G8 T1 Pretest

Report 7 Downloads 70 Views
Name: _________________________________________ Date:________________

Grade 8 Trimester 1 Pretest 1. What is the fractional equivalent of .89?

2.

A

8/9

B

89/10

C

89/100

D

1/89

Try to estimate √46, in between what two integers does your estimate lay? A

9 and 10

B

7 and 8

C

6 and 7

D

5 and 6

2. For each of the following, circle yes if the number is a rational and no if they are not.

A

√2

Yes/no

B

ΒΎ

Yes/No

C

πœ‹

Yes/No

D

6.54841 Yes/No

Copyright Β© Swun Math Grade 8 Tri 1 Pretest, Page 1

3. Which of the following is not a rational number?

A

1.5

B

1.5

C

1/5

D

√15

5. In the following, circle the first or second number, whichever one is larger.

6.

A

√42 and πœ‹

B

√91 and √33

C

√104 and √63

D

√29 and √45

Simplify the exponential expression below in terms of the variable.

π‘₯ 3 βˆ™ π‘₯ 5 βˆ™ π‘₯ βˆ’6 A

π‘₯ βˆ’90

B

π‘₯2

C

π‘₯4

D

π‘₯ βˆ’1

Copyright Β© Swun Math Grade 8 Tri 1 Pretest, Page 2

7.

Solve the equation below using properties of combining exponents. βˆ’1

62 βˆ™ 65 ( 8 ) 6

8.

A

64

B

8

C

6

D

36

=

Circle the larger number in each of the four pairs below, indicate if it’s the first or second.

A B C D

√144 or 13 3

√89 or 22 3

23 or √64 3

√5024 or 42

9. What is the value of the following equation below in scientific notation? (5.67 βˆ™ 103 ) βˆ™ (78.9 βˆ™ 105 ) =

A

44.736 βˆ™ 1011

B

4.4736 βˆ™ 1011

C

4.4736 βˆ™ 109

D

4.4736 βˆ™ 1010

Copyright Β© Swun Math Grade 8 Tri 1 Pretest, Page 3

10. What is the value of the following equation below in scientific notation? (3.2 βˆ™ 10βˆ’1 ) Γ— (9.1 βˆ™ 106 ) Γ· (8.7βˆ™ 103 ) = A

3.347126 βˆ™ 103

B

3.347126 βˆ™ 103

C

3.347126 βˆ™ 103

D

3.347126 βˆ™ 103

11. Angel hair pasta costs $2.50 for 2 pounds. Find the unit cost in dollars per kilogram. There are 2.2 pounds per kilogram.

A

$0.57/kg

B

$1.25/kg

C

$0.63/kg

D

$2.75/kg

12. In 20 minutes, the printing presses of El Tiempo can make 480 copies. The presses at The Angels’ Examiner produce a copy every 3 seconds. How much faster are the presses at El Tiempo?

A

24 copies/minute faster

B

8 copies/minute faster

C

20 copies/minute faster

D

4 copies/minute faster Copyright Β© Swun Math Grade 8 Tri 1 Pretest, Page 4

13. Tell whether the pair of triangles is similar or not.

A

yes

no

B

yes

no

C

yes

no

D

yes

no

14. Ato Bolton ran 100 meters in 10.0 seconds. Seabiscuit ran 1Β½ miles in 2Β½ minutes. How many meters per second faster is Seabiscuit than Ato Bolton? (1600 meters is 1 mile) A

10 m/sec

B

6 m/sec

C

860 m/sec

D

950 m/sec

Copyright Β© Swun Math Grade 8 Tri 1 Pretest, Page 5

15. Find an equation relating x and y, if the point (3, 2) is on the line relating x and y, and the line has a slope of 2.

A

y = 2x + 2

B

y = βˆ’2π‘₯ + 2

C

𝑦 = 2π‘₯ βˆ’ 4

D

y = 2x βˆ’ 1

1

7

16. Convert 0.44 to a fraction. Is it irrational?

17. Carla built a perfectly cubic box. The volume of the box is 216 cubic inches. How long is a side length of the box?

Copyright Β© Swun Math Grade 8 Tri 1 Pretest, Page 6

18. Find the value of the variable using the properties of radicals and exponents. 3

2

( √π‘₯) = 64

19. Albert was faced with this problem: β€œFind the slope between (-3, 4) and (5, 0).” 5βˆ’3 2 1 He wrote down, β€œ0βˆ’4 = βˆ’4 = βˆ’ 2” What did he do wrong? What answer should he have gotten? How would you grade him if You were the teacher?

20. Matt spent two hours fishing on Saturday and caught eight fish. He spent three and a half hours and caught fourteen fish. Is the relationship between time and fish caught proportional, linear, exponential or none of these? Explain how you know.

Copyright Β© Swun Math Grade 8 Tri 1 Pretest, Page 7