G5 U3 Assessment

Report 5 Downloads 52 Views
Name__________________________________ Date_______________

Grade 5 Unit 3 Decimals 1.

Solve: A

2.

4.93

5.12 – 0.19 B

5.31

C

5.07

A carpenter is building a frame for a square window. If the window measures 6 feet on each side, what is the total length of wood he needs for the perimeter of the window? A 10 feet B 12 feet C 6 feet D 24 feet

3.

D 5.93

Divide.

3.76 ÷ 8

A 4.7 B .47 C 2.52 D 30.08 Copyright © Swun Math Grade 5 Unit 3 Assessment (rev 141009), Page 1

4.

Mitch knew that it was 164.8 miles to the beach. After traveling 77.65 miles, how much farther did he have to go?

A 86.43 miles

5.

Divide.

A 7.1

6.

B 242.45 miles

C 61.17 miles

D 87.15 miles

C 6

D 7

1.80 ÷ 0.3

B 6.1

Each diamond weighs 0.52 grams. How much do 3 diamonds weigh in all?

A 1.55 grams

B 1.56 grams

C 3.52 grams

Copyright © Swun Math Grade 5 Unit 3 Assessment (rev 141009), Page 2

D 0.55 grams

7.

Elaine went to the ice cream truck and bought an ice cream for herself for $1.55 and one for her mom for $1.63. How much did Elaine spend?

A $218

8.

C $8.55

D $3.18

A penny measures 0.75 inches in diameter. A dime measures 0.705 inches in diameter. What is the difference in diameters of the penny and the dime?

A 4.5 inches

9.

B $2.18

B 0.45 inches

Solve.

3.45 × 6.7 =

A 23.115

B 10.15

C 0.075 inches

D 0.045 inches

C 23,115

D 23.105

Copyright © Swun Math Grade 5 Unit 3 Assessment (rev 141009), Page 3

10.

Multiply two decimals that are less than 1, such as 0.8 and 0.3. Which of the following statements is TRUE about the product?

11.

A

The product is always greater than 1.

B

The product is less than either of the factors.

C

The product is in between the two factors.

D

The product is greater than either of the factors.

Below are the width and length of rectangles. Bubble the letter of those that have an area of 24 inches squared.

12.

A

Width 3 in.

Length 5 in.

B

2 in.

12 in.

C

4 in.

6 in.

D

12 in.

12 in.

E

3 in.

8 in.

Danea is considering buying 3 churros at a price of $2.89 each or 2 hotdogs at $4.12 each. Bubble the letter of each true statement. A

It is cheaper to buy 3 churros than 2 hotdogs.

B

It is cheaper to buy 2 hotdogs than 3 churros.

C

It costs the same to buy 3 churros as it does to buy 2 hotdogs.

D

It is cheaper to buy 1 churro than it is to buy 1 hotdog. Copyright © Swun Math Grade 5 Unit 3 Assessment (rev 141009), Page 4

13.

Andy has filled the lawn mower with 2.24 gallons of gasoline. If he can mow the lawn 7 times before he runs out of gas, how much gasoline is used each time he mows the lawn?

14.

Jenna’s backpack weighed 12.75 pounds. Kara’s backpack weighed 15.5 pounds. How much heavier was Kara’s backpack?

15.

To make a dozen cookies, Bart needs 0.30 pounds of sugar. How many dozen cookies can Bart make with 1.2 pounds of sugar?

Copyright © Swun Math Grade 5 Unit 3 Assessment (rev 141009), Page 5

16.

Destiny ran a lap in 2.31 minutes. Jerry ran a lap in 4.23 minutes. How much longer did it take Jerry to run his lap?

17.

Solve:

18.

Last week Diego cycled for 12.4 minutes at an average pace of .30 miles per min. How many miles did he cycle in total?

2.1 × 2.3=

Copyright © Swun Math Grade 5 Unit 3 Assessment (rev 141009), Page 6

19.

Connor made 16 liters of sport drink for the soccer team. He will pour 0.4 liters of sport drink in each cup. How many cups will Connor use?

20.

A lion can run 80.45 kilometers per hour. A gray fox can run at a speed of 67.58 kilometers per hour. How much faster can a lion run than a gray fox?

Copyright © Swun Math Grade 5 Unit 3 Assessment (rev 141009), Page 7

21.

Marty measured the growth of his sunflower. In 4 weeks, the sunflower grew 98.1 cm.. It grew 17.93 cm the first week, 18.43 cm the second week, and 31.4cm the third week. How many centimeters did the sunflower grow during the fourth week? a. Write a mathematical equation that can be used to find the solution.

Answer: _________________ b. Using your equation, find the number of centimeters the sunflower grew during the fourth week. Show your work.

Answer: _________________ c. Explain the process you used to find your solution.

Copyright © Swun Math Grade 5 Unit 3 Assessment (rev 141009), Page 8

22.

a. Taylor charges $12.50 per hour for babysitting. On Tuesday she watched her neighbor’s daughter for 6.5 hours. How much did she earn that day? Solve this problem using one of the strategies you have learned. Show your work.

Answer: _____________________ b. Identify the strategy you chose to solve the problem. Was your strategy the most efficient to solve this problem? Why or why not?

Copyright © Swun Math Grade 5 Unit 3 Assessment (rev 141009), Page 9

23.

Sarah has 1.68 pounds of blueberries. She wants to distribute them equally into 6 fruit pies. a. How many pounds of blueberries will be in each fruit pie? Write a division equation that best represents this problem. Answer: ____________________ b. Represent the weight of Sarah’s blueberries on the grids below.

c. Solve this problem using the dealing strategy. Show your work on the grids below.

Answer: ______________________ Copyright © Swun Math Grade 5 Unit 3 Assessment (rev 141009), Page 10