2 nyheter nyhetschef: Maria Steen och Anders Nilsson 0455-33 46 18 e-post:
[email protected] redaktion: Landbrogatan 17, 371 88 Karlskrona tipsa oss:
[email protected] 0455-33 46 18 sms & mms: 0730-12 08 40
onsdag 26 november 2014 SYDÖSTRAN
Att flyga ska kosta mer.
Flygresor i tjänsten blir dyrare
16-åring bar vapen på skola
Blekinge . För att stimulera landstingets personal att resa klimatsmart, införs nu en extra avgift på flygresor i tjänsten. Alexander Wendt, M, står bakom förslaget, som gick igenom på måndagens landstingsfullmäktige. Den extra summan utöver flygresans pris ska för en enkel resa ligga på 250 kronor inrikes, 500 kronor inom Europa och 1000 kronor utanför Europa.
Karlskrona . En 16-årig elev bar med sig ett knogjärn och en soft airgun, luftvapen, inne på ett skolområde i Karlskrona. Eleven, vars vapen beslagtogs, åtalas nu både för vapenbrott och för brott mot lagen om förbud gällande knivar och andra farliga föremål. En soft airgun kan man inneha utan tillstånd om man är äldre än 18 år. Det är inte bara den som innehar vapnet som kan straffas, utan även den som överlåter det.
Foto: Ted S. Warren
Egen webb från och med i dag – Logga in på sydöstran.se Här öppnar du menyn När du öppnat den får du hela Sydöstran och kan välja vilken ort eller avdelning du vill läsa.
Sol eller regn? Klicka här och få din lokala väderprognos.
Logga in och få tillgång till allt! Är du ny användare på sydöstran.se måste du aktivera ditt konto. Det behöver du bara göra en gång, och det gör du här. Har du en gång aktiverat ditt konto är det bara att klicka på LOGGA IN. Din prenumeration på Sydöstran ger dig tillgång till allt utan extra kostnad.
Blekinge 3
SYDÖSTRAN onsdag 26 november 2014
Problem att låna om på biblioteket
siffran
34 %
av blekingarna tar gärna en fika på flygplasten.. Det visar undersökningen Resenären. Av
blekingarna spenderar 53 procent runt 500 kronor på shopping på flygplatsen.
Logga in och vinn en Ipad – var med och tävla varje dag
Dina lokala nyheter Intresserad av vad som händer i Blekinge just nu? Eller vill du ha koll på din egen kommun?
Nya Sydöstran.se fungerar lika bra i surfplatta och mobil som på datorn. Har du ingen surfplatta kan du vinna en i vår roliga tävling.
Skarp version När det händer något inom idrotten i Blekinge kom ihåg var du läste det först! Björn Skarpsvärd på Blekingesporten håller koll åt dig.
Vad händer i din förening Viktigt för dig som håller i pennan på mötet. Här skriver du in dina mötesreferat, och berättar i kalendern om kommande evenemang.
Titta på TV Nyheter, intervjuer, debatter. Här hittar du filminslagen.
Här får du vara med Gratta någon, skicka in en läsarbild, ett minnesord eller en familjebild. Familjesidan hittar du också här.
Tipsa webben Här träffar du dagens webbredaktör. Slå en signal eller klicka på mailadressen och skicka ditt tips.
Blekinge. Sajten www.sydöstran.se är responsiv. Det betyder att den automatiskt varieras i bredd. Full storlek i datorn, men när du tittar på den i surfplatta blir den lite smalare, och allra smalast i mobilen. Till skillnad från vår gamla sajt, som inte var responsiv, går det snabbt att ladda in den nya. Men du får ändå tillgång till all information.
Med en surfplatta kan du bekvämt ta del av vår nya sajt. Den fungerar också bra när du vill läsa den digitala tidningen, eSydöstran. Allt du behöver göra är att ladda ner appen eSydöstran och sedan logga in med e-postadress och lösenord (som du fixar när du aktiverar ditt konto på Sydöstran.se). Appen finns både i App
Ipad Air 2 är Apples senaste modell. Med en sådan tar du snabbt och bekvämt del av både www.sydöstran.se och eSydöstran.
Store (Ipad) och Play butik (Android).
Har du ingen surfplatta får du nu fem chanser att vinna en. Har du en så kan du enkelt ordna en uppskattad julklapp. Sydöstran låter webbesökarna tävla om en Ipad Air i veckan, och det fem veckor framåt. Alla som loggar in får tävla. Och vinner du inte första veckan så är det bara att fortsätta. Logga in på Sydöstran.se där finns all information du behöver.
Varför ska jag logga in?
