lžíce olivového oleje 1 lžička papriky Sůl, Pepř 3 Jarní cibuky Okurka

Rajčata polejeme vařící vodou a necháme ponořené 30-60 vteřin (podle velikosti rajčat). Pak je vyndáme, ostrým nožem vykrojíme tvar kříže na spodky rajčete a sloupneme šlupku. Pečivo vložíme do vody na zhruba 10 minut. Pak ho vyndáme a rukou vyždímeme. Vložíme ho do hrnce. Nakrájíme zeleninu na menší kousky, česnek rozetřeme. Vše dáme do hrnce, zalejeme octem a olejem, osolíme a opepříme a rozmixujeme. Hrnec dáme vychladit do lednice alespoň na 2 hodiny. Připravíme krutony: Smícháme olej, papriku, sůl, pepř a česnek. Rozprostřeme chleba na plech, a lehce ho potřeme olejovou směsi z obou stran. Dáme do trouby na 10 minut na 150ºC (hlídáme ho aby se nespálil). Opečený chleba nakrájíme na obdélníčky a necháme vychladnout. Každému dáme do misky dvě kostky ledu, zalejeme polévkou, ozdobíme několika krutony, hrstkou nasekané cibulky a okurky.

16

Hrachová polévka s mátou Suroviny: 1 cibule 2 lžíce mouky 1 lžíce oleje

500g mraženého hrášku 1 lžíce sušené máty štáva z 1 citrónu

Osmažíme nakrájenou cibuli na oleji a zaprášíme moukou. Jížku zalijeme vývarem a přidáme do vařící tekutiny hrášek. Přidáme sušenou mátu a vaříme 20 minut. Pak rozmixujeme mixérem, zakápneme citronem a osolíme a opepříme podle chutí.

1.5l zeleninového vývaru sůl, pepř

Tip: Polévku můžeme vařit i se sušeným hrachem, ten musíme dát do vody den předem a polévku vaříme dokavaď hrách nezměkne.

17

Avgolemoni Tenhle recept je tradiční Kyperskou polévkou, kterpu jíme jako hlavní jídlo. Podáváme ji v zimních měsících a tradičně ji jíme po velikonoční vigílii. Recept je jednoduchý, ale je třeba dát pozor při přípravě - prvních pár pokusů s vajíčky mužou být náročné. Suroviny: celé kuře 2 šálky rýže

šťáva z 2 větších citrónů 3 vejce

sůl, pepř 1 kostka kuřecího bujónu*

Vaříme kuře v osolené vodě dokavaď není úplně uvařené. Voda by měla kuře pokrývat kuře aby plavala asi 5cm ode dna hrnce. Že je kuře uvařené poznáme protože pokud kuře nadzvihneme vidličkou maso bude odpadávat od kostí. Vyjmeme kuře a dáme ho do nádoby s víkem ve které zůstane teplé. Přidáme do vody rýži a bujón a necháme vařit dokavaď není rýže uvařená. Mezitím šleháme vajíčká ve velké míse. Při stálém šlehání přidáme dva šálky studené vody a pak pomalu přiléváme citrónovou šťávu. Pozor, tahle část je trochu náročnější. Vezmeme zběračku vařící polévky (bez rýže) a za stálého šlehání pomalinku přiléváme k vajíčkům. Opakujeme dokavaď vajíčková směs nedosáhne teploty polévky. Cílem je uvařit vajíčka než je přidáme k zbytku polévky aby se vajíčka nesrazila. Když je rýže dovařená, přilejeme vajíčkovou směs, zamícháme a sundáme z ohně. Polévka je hotová, ale je lepší alespoň 15 minut počkat než ji budeme podávat (a ještě lepší je druhý den). Podáváme s kuřetem (nebo kuře můžeme natrhat a vložit do polévky).

* Používáme kuřecí bujón aby polévka měla silnější chuť, jelikož dnešní kuřata nevytvoří dostatek šťávy. Pokud seženeme od řezníka kuřecí kůže můžeme je přidat jako lepší alternativu k bujónu.

