2a496c51 9c18 4420 a66d fe51127c6d61 orig

Report 2 Downloads 10 Views
Foundation Worksheet

11:03 Ratio Problems Name:

Class:

Examples 1 Simplify each ratio. a 5 : 20 (÷ 5)

b 24 : 16

(÷ 8)

c 40 : 50

(÷ 10)

= 1:4 = 3:2 = 4:5 2 Duncan and his sister Hannah have lollies in the ratio 1 : 4. If Duncan has 13 lollies, how many does Hannah have? Hannah has 4 × Duncan = 4 × 13 = 52 lollies

Exercise 1 Simplify each ratio. a 4:2 b f 4 : 18 g k 8 : 14 l p 22 : 33 q u 28 : 4 v

20 : 30 16 : 20 60 : 50 6 : 26 14 : 20

c 9 : 12

d 15 : 5

e 6 : 10

h 6 : 30

i

18 : 9 n 20 : 80 s 24 : 10 x 9 : 72

j

m 25 : 35 r 12 : 32 w 9 : 24

30 : 21 o 16 : 12 t 8 : 80 y 25 : 20

2 A map has a scale of 1 : 1000. Two places are 1 cm apart on the map. What is the distance between these places? 3 The ratio of blonde to brown-haired students in Year 8 is 1 : 3. If there are 25 blondes, how many students have brown hair? 4 Holly and Brianna shared their father’s record collection in the ratio 5 : 1. If Brianna took 36 records, how many did Holly take? 5 A drink uses cordial and water mixed in the ratio 1 : 15. How much cordial should be mixed with 300 mL of water? 6 Paul and Jenny share the driving on a holiday in the ratio 2 : 1. If Paul drives for 280 km, how far should Jenny drive?

Fun Spot 11:03 | Why do tigers eat raw meat? Simplify each fraction. Match the letters with the answers. A 6---

5 B -----

8 C -----

E

N

O

S

T

9 3 -----18

10 4 -----20

20 6 -----14

4 -----12 9 -----30

-----H 10

9 K -----

U

Y

12 8 -----10

15 2 -----20

’ 1 --2

1 --3

2 --5

2 --3

4 --5

3 --7

1 --3

3 -----10

Answers can be found in the Interactive Student CD. NEW SIGNPOST MATHEMATICS ENHANCED  8 FOUNDATION WORKSHEETS

5 --6

1 --3

1 -----10

39

2 --5

2 --3

1 --6

! 3 -----10

2 --5

1 --5

1 --5

3 --5

© Pearson Education Australia 2008. This page may be photocopied for classroom use.

Foundation Worksheet

11:05 Rates Name:

Class:

Examples 1 Simplify each rate. a $60 for 5 T-shirts

(÷ 5)

= $12 for 1 T-shirt = $12/T-shirt

b 15 minutes for 10 laps

(÷ 10)

= 1·5 min for 1 lap = 1·5 min/lap

2 8 kg of potatoes cost $4. How many kg do I get for $7?

8 kg for $4 = 2 kg for $1 = 14 kg for $7

(÷ 4) (× 7)

Exercise 1 Simplify each rate. a $80 for 8 d 12 L in 3 h g $6 for 4 pens j 80°C in 16 min m $240 for 6 m2 p 40 kg for $80

b e h k n q

20 km in 2 h 40 kg for 5 adults 600 km in 20 days 300 m in 40 s 35 laps in 5 min 150 students in 6 groups

c f i l o r

$30 for 6 kg 60 t in 15 min 800 m in 25 min 75 g for $5 200c for 40 g 75 girls in 5 teams

2 a I can buy 10 apples for $2. How many apples can I buy for $5? b If 60 peaches fit into 3 boxes, how many will fit into 7 boxes? c Jack rides 40 km in 5 hours. How far will he ride in 8 hours? d Keira makes 6 toys in 3 hours. How many will she make in 40 hours? e 6 kg of carrots cost $4. How much could I buy for $10? f Josie swims 24 laps in 10 minutes. How many laps would she do in 15 minutes? g Veronica spends $200 on 8 doses of worming paste for her horses. What would be the cost of 5 doses?

Fun Spot 11:05 | Have you read this book? Calculate the following. Match the letters to the answers. B 20 ÷ 5 × 6 E 120 ÷ 8 × 3 F 68 ÷ 4 × 7 G 16 × 3 ÷ 6 H 32 ÷ 8 × 12 I 15 × 8 ÷ 10 K 9 ÷ 3 × 20 L 50 ÷ 10 × 8 N 6 × 18 ÷ 12 O 10 × 8 ÷ 16 R 12 ÷ 5 × 40 T 16 ÷ 10 × 35

Y 30 × 7 ÷ 6



’ 48

5

40

24

45

12

35

40

Answers can be found in the Interactive Student CD. NEW SIGNPOST MATHEMATICS ENHANCED  8 FOUNDATION WORKSHEETS

9

45

56

45

40

48

60

45

12

96

9

5

5

119

8

© Pearson Education Australia 2008. This page may be photocopied for classroom use.