with isagenix

Report 1 Downloads 69 Views
IT’S EASIER THAN EVER TO

BE HEALTHY WITH ISAGENIX Clean & Convenient Eating at an Affordable Price Redirecting your food dollars with Isagenix can not only transform your health, but can also save you time and money! Isagenix provides balanced and nutritious meal replacements and snacks that are free of artificial preservatives, sweeteners, flavors, and colors.

ONE MONTH OF FOOD EXPENSES USING ISAGENIX 30-DAY CLEANSING AND FAT BURNING SYSTEM

AVERAGE INDIVIDUAL FOOD SPEND (ONE MONTH OF GROCERIES AND DINING OUT)

(REPLACES 64 MEALS)

$454.56 PER MONTH*

30-DAY SYSTEM ($284) + 26 ADDITIONAL MEALS AT $6.56 PER MEAL

$591.00 PER MONTH*

$15.15 PER DAY

$19.70 PER DAY

$5.05 PER MEAL

$6.56 PER MEAL

WITH ISAGENIX, YOU CAN SAVE…** $1.51 PER MEAL

AROUND $3 PER MEAL

$4.48 DAILY

IsaLean® Shake Creamy French Vanilla

17-12SP02NA • 042417

240 calories 5 g of fat 24 g of protein 24 of carbohydrates

$136.44 MONTHLY

AROUND $6 PER MEAL

Seasonal Greens Salad With Balsamic Vinaigrette Dressing & 2 Ounces of Chicken 274 calories 13 g fat 21 g protein 20 g carbs

*The average an individual American spends per month on groceries combined with the average an individual American spends per month on eating out. Resources: https://www.cnpp.usda.gov/sites/default/files/CostofFoodJan2017.pdf https://www.bls.gov/news.release/cpi.t01.htm **On average an individual eats 90 meals per month. Based on the average cost of groceries and eating out determined through the above resources, you can save approximately $1.51 per meal using an Isagenix 30-Day System.