18

Wild Rice Soup Tahle vánoční polévka nemůže v žádné rodinné kucharčce chybět! Suroviny: 1 šálek Wild Rice 1.25l vody 1 lžíce soli 4 lžíce másla 2 lžíce nasekané cibule

8 lžic mouky 2l slepičího bujónu 2/3 šálku nastrouhané mrkve 6 lžic načtvrcených mandlí

500ml smetany na vaření 4 lžíce suché sherry 200g šunky (na kostičky) petržel, pažitka

Do hrnce dáme vodu se solí, přivedeme k varu a přidáme wild rice. Vaříme dokavaď nebude rýže měkká. Pak slijeme a dáme stranou.

Tip:

V hrnci rozpálíme máslo, přidáme cibuli a smažíme do skelnata. Pak přidáme mouku a uděláme hladkou jížku. Do jížky opatrně rozmícháváme bujón a dáváme pozor aby nevznikly hrudky. Přivedeme k varu.

Kalkulačku ingrediencí najdeme na webové adrese developer.xf.cz/wrs.php

Pak přidáme uvařenou wild rice, mandle, šunku, mrkev a chvíli vaříme (ne moc dlouhou, aby se nerozvařila mrkev). Na závěr přidáme smetanu, sherry. Ozdobíme nasekanou petrželí a pažitkou.

19

Hlavní jídla

Kuře na pivu Suroviny: 1kg kuřete - stehna máme nejraději 200ml světlého piva 6 žampiónů 1 cibule na drobno

800ml kuřecího vývaru 200ml smetany na šlehání 1/2 citronu 3 lžíce oleje

Kusy kuřete osolíme a opepříme a v hrnci je opečeme na oleji ze všech stran do hněda. Kuře pak dáme stranou. Cibuli přidáme do kastrolu a krátce orestujeme. Přidáme nožičky žampiónů a taky orestujeme. Pak zalijeme pivem a necháme všechnu tekutinu vyvařit zpět na tuk (když všechno pivo nevyvaříme, omáčka bude hořká). Zaprášíme moukou a chvíli restujeme. Pak dáme zpátky kuře, které srovnáme pokud možno do jedné vrstvy, a zalijeme vývarem do dvou třetin kuřete. Přivedeme k varu, zmírníme oheň a dusíme as 45 minut (nebo 25 minut v papiňáku).

22

1 lžíce hladké mouky 1 lžíce másla 1 lžíce velkolisté petržele Sůl, pepř

Když je kuře měkké, přilejeme smetanu, chvíli ještě povaříme a stáhneme z ohně. Mezitím nakrájíme žampióny na plátky. V rendlíku rozpálíme lžíci másla. Žampióny osolíme, opepříme, zakápneme citrónem, a vrendlíku na rozpáleném másle krátce orestujeme. Kusy kuřete přendáme z hrnce na mísu. Do rendlíku se žampióny přes jemný cedník propasírujeme omáčku ve které se vařilo kuře. Omáčku dochutíme solí a pepřem a nakonec vmícháme lžíci chlazeného másla. Podáváme s jemným nokem nebo se širokými nudlemi. Ozdobíme petrželí.

Burger Suroviny na maso:

Burger:

Omáčka:

500g kvalitního mletého hovězího 1 vejce 1 cibule sůl, pepř

4 briošky ledový salát velké rajče cibule plátky sýra anglická slanina

2 nakládané okurky 4 lžíce kečupu 4 lžíce majonézy 2 lžíce hořčice 1 lžička vinného octa

Cibuli nasekáme na drobno, přidáme do mísy. Přídáme maso a vejce, sůl a pepř a všechno důkladně zpracujeme. Dáme do burger pressu a vytvarujeme burgery. Grilujeme z obou stran. Když se dopéká druhá strana, položíme na ně plátky sýra. Okurky nasekáme na velmi drobno. Dáme je do misky a smícháme s kečupem, majonézou, hořčicí a octem. Vznikne nám burgerová omáčka. Slaninu opečeme na pánvi. Briošky rozkrojíme vejpůl, chvíli je hodíme na gril ohřát, pak potřeme burgerovou omáčkou, přídáme maso, plátek rajčete, kolečko cibule, plátek salátu, pár plátků slaniny.

