Resource 3 LV

Report 1 Downloads 105 Views
3

KLASES SESIJAS VADĪŠANA l

hl o cs

gene

@s

s@ n

ns o i t a r io gene r a t

o cho

Starppaaudžu komunikāciju var veidot, organizējot pasākumus, kuros bērni un seniori sapratīs viens otru un dalīsies savā pieredzē.

Vienas stundas ilgas senioru vizītes

Vispārēji mērķi Starppaaudžu pieejas izmantošana jūsu pasniegšanas pasākumos, ļauj strādāt dažādās zināšanu un iemaņu jomās.

generations@school tikšanās mērķi Skolotājiem ir jāizveido ļoti skaidra programma senioru vizītei viņu klasē, izstrādājot noteiktus mācību mērķus stundas ilgai sarunai. Ja ir iecerēts plašāks projekts, kas iziet ārpus senioru aicināšanas Eiropas dienas ietvaros, tad var būt nepieciešams sekot aktivitāšu progresam un pēc katras aktivitātes veikt tās novērtējumu.

• Sabiedriskās un pilsoniskās iemaņas: Stiprināt paaudžu sadarbību, lai veicinātu skolēnu ar antisociālu un vardarbību uzvedību sociālu iekļaušanos.

© P.A.U. Education / Col.legi Miró, Barcelona

• Komunikācijas un informācijas iemaņas: Sniegt uzaicinātajiem runātājiem (vecāka gadagājuma cilvēkiem) iespēju sazināties jaunā un neierastā veidā. Izmantojot dažādus materiālus (bildes) un IKT (tīmekļa vietni rezultātu paziņošanai). Sadarbības projekti ar citām valstīm. • Humānistu kultūras attīstība: Skolā vai pilsētā organizēta tikšanās ar citu paaudžu pārstāvjiem ļauj skolēniem paskatīties uz sevi dažādos laika posmos, salīdzinot dzīvi agrāk un tagad. Atklājot citas vietas un citas telpas, viņi labāk izprot savu vidi un pielāgo to. • Māksliniecisko, estētisko vai izteiksmīgu pasākumu īstenošana: Skolēni iemācās organizēt un īstenot seminārus un izstādes sadarbībā ar citiem partneriem.

Neaizmirstiet par tikšanās fotografēšanu. Sagatavotais materiāls (zīmējumi, anketas, albumi u.c.) ne tikai ļaus dokumentēt starppaaudžu dialoga norisi, bet arī palīdzēs dalīties ar šo informāciju ar citām Eiropas skolām par jūsu skolas paveikto, kā arī piedalīties generations@school konkursā.

1/5

www.active-ageing-2012.eu

© European Commission, 2012.

Lietas, kuras jāņem vērā

3

KLASES SESIJAS VADĪŠANA

gene

ra tio

n

ch s@s

o ol

Īpašie mērķi 1 Iemācīties skaidri izteikt paša pieredzi un sabiedrības novērojumus mutiskā un rakstiskā formā. 2 Iemācīties strādāt grupā. 3 Gūt zināšanas par vēsturi, kā par dzīvu, notiekošu procesu. 4 Iemācīties sasniegt un dokumentēt rezultātus starppaaudžu dialogā. 5 Iemācīties (brīvi un aizraujoši) stāstīt par aktīvu vecumdienu un paaudžu solidaritātes jēdzieniem. 6 Paust skolēnu uzskatus par vecāka gadagājuma cilvēkiem, un otrādi – vecākas paaudzes pārstāvju uzskatus par

bērniem.

7 Sagatavot darba materiālus (zīmējumu/tekstu), kas parāda starppaaudžu saiknes svarīgumu, veidojot sabiedrību, kas

nodrošina labāku dažādu paaudžu līdzāspastāvēšanu.

Praktiskie padomi

2/5

www.active-ageing-2012.eu

© European Commission, 2012.

• Ja jūs uzaicināt no viena līdz pieciem vecākas paaudzes pārstāvjiem: Tikšanos ir vēlams ieplānot tā, lai vecāka gadagājuma cilvēki sēdētu ērtos krēslos pie tāfeles iepretim skolēniem. • Ja jūs uzaicināt no sešiem līdz 12 vecākas paaudzes pārstāvjiem: Stādiet priekšā vecākas paaudzes pārstāvjus un pēc tam strādājiet grupās, kas veidotas atbilstoši skolēnu skaitam jūsu klasē.

