Name__________________________________ Date_______________
Grade 6 Unit 1 The Number System 1.
Eileen bought lunch from her favorite food truck. She ordered a burrito for $6.25, a side of jalapeños for $.75, a bottle of water for $1.25, and a churro for $0.99. She paid with a 10 dollar bill. How much change did she get? A $0.76 B $7.60 C $9.24 D $0.92
2.
How many 0.83 inch lengths of twine can be cut from a single piece that is 12.45 inches long? A 1.5 B 15 C 150 D 0.15
3.
Which number could go in the box to make the number sentence true? 7.76 < < 8.24
A
81.4
B
8.21
C
Copyright © Swun Math Grade 6 Unit 1 Assessment, Page 1
8.31
D
0.841
4.
Which value is greater than Point B on the number line? B
● A 3.25 B 3.50 C 3.60 D 2.75
5.
Solve.
23.89 4.2 ×
A 1003.38 B 10.0338 C 100,338 D 100.338
6.
Three friends went out for dinner. At the end of the meal, ¾ of a pizza was left. The three friends decided to share it equally, and asked for three to-go boxes. Which expression shows how much pizza each person took home? A ¾÷3 B 3÷¾ C ¾×3 D 3+¾
Copyright © Swun Math Grade 6 Unit 1 Assessment, Page 2
7.
Find the LCM of 12, 18, and 24
A 6 B 72 C 36 D 144
8.
Dwayne is hand painting wooden signs as holiday gifts. He plans to use a 56.25 inch scrap of wood leftover from another project. If each sign will be 6.25 inches long, how many signs can he make? A 0.9 B 0.09 C 9 D 90
9.
Find the GCF of 18, 126, and 108 A 3 B 6 C 9 D 18
Copyright © Swun Math Grade 6 Unit 1 Assessment, Page 3
10.
Bubble the letter of each true statement. A 5.06 < 83.013 > 82.073 B 8⅓ + 66⅔ = 150 × ½ C 0.052 > 0.52 > 5.2 D 467.28 – 372.1 = 4,759 × 0.02
11.
Which numbers could make this inequality true? 7.03 < < 8.06 A 7.01 B 6.8 C 7.68 D 8.05
12.
Find the GCF of the numbers 36 and 48. Which factors are parts of the tree diagrams? A 2 and 18 B 6 and 4 C 2 and 12 D 7 and 4
Copyright © Swun Math Grade 6 Unit 1 Assessment, Page 4
13.
Consider the steps you take when dividing a decimal by another decimal. Bubble the letter of each true statement. A Rewrite the problem into working form. B Move the decimal in the divisor to make it a whole number. C Move the decimal in the dividend the opposite direction the same number of spaces. D Solve, and then place the decimal after the last digit in the quotient.
Bubble the letter of the value that matches each expression. 14. 24 × 1.5
A 14.9
15. 8.5 ÷ 0.25
B 5
16. 4.2 × 3.5
C 36
17. 2.5 ÷ 0.5
D 14.7
18. 8.2 + 2.9 + 3.8
E 34
Copyright © Swun Math Grade 6 Unit 1 Assessment, Page 5
19.
Use the number bank and the conceptual model to find the missing numbers in the solution on the right. a 2.6 × _____ d × 1) + (0.6 × 0.2) b c (2 × ____) + (2 × ____) + (_____ e f 2 + _____ + 0.6 + _____ 3.12 Number Bank 0.4
0.7
0.2
1.2 0.5 0.6 1 0.12 2.6 1.9
20.
________ ________ ________ ________ ________ ________
Where should you place the decimal point in the first factor to balance the equation?
2 6 7 8 × 4.2 = 112.476
21.
a b c d e f
Solve.
245 56595
Copyright © Swun Math Grade 6 Unit 1 Assessment, Page 6
22.
Construct a conceptual model for 0.35 ÷ 5 by shading and dividing the hundredths grid below. 0.35 ÷ 5
23.
At the end of Gil’s birthday party, 1/3 of the giant 6-foot submarine sandwich was left. His mom divided it up equally to send home with the last four families to leave the party. How much of the sandwich did each family take home?
24.
Solve.
3
/5 ÷ 2/3
Copyright © Swun Math Grade 6 Unit 1 Assessment, Page 7
25.
Troy is at the local warehouse grocery store to buy hot dogs and buns for his son’s birthday party. The hot dogs come in packages of 36, and the buns come in packages of 16. a. If he is going to buy the same number of hot dogs and buns, what is the smallest quantity he can buy? Show your work.
b. What mathematical operation was important when solving this problem? How did you decide that this operation was appropriate to use in this situation?
Copyright © Swun Math Grade 6 Unit 1 Assessment, Page 8
26.
Monica’s family took her to the zoo for her 10th birthday. She went with her mom, dad, grandma, and her younger brother and sister. a. Each adult ticket cost $19.50 and each child’s ticket cost $14.50. How much money did they spend on the tickets? Show your work.
b. At lunch time her parents bought kids meals for Monica and her brother and sister for $7.67 each. They also bought regular meals for the adults for $9.86 each, and drinks for each person for $2.75 each. How much money did they spend on food and drinks? Show your work.
c. What operations did you use for each part of this problem? How did you use them?
d. What was the most expensive part of the trip to the zoo? Explain your reasoning.
Copyright © Swun Math Grade 6 Unit 1 Assessment, Page 9
27.
Davis’s Dairy is famous for their fresh milk blended with fruits and other flavors. In the walk-in refrigerator, there are 3¾ jugs of fresh milk left from the morning’s delivery. Each jug is a 3.784 liter container. a. How many liters of milk are in the refrigerator? Show your work.
b. If each order of specialty milk uses 0.215 liters of milk, how many drinks can be made before they run out of milk for the day?
c. The Dairy’s most popular drink is strawberry milk, and it is sold in takehome bottles of 0.946 liter containers. Given how much milk is left in the refrigerator, how many take-home bottles could be made before the dairy runs out of milk for the day?
d. Looking back at your answers for parts a and b above, explain how you knew which operation to perform.
Copyright © Swun Math Grade 6 Unit 1 Assessment, Page 10