23

Ragù alla Bolognese Suroviny: 2 lžíce másla 5 mrkví 5 řapíků celeru 5 cibulí 500g mletého hovězího

500g mletého vepřevého 500ml suchého červeného vína 350ml silného hovězího vývaru 100g pancetty nebo tuku z prosciutta (je možno vynechat)

1 lžíce oregána 1 lžička muškátového oříšku 2 konzervy rajčat 50g rajčatového protlaku Sůl, pepř

Nadrobno nakrájíme včechnu zeleninu a pancettu. V hrnci rozehřejeme máslo a přidáme cibuli. Restujeme dokavaď nezeskelnatí, pak přídáme pancettu, mrkev a celer. Směs asi pět minut restujeme, pak přidáme maso. Restujeme dokavaď maso nezhnědne. Pak zalejeme vínem a přidáme muškátový oříšek. Směs chvíl vaříme, pak přidáme vývar asi 35 minut vaříme. Pak přidáme rajčata, protlak a oregáno a vaříme dalších 30 minut. Ragù je výborné jako omáčka na čerstvé tagliatelle nebo jako surovina do lasange.

Lasagne al Forno Suroviny: Ragù alla Bolognese 2l plnotučného mléka 5 lžic mouky

125g másla 600g lasagní

200g nastrouhaného parmigiano reggiano

V hrnci rozpálíme máslo, zasypeme moukou, kterou lehce osmažíme a zalijeme mlékem. Vzniklý bešamel důkladně promícháme a zvolna 10 minut vaříme. Do hluboké nádoby na pečení nalijeme tenkou vrstvu bešamelu, pak přidáme vrstvu lasagní, pak vrstvu ragù, vrstvu bešamelu a vrstvu parmazánu. Opakujeme dokavaď nemáme plný plech. Na závěr všehno zasypeme parmasánem a dáme do trouby na 30 minut.

24

25

Irácké jehněčí ragů Suroviny: 1kg jehněčího ramene 2 menší baklažány 2 cibule na středně nakrájené 3 stroužky nakrájeného česneku

Lžíce tymiánu 3 Bobkové listy 1/2l silného hovězího vývaru Hrubá sůl

Pepř 1 konzerva rajčat (400g) olivový olej 1 šálek žlutého hrachu

Baklažány nakrájíme na kolečka 1cm tlustá, vložíme do osoloné studené vody, přiklopíme talířkem aby zůstaly ponořené a necháme alespoň 20 minut nasáknout. Jehněčí rameno necháme dosáhnout pokojové teploty. Vmasírujeme do masa hrubou sůl a hrubě namletý pepř. Pak v hrnci rozpálíme olej a maso rychle ze všech stran opražíme do hněda. Cibuli a česnek přihodíme do hrnce k masu a minutu restujeme. Pak zalejeme vývarem (zhruba do půlky masa), přihodíme tymián a bobkové listy a necháme asi hodinu (v papiňáku 20 minut) vařit. Baklažány vyndáme z vody, osušíme a v malých dávkách osmažíme na olivovém oleje z obou stran dokavaď nezezlátne. Do hrnce s masem přidáme baklažány, rajčata a hrách a vaříme dokavad maso nezměkne (mělo by odpadávat z kosti). Maso z hrnce vyndáme do plechu a omáčku ještě bez pokličky vaříme aby zhoustla. Maso nakrájíme na kostičky a přidáme do hotové omáčky. Podáváme přelité na roztrhané pita chleby.