3

KLASES SESIJAS VADĪŠANA

gene

Sesijas norise

ra tio

n

ch s@s

o ol

(viena stunda)

Ievads

(10 mIn)

• Sesija var sākties ar sveiciena dziesmu, bērnu dzejoli vai skolēnu sacerēto dzejoli. • Skolēni un vecākas paaudzes viesi pēc kārtas stādās priekšā, nosaucot savu vārdu, uzvārdu un vecumu, lai labāk iepazītos viens ar otru.

• Ja kāds no senioriem ir kāda klases skolēna ģimenes loceklis, šiem skolēniem viņi ir jāstāda priekša. • Skolotāji iepazīstina ar sarunas tēmu un lūdz skolēnus izveidot grupas, kurām pievienosies seniori.

Dialogs grupās

(30 mIn)

Jūs varat ieplānot dažas no zemāk piedāvātajām aktivitātēm darba grupu formā, kurās piedalās no četriem līdz pieciem skolēniem un viens vai vairāki vecākas paaudzes pārstāvji noteiktu laiku; visiem vecāka gadagājuma cilvēkiem jāpiedalās dažādās darba ­grupās. Neskatoties uz to, ka galvenā uzmanība ir pievērsta pagātnei, ir svarīgi zināt par ikdienas dzīvi un nodrošināt, ka kopprojektus īsteno gan vecākas, gan jaunākas paaudzes pārstāvji, nodrošinot senioriem aktīvas vecumdienas un paaudžu saliedētību. Dialoga uzturēšanai var izmantot jautājumu sarakstu, kuru skolēni sagatavojuši iepriekš (sk. 2. resurss.). Vecāka gadagājuma cilvēki var izmantot savus fotoalbumus, lai ilustrētu jēdzienus „kļūšana par pieaugušo“ un „novecošana“, un savus jautājumu sarakstus, uzdodot tos skolēniem. Tas palīdzēs uzsākt diskusiju. Mēs piedāvājam zemāk izklāstītos jautājumus, kas veicinās dialogu starp skolēniem un senioriem:

Jēdzieni „kļūšana par pieaugušo“ un „novecošana“ • Kāda ir atšķirība starp bērnu un pieaugušo? • Kā mēs varam pazīt bērnu? Un pieaugušo? (Diskusija var izvērsties par sejas, ķermeņa izmaiņām u.c.).

• Ko bērniem patīk darīt? Un pieaugušajiem? Ko viņi var © P.A.U. Education / Col.legi Miró, Barcelona

darīt kopā? • Kādas „lietas“ vecāka gadagājuma cilvēki dara īpaši labi? • Kādas ir klātesošo iecienītākās aktivitātes? Un iecienītākie ēdieni? Kas viņiem negaršo? Iemīļotākās krāsas un spēles? Palūdziet seniorus salīdzināt pagātni ar šodienu. • Par ko vecāka gadagājuma cilvēki sapņoja kļūt bērnībā? Par ko bērni sapņo kļūt, kad viņi izaugs?

Šādu jēdzienu apspriede: cieņa, neatkarība, invaliditāte, slimības, savstarpējā palīdzība un solidaritāte • Ar ko vecāka gadagājuma cilvēki un bērni nodarbojas ikdienā? Kas viņiem atvieglo dzīvi un ar kādām grūtībām nākas saskarties? Vai ir līdzīgi prieki un problēmas? Ko var darīt pieaugušie un ko jūs nevarat darīt, kamēr esat bērns? Kas var notikt ar personu ļoti cienījamā vecumā? Kā mēs varam palīdzēt vecāka gadagājuma cilvēkam uz ielas? Kā vecāka gadagājuma cilvēki var palīdzēt bērniem? Ar ko jūs gribētu nodarboties kopā ar vecāka gadagājuma cilvēkiem?

3/5

www.active-ageing-2012.eu

© European Commission, 2012.

