Name__________________________________ Date_______________
Grade 3 Unit 7 Assessment Two-Step Word Problems 1.
Our drama club wants to spend $900 on costumes and props for our next play. Each of the 9 drama club members will give $10 toward the fund, and the rest of the money we will raise with a candy sale. Which equation represents the money we need to raise? A 9 Γ $10 + $900 = π B $900 = 9 Γ $10 + π C 9 Γ $10 = $900 + π D $900 Γ· 9 = $10 + π
2.
Phillip has 412 baseball cards. Ciano has 120 fewer cards than Phillip. How many baseball cards do they have altogether?
A 604 baseball cards B 532 baseball cards C 292 baseball cards D 704 baseball cards
Copyright Β© Swun Math Grade 3 Unit 7 Assessment, Page 1
3.
My book has 145 pages. I have been reading 8 pages each day for 9 days. Which equation represents the number of pages I have left to read? Solve the problem, and then choose two equations that can represent your solution. A 8 Γ 9 + π₯ = 145 B 145 = 8 + 9 + π₯ C 8 β 9 + π₯ = 145 D 145 β π₯ = 72
4.
Mrs. Jackson gave each of her 4 children an equal share of the 36 holiday pencils that came in the package. She also gave each child 5 mechanical pencils. How many pencils did each child receive?
A 45 pencils B 18 pencils C 9 pencils D 14 pencils
Copyright Β© Swun Math Grade 3 Unit 7 Assessment, Page 2
5.
Orchard Lake Elementary School held a canned food drive to support a local charity. The primary grades collected 328 cans and the upper grades collected 472 cans. Unfortunately, some of the cans of food were expired and could not be used. The school donated a total of 776 cans. Which equation represents this situation? A 776 β π = 328 + 472 B 472 β 328 β π = 776 C 328 + 472 + π = 776 D 328 + 472 β π = 776
6.
Mustafa solved this problem. Brandon has 6 action figures, but he needs a total of 15 to complete his collection. If each action figure costs $9, how much money would he need to finish his collection?
$81 Mustafa wants to make sure his answer is reasonable. How could he use mental computation to double-check his work? A 15 + 6 = 21 and 21 Γ $9 = $189 B $81 Γ 9 =$729 and $729 Γ· 9 = $81 C 15 β 6 = 9 and 9 Γ $9 = $81 D $81 Γ· 3 = 27 and 27 β 7 = 15 Copyright Β© Swun Math Grade 3 Unit 7 Assessment, Page 3
7.
I picked 45 apples. If I divide the apples into bags of 12, there will be 9 leftover. How many bags of apples will I have?
A 2 bags B 4 bags C 3 bags D 5 bags
8.
Tony had 4 peppermints. Then, he bought 3 more packages of peppermints. There are 8 in each package. How many peppermints does Tony have now?
A 24 peppermints B 28 peppermints C 20 peppermints D 15 peppermints
Copyright Β© Swun Math Grade 3 Unit 7 Assessment, Page 4
9.
The cityβs Recreation Department offers a day-trip to the ice skating rink during winter break. The total cost of the trip is $41. $15 of the total cost covers transportation and food, and the rest covers the cost of the morning and afternoon skate sessions. If the sessions are the same price, how much does one skate session cost? Which equation could be used to solve this problem?
10.
A
$15 + π = $41
B
$15 + π + π = $41
C
$41 + π + π = $15
D
$41 + π = $25
The teacher had 70 small erasers in a box. After 7 days, there were 14 erasers left in the box. The students used the same number of erasers each day. How many erasers did the students use each day?
A 8 erasers B 9 erasers C 4 erasers D 12 erasers
Copyright Β© Swun Math Grade 3 Unit 7 Assessment, Page 5
11.
Quynh solved this problem. My science book is 89 pages long. I have been reading 10 pages each day. There are 9 pages left to read. How many days have I been reading?
8 days Quynh wants to make sure his answer is reasonable. How could Quynh use rounding to get the best estimate? A 10 pages Γ 8 days = 80 pages total, plus about 10 more pages left to read, which is about 90 pages. 90 pages is close to 89 pages. B 90 Γ· 9 = 10. Ten is close to 8. C 10 pages a day for 8 days is 80 pages. Thatβs close to 89 pages total. D 90 pages total Γ· 8 days reading means about 12 pages were read each day. Twelve is close to 10 pages per day.
Copyright Β© Swun Math Grade 3 Unit 7 Assessment, Page 6
For questions 12-15, use this scenario. Select your answers from the Answer Bank. One answer choice will not be used. Three sisters, Jane, Candice, and Molly, are shopping in a department store to buy birthday gifts for a friend. These are the items they think their friend will like. package of teddy birthday book baseball cap t-shirt lollipops bear card
$13
12.
13.
$8
$11
$2
Their mom gave the sisters $90 to share equally. If Jane buys a book, how much money would she have left?
Candice thinks sheβd like to buy 3 baseball caps and a birthday card. How much would that cost?
$9
$3
Answer Bank A $27 B $25 C $17
14.
Molly has $37 in her wallet. If she bought a teddy bear and a birthday card, how much money would she have left?
15.
In the end, the girls couldnβt decide which gifts to buy their friend. Instead, they bought a package of lollipops and three $9 gift cards to the store. How much did this cost?
Copyright Β© Swun Math Grade 3 Unit 7 Assessment, Page 7
D $29 E $15
16.
Mr. Jacob took his 4 children to the animal park. Tickets cost $9 for adults and $6 for children. Write an equation to represent the total price Mr. Jacob paid for tickets.
Solve the problem. Show your work.
Explain how you know your answer is reasonable using mental calculations or estimation.
Copyright Β© Swun Math Grade 3 Unit 7 Assessment, Page 8