10. What is the value of the following equation below in scientific notation? (3.2 β 10β1 ) Γ (9.1 β 106 ) Γ· (8.7β 103 ) = A
3.347126 β 103
B
3.347126 β 103
C
3.347126 β 103
D
3.347126 β 103
11. Angel hair pasta costs $2.50 for 2 pounds. Find the unit cost in dollars per kilogram. There are 2.2 pounds per kilogram.
A
$0.57/kg
B
$1.25/kg
C
$0.63/kg
D
$2.75/kg
12. In 20 minutes, the printing presses of El Tiempo can make 480 copies. The presses at The Angelsβ Examiner produce a copy every 3 seconds. How much faster are the presses at El Tiempo?
13. Tell whether the pair of triangles is similar or not.
A
yes
no
B
yes
no
C
yes
no
D
yes
no
14. Ato Bolton ran 100 meters in 10.0 seconds. Seabiscuit ran 1Β½ miles in 2Β½ minutes. How many meters per second faster is Seabiscuit than Ato Bolton? (1600 meters is 1 mile) A
18. Find the value of the variable using the properties of radicals and exponents. 3
2
( βπ₯) = 64
19. Albert was faced with this problem: βFind the slope between (-3, 4) and (5, 0).β 5β3 2 1 He wrote down, β0β4 = β4 = β 2β What did he do wrong? What answer should he have gotten? How would you grade him if You were the teacher?
20. Matt spent two hours fishing on Saturday and caught eight fish. He spent three and a half hours and caught fourteen fish. Is the relationship between time and fish caught proportional, linear, exponential or none of these? Explain how you know.