• • • • •

3

KLASES SESIJAS VADĪŠANA

gene

ra tio

n

ch s@s

o ol

Jēdziens „Dzīves līnija“ Pirms senioru vizītes skolotāji var sagatavot laika skalu ar atzīmēm, kas atbilst vēsturiskiem notikumiem atbilstoši vecākas paaudzes viesu dzimšanas datumiem, atdalot pagātni, tagadni un nākotni. • Kad seniori bija bērni, vai skolas bija tādas pašas? Apspriediet saziņas, transporta līdzekļus, vaļaspriekus, skolas, ieradumus, vērtības utt. • Skolēni var pastāstīt par darbiem, ko viņi veikuši savā dzīves līnijā (sk. 2. resurss.), un it īpaši par to, kā viņi redz savu nākotni. Apspriežot ar vecāka gadagājuma cilvēkiem, kā bērni redz svarīgus notikumus savā nākotnē (izglītība, notikumi ģimenē, vaļasprieki, maksimālais mūža ilgums utt.), viņi bagātinās sevi.

Apkopošana

(10 min)

Skolēni apkopo ar vecāka gadagājuma cilvēkiem apspriestos jautājumus un sagatavo secinājumus.

Secinājumi

(10 min)

Klasē notikušo diskusiju secinājumi projektam generations@school palīdzēs: 1 Iezīmēt uzmudinošu skatu uz turpmākiem dzīves posmiem. 2 Stiprināt pozitīvus uzskatus par novecošanu skolēnu vidū. 3 Stiprināt ideju par paaudžu solidaritātes nepieciešamību. Atkarībā no sarunas vadlīnijām un no pieejamā laika, sesiju var noslēgt ar kolektīvām aktivitātēm: tēju, spēli, rokdarbiem (aktivitāte, kurā var piedalīties seniori). Teikumu piemēri pasākuma kopīgai (skolēni un vecāka gadagājuma cilvēki) noslēgšanai: Esmu pārāk mazs, lai… / Esmu pietiekoši pieaudzis, lai… / Esmu pārāk liels, lai… / Esmu pārāk vecs, lai… / Esmu pārāk jauns, lai… Sesijai jānoslēdzas ar kopēju pateikšanos senioriem par piedalīšanos.

uc ation / Co

l.legi Miró,

Barcelona

© P. A .U.

Educ a t

ion

e gi / C ol.l

Mir ó

, Ba

r ce

lon

a

4/5

www.active-ageing-2012.eu

© European Commission, 2012.

© P.A .U. Ed

3

KLASES SESIJAS VADĪŠANA

gene

ra tio

n

ch s@s

o ol

Noslēguma darbs: generations@school projekta rezultāti Skolēni sagatavo zīmējumu vai uzraksta tekstu, kurā ir pausts viņu iespaids par senioriem, ar kuriem viņi sarunājās. Šo un iepriekšējo posmu var īstenot kopā ar vecāka gadagājuma cilvēkiem vai vēlāk ar skolēniem. Dalieties ar fotogrāfijām no tikšanās ar citām Eiropas skolām generations@school Panoramio grupā. Informācijai par dalīšanos ar rezultātiem skatiet materiālu „Pievienojieties generations@school Panoramio grupai“. Daloties ar rezultātiem, jūsu skola piedalīsies generations@school konkursā un tai būs iespēja iegūt balvu par jūsu valsts labāko starppaaudžu dialoga iniciatīvu!

Turpinājums: turpmāki pasākumi • Sagatavojiet atskaiti par vecāka gadagājuma cilvēku vizīti klasē. • Uzzīmējiet bērnu, jauno pieaugušo, pieaugušo, kas ir kļuvis vecāks vai senioru un blakus katrai uzzīmētai personai norādiet vecumu. • Uzzīmējiet, ko jūs esat iemācījušies no vecāka gadagājuma cilvēku stāstiem…

• Papildiniet šos teikumus: – Kļūšana par pieaugušo nozīme..., kļūšana vecākam nozīmē… – Līdz kādam vecumam cilvēki var sportot? Lietot datoru? Precēties? Būt politiķim? … • Pēc vecāka gadagājuma cilvēku vizītes skolā var rīkot zīmēšanas, dzejas, komiksu un stāstu stāstīšanas konkursus par pasākumā apspriestajām tēmām.

Carole Gadet, starppaaudžu projektu eksperte: Ensemble Demain dibinātāja (www.ensembledemain.com) un Starppaaudžu projektu un mācību speciāliste Francijas Nacionālajā izglītības ministrijā.

5/5

www.active-ageing-2012.eu

© European Commission, 2012.

Ja jūs vēlaties turpināt, zemāk jūs atradīsiet dažus aktivitāšu piemērus: