STEUBEN COUNTY 4-H EQUINE RECORD Year: ______________ MEMBER INFORMATION Name Address Date of Birth
4-H Age
Years in Horse Project Independent
Name of Club Riding Level
Walk Trot
Novice
Junior
Senior
PHOTO OF EQUINE
EQUINE INFORMATION Name
Barn name
Date of Purchase Gender
Date of Birth Mare
Age
Gelding
Breed or Type
Registration Number
Mature Height
Mature Weight
List color, markings and other identifying features – brands, scars, etc
1
NUTRITION
What kind of hay do you feed? (ie timothy, alfalfa, clover) How much does is cost per unit? (ie $3per 50 pound bale) How much does it cost per pound? (ie 2/50 = $0.04/pound) What kind of concentrate do you feed? (ie 12% Sweet Feed) How much does it cost per unit? (ie $12/50 pound bag) How much does it cost per pound? (ie 12/50= $0.24/pound) *Fill the chart below using the numbers from above. Round to the nearest dollar. *If your horse is boarded out and feed is included by your board, write “inc” in the cost box and note the board fees in the Board section FORAGES Date
Example
Total pounds per day
30
Cost per pound
0.06
Days used in month
15
CONCENTRATES Total Cost in month*
$27
Total pounds per day
1
Cost per pound
0.24
Days used in month
30
PASTURE Total cost per month*
$7
Days on pasture
15
Aug Sep Oct Nov Dec Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Total Food Expense
2
Cost per day
2
Total pasture cost per month
30
Monthly Feed Total*
$64
Additional Nutritional Expenses: include supplements and salt and minerals Type
Cost
Type
Cost
Type
Cost
Type
Cost
Type
Cost Total Supplement Expense:
Total Nutrition Expense (Food and Supplements)
(1)
HOUSING Describe where your horse lives. (pasture, run-in-shed, stall, paddock, etc)
BEDDING Type (ie straw)
Cost (ie $2/bale)
Amount used (ie 50 bales) Total Cost (ie $100)
Total Bedding Cost: IMPROVEMENTS: Describe any improvement you made to your housing this year and the cost.
Improvement Cost: BOARD If your horse is boarded out, list costs not included above:
Total Housing and Bedding or Board Expense 3
(2)
HEALTH CARE VETERINARY CARE: include Coggins Test, vaccinations, dental care, emergency, etc Date Action
Cost
Total Veterinary Expense
Veterinarian Name
Phone
HOOF CARE: include trimming, shoeing, purchase of oils or other hoof care products Date Action Cost
Total Hoof Care Expense
Farrier Name
Phone
4
PARASITE CONTROL: include deworming, fly spray, fly masks, etc Date Product
Cost
Total Parasite Expense
Total Health Care Expense (veterinary, parasite, hoof care)
(3)
SUPPLIES (tack cleaning, grooming aids, etc) Date
Supply
Cost
--
Total Supply Expense 5
(4)
TACK AND EQUIPMENT
Inventory your tack and equipment. List the items you purchased in previous years on the left and items purchased during this project year on the right. It is okay to lump small items such as grooming supplies together. Be descriptive – this list could help you recover your equipment in the event of theft. Previously Owned Description
New Purchases Description
Value
Total Cost of New Tack (5)
6
Cost
EDUCATIONAL CLINICS AND SHOWS List any educational clinics and horse shows you participated in this year. Date Event Cost
Total Cost of Educational Clinics and Shows
7
(6)
INCOME GENERATED BY THE PROJECT EQUINE Include competition paybacks, money from sale of horse or foals, by giving riding lessons, etc. Date Description Income
Total Income Generated by the Project Equine
Please write any additional information you would like to include on the lines below:
SUMMARY 1. Total Nutritional Expense 2. Total Housing and Bedding or Board Expense 3. Total Health Care Expense 4. Total Supply Expense 5. Total Cost of New Tack 6. Total Cost of Educational Clinics and Shows Grand Total Expense of Project Equine: 7. Income Generated by Project Equine
8
(7)
4-H Targeting Life Skills Wheel Questions To be completed with each 4-H project record If you are completing more than one project record you cannot use the exact same paragraph(s) for each project record. You need to do write about a different life skill(s) learned. 8-10 year olds - write a short paragraph about 30 words or less using the Targeting Life Skills Wheel to select 1 life skill you learned from this 4-H project and explain how the project taught you this skill. 11-13 year olds – write two short paragraphs about 30 words or less for each paragraph using the Targeting Life Skills Wheel to select 2 life skills you learned from this 4-H project and explain how the project taught you this skill. The 2 life skills must be from a different category on the chart (Head, Heart, Hands Health) for example one from Head and 1 from Heart but Not 2 from Head or Not 2 from Heart. 14-18 year olds – write four short paragraphs about 30 words or less for each paragraph using the Targeting Life Skills Wheel to select 4 life skills you learned from this 4-H project and explain how the project taught you this skill. There must be 1 life skill from each of the 4 categories Head, Heart, Hands Health.
9