26

Soutzoukakia Meatballs: 500g mletého vepřového 750g mletého hovězího 1 nasekaná větší cibule 30g petržele

Omáčka: 1 vejce 2-3 šálky strouhanky sůl, pepř 2 lžíce octa

2 konzervy rajčat 4 drcené stroužky česneku sůl, pepř olivový olej

Ve velké míse smícháme všechy ingredience na meatballs a důkladně propracujeme. Směs můžeme vařit okamžitě, ale lepší je ji nechat odstát, nejlépe přes noc (část směsi můžeme také zmrazit na příště). Směs vytvarujeme do malých válečků cca 6cm dlouhých a 3cm širokých. Válečky dáme do řady na plech. Nevadí pokud se dotýkají, protože se při pečení trochu zmenší. Dáme péct do na 180º vyhřáté trouby na 40 minut. Mezitím orestujeme na olivovém oleji rajčata s kozerv. Přidáme sůl a pepř podle chuti. Po asi 7 minutách přidáme česnek, krátce zarestujeme a sundáme z ohně. Přelijeme omáčku přes meatballs, dáme zpátky do trouby a vložíme zpátky do trouby. Pečeme dalších 20 minut. Podáváme s rýží a zeleným salátem.

27

Vermicelli s lososem Suroviny:

Nudle:

2 lososové filety (100g každý)

100g rýžových vermicelli 2 lžičky oleje 1 lžička sesamového oleje 2 jarní cibulky nasekané na jemné plátky 1 stroužek česneku nasekaného na drobno

Marináda: 2 lžičky svělté sojové omáčky 2cm kousek nastouhaného zázvoru 1 stroužek rozdrceného česneku 2 lžíce limetkové šťávy 1 lžičká sesamového oleje

2cm zázvoru nasekaného na drobno 120g cukrového hrášku 100g pak choi 2 lžičky světlé sojové omáčky 2 lžičky nam plá (rybí omáčky) štáva 1 limetky na drobno nasekaný koriandr

Smícháme všechny ingredience na marinádu. Položíme očištěné losové filety do misky a přelijme marinádou. Rybu párkrát obrátíme aby se dobře potkryla marinádou a necháme alespoň 10 minut marinovat. Mezitím uvaříme nudle podle pokynů výrobce (lepší je nudle uvařit spíš méně než více, jelikož je budeme dál smažit, nechceme aby se rozpatlaly). Nudle slejeme a dáme sedět do studené vody. Na nelepivé panvi rozehřejeme trochu oleje. Přidáme losové filety kůží dolů. Losos se často začne zvedat jak se smaží, v této situaci ho plochou obracečkou přitlačíme zpátky na povrch pánvičky aby byla celá kůže v kontaktu s horkem. Smažíme 3 minuty (nebo trochu déle pokud máme tlustší rybu). Pak otočíme a na mírnějším ohni smažíme na druhé strany další 1.5 minuty (pro rare) až 3 minuty (pro well done). Na posledních 10 vteřin přelijeme zbytkem marinády z misky ve které se losos marinoval. Mezitím ve woku (nebo větší pánvi) rozehřejeme směs oleje a sesamového oleje. Přidáme jarní cibulku, česnek a zázvor a za stáleho míchání minutu restujeme. Přidáme cukrový hrášek a pak choi a restujeme další 1-2 minuty. Pak přídáme slité nudle a vše důkladně promícháme. Pak přidáme sojovku, rybí omáčku a limetkovou šťávu a vše ještě minutu restujeme. Nudle servírujeme do misek nebo talířů a navrch přidáme každému losový filet, přelijeme šťávou z pánvičky od lososa a posypeme koriandrem.

28

Salát Niçoise Suroviny: 300g nové brambory 100g zelených fazolek 3 vejce 2 saláty Little Gem nebo srdíčka římského salátu

Dresink: 3 lžíce olivového oleje 200g přepůlených cherry rajčátek 1 lžíce balsamika hrstka čerstvé bazalky 300g filet tuňáka

Připravíme dresink. Do velkého hmoždíře dáme olivy, ančovičky a česnek a rozdrtíme na hrubou kaši. Přidáme citron, olej a balsamika a dáme stranou. Uvaříme brambory ve šlupce ve vroucí vodě 15 minut. Slejeme a dáme stranou. Vaříme fazolky ve vroucí vodě 4-5 minut dokavaď nezačnou měknout (ale měly by být alespoň trochu křupavé). Slejeme a dáme do ledové vody - tím jim zůstane krásná zelená barva. Pak je slejeme a dáme stranou. Uvaříme vejce na tvrdo (nebo skoro na trvdo). Přepůlíme brambory a rozehřejeme na pánvičce dvě lžíce oleje. Brambory dáme přepůlenou stanou dolů do pánve a smažíme dokavaď nezačnou zlátnout. Pak je začneme promíchavat aby se opekly trochu ze všech stran. Pak přidáme rozpůlená cherry rajčátka a ještě 1 minutu opekáme. Přidáme 1 lžíci balsamika, sundáme z ohně a

50g tmavých oliv 5 nakládaných ančoviček 1 stroužek česneku šťáva 1/2 citronu 4 lžíce olivového oleje 1 lžíce balsamika

posypeme čerstvou bazalkou. Na pánvi rozehřejeme lžíci oleje. Tuňáka osolíme a opepříme a dáme do rozplálené pánve na 4 minuty (pokud máme jeden flák o 300g, pokud máme menší kusy musíme čas výrazně zkrátit). Pak maso otočíme a další 3 minuty ho opékáme na druhé straňe. Na talíře pak dáme lžíci dresinku, naaranžujeme brambory a rajčata, navrch přidáme fazolky. Tuňáka pod úhlem přepůlíme a každý kus dáme na talíř. Saláty rozčtvrtíme, namočíme do dresinku a dáme na kraje talířů. Vejce oloupeme a dáme na talíř a ozdobíme vejce lžičkou dresinku. Levnější a jednoduší verzí tohoto pokrmu je místo čerstvého tuňáka použít tuňáka z konzervy. Toho nemusíme smažit, jen kusy tuňáka dáme na vrch salátu a ochutíme dresinkem.

29

30

Kritharaki Suroviny: 1 větší cibule 1 lžíce olivového oleje

400g Orzo 1 konzerva rajčat

1l kuřecího vývaru sůl, pepř, oregáno

Cibuli nakrájíme na drobno a restujeme v oleji do skelnata, pak přidáme rajčata, koření a 5 minut ještě restujeme. Přilejem vývar a necháme projít varem, pak přisipeme orzo. Orzo uvaříme do měkka za stálého míchání — orzo se bude přichytávat k hrnci, je potřeba důkladně míchat aby se nepřipálilo. Pokud dochází voda, můžeme trochu přilít (ale jenom vařící, studená by orzo rozvařila). Když je měkké, sundáme z ohně a necháme 10 minut odstát. Podáváme například s hranolkami a sázeným vejcem, nebo opečenou pikantní klobásou.

31

Zaru Soba Kaeši:

Tsuyu:

Ochucovadla (Alespoň jedno z:):

3 lžíce mirin 3 lžíce cukru 1/3 šálku tmavé sojové omáčky

1/2 šálku kaeši 2-3 šálky daši

Jemně nasekaná jarní cibulka Nastrouhané wasabi Pražená sesamová semínka Jemně natrhané nori Nastrouhaný čestvý zázvor

Soba: 400g soba nudlí

Tsuyu nejlépe připravíme den předem. Nejdřív připravíme kaeši — přidáme mirin do rendlíku a přivedeme k varu. Přidáme cukr a rozmícháme. Pak přidáme sojovku a pomalu ohřejeme — sojovka by se neměla vařit. Pokud se objeví pěna, tak ji opatrně sebereme. Pak přidáváme daši (japonský vývar). Čím méně daši přidáme, tím intenzivnějši omáčka bude - proto přiléváme pomalu a ochutnáváme. Pak uvaříme nudle. Přivedeme velký hrnec vody k varu (ale nesolíme). Pak držíme nudle nad vodou a jednu po druhé je strkáme do vroucí vody. Jemně promícháme a stáhneme oheň aby voda jen jemně bublala. Vaříme 7-8 minut (podle pokynů výrobce). Jestli jsou uvařené můžeme zjistit ochutnáním - nudle by měly být měkké ale ne rozvařené. Vodu slijeme, ale uschováme. Na konci jídla z ní vytvoříme polévku. Nudle dáme do síta a důkladně

promijeme pod tekoucí studenou vodou. Když jsou nudle studené, bereme je do hrsti a důkladně je myjeme. Pro každého stolovníka si připravíme síto (nejlepší jsou bambusová, která se dají levně pořídit v asijských obchodech; my používáme obrácený bambusový napařovák). Bereme malé snopky nudlí a pokládáme je na síto ve tvaru osmičky. Cílem je udělat pěkné balíčky nudlí, které je snadné sbírat hůlkami. Sítka položíme na talíře. Na stůl dáme do malých mističek ochucovadla. Každému stolovníku dáme mističku do které se vejde zhruba šálek tekutiny, kterou naplníme zhruba do ploviny tsuyu. Každý stolovník si do kalíšku s tsuyu přidá ochucovadla podle chuti, a pak rychle namáčíme nudle do omáčky a jíme. Na konci chodu doplníme stolovníkům mističku se zbylým tsuyu horkou vodou od nudlí a jíme tak polévku.

Hiyayakko Suroviny: 1 blok vychlazeného hedvábného tofu 2 jarní cibulky najemno nakrájené

2 lžičky nastrouhaného zázvoru 1/4 okurky nakrájené na tenounké hranolky

5 ředkiček nakrájené na měsíčky 2 lžíce lehké sojové omáčky 2 lžičky sesamových semínek

Vychlazené tofu nakrájíme na 4-6 kousků. Každý kousek dáme na talířek a ozdobíme zbytkem ingrediencí. Přelijeme sojovou omáčkou a podáváme.

Japonské nakládané okurky Suroviny: 1 okurka 2 lžičky soli

1/4 šálku rýžového octa 2 lžíce cukru

špetka soli 2 lžíce sesamových semínek

Omyjeme okurku a nakrájíme ji na tenká kolečka. Dáme ji do misky a posypeme dvěma lžičkami soli. Necháme 5 minut odsedět. Pak ve vodě sůl důkladně omyjeme. V nádobě s víkem smícháme okurky, ocet, cukr, špetku soli a sesamová semínka. Necháme v lednive alespoň 24 hodin, ale lepší jsou po 3 dnech,.

32

33

Marinara Suroviny: 8 rozdrcených stroužků česneku 2 konzervy rajčat 1 lžíce oregána

1 lžíce olivového oleje 1 lžička cukru 1 lžíčka sušené bazalky, nebo 12

lístků čerstvé bazalky Sůl, pepř

Do hrnce přidáme olej a na mírném ohni restujeme česnek dokavad nezezlátne. Pak přidáme oregáno, rajčata, cukr, sůl a pepř. Vaříme 25 minut (omáčka by měla zhoustnout a rajčata se rozpadat). Nakonec přidáme bazalku. Omáčka je lahodná na špagety, nebo je možné ji podávat na masových kuličkách jako výplň do baget.

Sýrová omáčka na těstoviny Suroviny: 300ml mléka 50ml grappy 1 větší cibule Lžíce oregána

500g nastrouhaného sýra normálně je to směs 4 sýrů: trvdá mozarella, parmasán, gorgonzola a brie.

Sůl, pepř Máslo 1 lžíze mouky

Na másle osmažíme cibuli do skelnata, zaprášíme moukou. Jížku zalejeme mlékem, přidáme oregáno a zalijeme grappou. Chvíli vaříme, pak přidáme sýr. Omáčku za stálého míchaní chvíli vaříme dokavaď se sýr neroztaví (pozor aby se nepřipálila). Podáváme s fussili.

34

35

Fotis’ Shepard Pie Suroviny: 500g mletého vepřového 500g mletého hovězího 2 velké mrkve 700g žampiónů 1 velká cibule

šálek nasekané petržele 3 řapíky celeru (možno vynechat) 2 konzervy rajčat 500ml hovězího vývaru asi 15 brambor

mléko šálek smetany (možno vynechat) 100g másla 1/2 šálku oleje sůl a pepř

Oloupeme brambory a dáme je vařit. Zeleninu nasekáme na drobno. Mezitím v hrnci restujeme maso. Důkladně ho rozdělujeme vařečkou aby nezůstali žádné hrudky. Když je maso hnědé, přidáme cibuli, mrkev, žampiony a řapíkatý celer. Restujeme dalších 7 minut. Přidáme rajčata, sůl a pepř a vývar. Přivedeme k varu a vaříme dalších 10 minut. Přidáme petržel a sundáme z ohně. Když jsou brambory dovařené, tak je slijeme a začneme rozmačkávat na kaši. Pak přidáme máslo a až se rozpustí tak přidáme smetanu a mléko — tolik aby nám vznikla jemná bramborová kaše. Vezmeme si plech na pečení (budeme pravděpodobně potřebovat dva) a první do něj dáme asi 4cm vrstvu masové směsí. Lžící pak uděláme navrch asi 4cm vrstvu z bramborové kaše. Kaši několikrát probodneme vidličkou až ke dnu plechu. Pečeme 30 minut v troubě vyhřáté na 200ºC. Čím déle si pie odpočine po pečení, tím bude snaží ho hezky nakrájet.

36

Nejlepší tuňákový sendvič Sendviče:

Pomazánka: 2 tuňákové konzervy 1 větší cibule 190g kvalitní majonézy 2 nakládané okurky

hrst petržele lžíce olivového oleje pepř

rajčata rukola chléb

Tuňáka slejeme a vysypeme do mísy a vidličkou důkladně rozdrolíme. Dáme pozor aby nezůstali žádné cucky. Velmi jemně nasekáme cibuli a petrželku a přidáme k tuňákovi. Přidáme majonézu, olej, jemně nasekanou okurku a pepř. Směs důkladně promícháme. Tím nám vznikne pomázanka, která v lednici vydrží 2-3 dny. Připravíme sendviče s pomázankou, plátky rajčete a rukolou.

37

Arroz rojo Suroviny: 1 konzerva rajčat 1 cibule 0.5l slepičího vývaru 1.5 lžíčky soli 1/2 lžicky drceného římského kmínu

1/3 šálku oleje (nebo sádla) 2 šálky dlouhozrné rýže 1 jalapeño (možno vynechat) 4 rozdrcené stroužky česneku 1/4 šálku nadrobno nasekaného

koriandru štáva z 2 limetek

Vložíme rajčata a cibuli do mixéru a mixujeme do hladka. Mix dáme do rendlíku a přídáme vývar, sůl a římský kmín. Přivedeme k varu na středním ohni. Mezitím dáme rýži do cedníku a důkladně propláchme pod tekoucí vodou. Voda by měla z rýře téct úplně čirá. Vlejeme olej do většího hrnce, rozehřejeme a vložíme rýži a restujeme za častého míchání dokavaď rýže nezezlátne, zhruba 10-12 minut. Přidáme nasekané jalapeño (pokud používáme), česnek a ještě minutu restujeme. Přiljeme vařící rajčatovou směs a promícháme. Zmírníme oheň a vaříme dokavaď rýže není hotová (všechna tekutina by se měla vsáknout do rýže), zhruba 15 minut. Sundáme z ohně, jemně promícháme a ještě necháme 10 minut odstát. Přidáme koriander a limetkovou šťávu a vidličkou načechráme.

38

Pepřová omáčka Tahle omáčka je lahodným doplňkem například ke steakům, ale můžeme ji podávat i jako přilohu třeba k bramborové kaši. Suroviny: 1 konzerva rajčat 1 cibule 0.5l slepičího vývaru 1.5 lžíčky soli 1/2 lžicky drceného římského kmínu

1/3 šálku oleje (nebo sádla) 2 šálky dlouhozrné rýže 1 jalapeño (možno vynechat) 4 rozdrcené stroužky česneku 1/4 šálku nadrobno nasekaného

koriandru štáva z 2 limetek

V rendlíku rozehřejeme máslo a přidáme na drobno nakrájenou cibulku. Smažíme do skelnata, pak přidáme kuličky pepře a chvíli restujeme. Zalijeme whisky a namletým pepřem a necháme chvilku bublat. Pak přilejeme vývar a necháme 10 minut vařit. Nakonec zalijeme smetanou, přidáme hořčici a ještě minutu vaříme. Navrch přidáme jemně nasekanou pažitku (a můžeme také dosolit, pokud omáčka není dostatečně slaná z vývaru).

39

Moučníky

Jahodový Cheescake Suroviny: 400g digestive sušenek 100g másla 600g sýru philadelphia

285ml smetany na šlehání 1 lžička vanilkového extraktu 100g moučkového cukru

400g čerstvých jahod 25g moučkového cukru

Tenhle jednoduchý dort má několik částí z nichž každá zabere jen pár minut. Po každé časti ale musíme dát dort odležet, takže je nejlepší dort začít připravovat dva dny předem než ho budeme potřebovat. Sušenky vložíme do sáčku a válečkem je rozdrtíme na prášek. Vložíme do misky a přelejem rozpuštěným máslem. Důkladně promícháme aby se všechny drobky obalily máslem. Mezitím dáme papír na pečení do dna dortové formy. Formu vytřeme máslem. Vložíme do formy drobky a napěchujeme je do jednolité vrstvy. Dáme do lednice odležet přes noc. Ve velké míse smícháme sýr a 100g prosetého moučkového cukru. Pak přidáme vanilkový extract a smetanu a šleháme dokavaď směs nezhoustne. Pak ji přidáme jako další vrstvu do formy a necháme přes noc uležet. Formu položíme na konzervu, uvolníme plynulým pohybem stáhneme boky formy dolů. Pomocí pečícího papíru dort opatrňe přeneseme na tác. Polovinu jahod (typicky ty ošklivější) dáme do mixéru s 25g moučkovéhu cukru a rozmixujeme. Dort ozdobímeme zbylími jahodami (možno přepůlit nebo nakrájet) a přelijeme prosetým jahodovým pyré.

42

Milkshake Toto je typický americký milkshake: tučný, nezdravý, hustý a lahodný. Vynikající jako příloha k burgerům nebo jako sladká tekutá tečka po završení jídla. Doporučujeme pořídit obvzlášť tlustá brčka. Suroviny: 4 lžíce mražené lesní směsi nebo malin 6 kopečků vanilkové zmrliny 200ml plnotučného mléka Do mixéru vložíme ovoce a zmrzlinu, zalejeme půlkou mléka. Pomalu mixujeme a přiléváme mléko než milkshake dosáhnde dokonalé hustoty. Ochutnáme jestli není přiliš kyselý — záleží na ovoci, které používáme. Pokud ano, přidáme ještě zmrzlinu a mléko. Přlijeme do vysokých sklenic a ozdobíme.

Frappé Osvěžující káva do horkého letního dne. Suroviny: 4 kostky ledu 3 lžíce vody 2 lžičky nescafé 2 lžičky cukru (podle chuti) mléko nebo voda na dolití

Led dáme do shakeru nebo velké zavařovací sklenice. Přidáme nescafé a cukr. Přilejeme 3 lžíce vody a důkladně šejkujeme. Měla by nám vzkniknout hustá zlatavá pěna, která by měla téměř celou sklenici naplnit. Obsah nalejeme do vysoké sklenice a dolejeme buď mlékem nebo studenou vodou. Můžeme ozdobit kondenzovaným mlékem. Frappé je také možné připravit z espressa, to je ale potřeba vyrobit den předem a nechat vychladit v lednici.

43

44