= 1:4 = 3:2 = 4:5 2 Duncan and his sister Hannah have lollies in the ratio 1 : 4. If Duncan has 13 lollies, how many does Hannah have? Hannah has 4 × Duncan = 4 × 13 = 52 lollies
Exercise 1 Simplify each ratio. a 4:2 b f 4 : 18 g k 8 : 14 l p 22 : 33 q u 28 : 4 v
20 : 30 16 : 20 60 : 50 6 : 26 14 : 20
c 9 : 12
d 15 : 5
e 6 : 10
h 6 : 30
i
18 : 9 n 20 : 80 s 24 : 10 x 9 : 72
j
m 25 : 35 r 12 : 32 w 9 : 24
30 : 21 o 16 : 12 t 8 : 80 y 25 : 20
2 A map has a scale of 1 : 1000. Two places are 1 cm apart on the map. What is the distance between these places? 3 The ratio of blonde to brown-haired students in Year 8 is 1 : 3. If there are 25 blondes, how many students have brown hair? 4 Holly and Brianna shared their father’s record collection in the ratio 5 : 1. If Brianna took 36 records, how many did Holly take? 5 A drink uses cordial and water mixed in the ratio 1 : 15. How much cordial should be mixed with 300 mL of water? 6 Paul and Jenny share the driving on a holiday in the ratio 2 : 1. If Paul drives for 280 km, how far should Jenny drive?
Fun Spot 11:03 | Why do tigers eat raw meat? Simplify each fraction. Match the letters with the answers. A 6---
5 B -----
8 C -----
E
N
O
S
T
9 3 -----18
10 4 -----20
20 6 -----14
4 -----12 9 -----30
-----H 10
9 K -----
U
Y
12 8 -----10
15 2 -----20
’ 1 --2
1 --3
2 --5
2 --3
4 --5
3 --7
1 --3
3 -----10
Answers can be found in the Interactive Student CD. NEW SIGNPOST MATHEMATICS ENHANCED 8 FOUNDATION WORKSHEETS
Examples 1 Simplify each rate. a $60 for 5 T-shirts
(÷ 5)
= $12 for 1 T-shirt = $12/T-shirt
b 15 minutes for 10 laps
(÷ 10)
= 1·5 min for 1 lap = 1·5 min/lap
2 8 kg of potatoes cost $4. How many kg do I get for $7?
8 kg for $4 = 2 kg for $1 = 14 kg for $7
(÷ 4) (× 7)
Exercise 1 Simplify each rate. a $80 for 8 d 12 L in 3 h g $6 for 4 pens j 80°C in 16 min m $240 for 6 m2 p 40 kg for $80
b e h k n q
20 km in 2 h 40 kg for 5 adults 600 km in 20 days 300 m in 40 s 35 laps in 5 min 150 students in 6 groups
c f i l o r
$30 for 6 kg 60 t in 15 min 800 m in 25 min 75 g for $5 200c for 40 g 75 girls in 5 teams
2 a I can buy 10 apples for $2. How many apples can I buy for $5? b If 60 peaches fit into 3 boxes, how many will fit into 7 boxes? c Jack rides 40 km in 5 hours. How far will he ride in 8 hours? d Keira makes 6 toys in 3 hours. How many will she make in 40 hours? e 6 kg of carrots cost $4. How much could I buy for $10? f Josie swims 24 laps in 10 minutes. How many laps would she do in 15 minutes? g Veronica spends $200 on 8 doses of worming paste for her horses. What would be the cost of 5 doses?
Fun Spot 11:05 | Have you read this book? Calculate the following. Match the letters to the answers. B 20 ÷ 5 × 6 E 120 ÷ 8 × 3 F 68 ÷ 4 × 7 G 16 × 3 ÷ 6 H 32 ÷ 8 × 12 I 15 × 8 ÷ 10 K 9 ÷ 3 × 20 L 50 ÷ 10 × 8 N 6 × 18 ÷ 12 O 10 × 8 ÷ 16 R 12 ÷ 5 × 40 T 16 ÷ 10 × 35
Y 30 × 7 ÷ 6
‘
’ 48
5
40
24
45
12
35
40
Answers can be found in the Interactive Student CD. NEW SIGNPOST MATHEMATICS ENHANCED 8 FOUNDATION WORKSHEETS