Nu står vi på våra egna ben igen Blekinge. I tre och ett halvt
år har vi delat webbsajt med konkurrenttidningen. Det är dags för Sydöstran att öppna eget på webben igen. När vi lanserar www.sydöstran.se (nu med prickar!) är det med blandade känslor. Samarbetsprojektet bltsydostran.
se har dragit nytta av två tidningars samlade resurser. Men det har varit svårt att uppamma den där riktiga entusiasmen för sajten.
Nu är det historia, ur det nedlagda projektet reser sig två oberoende nyhetssajter.
Till vinnarna hör du som medborgare och nyhetskonsument. Konkurrensen om nyheterna skärps. Vi ska göra allt vi kan för att vara snabbast på att leverera nyheter och ha det bästa innehållet. De vassaste texterna, de proffsi-
”Nya tider kräver nya lösningar. ” Gunnar svensson chefredaktör Sydöstran
Media har tillsammans med tidningsledningarna stakat ut vägen framåt. Den vägen betyder inte att vi rustar ned tidningarna, den betyder att vi ska bli bättre både på papper och digitalt.
gaste filmerna, de intressantaste debatterna.
Konkurrensen driver fram en kvalitativ förändring. Men även mängden nyheter blir större. Det beror inte bara på att vi anstränger oss. Vår majoritetsägare Gota
Nya tider kräver nya lösningar. De flesta vill ha kvar sin papperstidning. Men de som vill ha både och eller nöjer sig med digitala medier blir allt fler. Vi ska se till att du blir nöjd oavsett vad du föredrar. Hur vågar vi lova det? Sydöstran är ju den mindre tidningen som inte har jättestora resurser. Svaret är att
vi gör som vi alltid gjort: vi springer fortare, tänker smartare, fokuserar på rätt saker. Visst är det lite darrigt att släppas ut på isen utan stöd, men vi klarar det.
Vårt löfte till dig: Vi ska leverera en bättre tidning - oavsett hur du tar del av den.
Gunnar Svensson
0455-33 46 33
1 Varför har ni startat en egen sajt och gått ifrån samarbetet? – Sydöstran och BLT är två konkurrerande nyhetsförmedlare. Konkurrens ger mer bra journalistik 2 Varför kostar det att läsa era nyheter? – För prenumeranter kostar det inget extra - du har fri tillgång till oss på papper, i dator, mobil och läsplatta. 3 Hur loggar jag in? – Aktivera ditt konto med ditt personnummer och
postnummer (om det är du som står för prenumerationen). Är du inloggad på bltsydostran.se loggar du in som vanligt, med e-post och lösenord. 4 Det är för dyrt att prenumerera! – Du kan välja den billigaste formen: läs oss på nätet. Då ingår erbjudanden genom vårt digitala PLUS-kort, och e-tidningen. Första månaden kostar bara en krona.
citatet
”Jag är väldigt stolt och glad för allt som händer inom digital utveckling i Gota Media.” Boine Gepertz VD Gota Media.
Ska din kisse bli Årets Lussekatt? Nu är den igång igen - Sydöstrans tävling med klös! Årets Lussekatt ska koras och nu öppnar vi för alla kattälskare att nominera sina favoriter. Ladda upp en bild på katten på sydöstran.se Skriv kattens namn och berätta lite om den. Vi vill
också ha ditt eget namn, adress och telefon, senast 11 december. Dagen efter sammanträder juryn och på Luciadagen presenteras Årets Lussekatt i Blekinge. Priset: presentkort på 500 kronor till kattgodis och leksaker.
Gunnar Svensson
Frågor & Svar
Nu släpper vi sargen och klarar oss på egna ben. Tillvaron blir tuffare för oss med www.sydöstran.se - men du vinner på förändringen!
Karlskrona . Just nu går det inte att reservera och låna om böcker vid biblioteken i Karlskrona. Sökningar i katalogen fungerar heller inte fullt ut, enligt Karlskrona kommun. Skälet är att bibliotekens system uppdateras och att en server nu krånglar. Vid kommunen kan man inte ge besked om när problemet ska vara åtgärdat. Biblioteken har dock öppet som vanligt, och det är inga problem att lämna, låna eller hämta reserverade böcker.
Man dömd för misshandel Den 23-årige mannen var kraftigt berusad när han slog en annan man i bröstet. Han minns därför inget, och kan vare sig bekänna eller förneka brottet. Karlskrona . Händelsen inträffade i somras på restaurang Harrys på Ronnebygatan. Det var när en man som arbetade på restaurangen uppmanade
den berusade 23-åringen att lämna stället, som 23-åringen riktade ett slag i magen på den andre. Slaget var inte särskilt hårt, men orsakade tillfällig smärta hos den man som blev slagen. Den 23- årige mannen var vid tillfället så berusad, att han vid förhör inte kunde minnas händelsen. ebba Blume