l
hl o cs
gene
ns o i t a r io gene r a t
o cho
@s
s@ n
1
dARbo klasėje su įvairių kartų atstovais nauda
Europos Sąjunga 2012 m. paskelbė Europos vyresnių žmonių aktyvumo ir kartų solidarumo metais. Šių metų tikslas – geriau suprasti vyresnių žmonių indėlį į visuomenę, o kad jie būtų geros nuotaikos ir sveiki – sudaryti galimybes išlikti aktyviems.
Skatinkime mokyklose kurti kartų sąsajas Dar vienas Europos vyresnių žmonių aktyvumo ir kartu solidarumo metų tikslas – paskatinti, kad politikos formuotojai ir suinteresuotieji asmenys imtųsi priemonių, kurios leistų užtikrinti aktyvią senatvę ir visais lygmenimis stiprintų kartų solidarumą. Nuo 2009 m. kasmet balandžio 29 d. pažymima Europos kartų solidarumo diena. generations@school projektas. Kadangi projektas įgyvendinamas kaip 2012-ųjų, Europos vyresnių žmonių aktyvumo ir kartų solidarumo metų, dalis, kviečiame jus 2012 m. Europos kartų solidarumo dieną pažymėti suburiant draugėn moksleivius bei senjorus ir pasikalbant apie tai, ką reiškią augti ir senti, taip pat kartu pamąstyti, ką jaunimas ir vyresnio amžiaus žmonės galėtų nuveikti, kad visiems būtų geriau gyventi. Įgyvendindami 2012-ųjų, Europos vyresnių žmonių aktyvumo ir kartų solidarumo metų, projektą generations@ school, tą savaitę, kurią bus balandžio 29 d., kviečiame visas Europos mokyklas atverti savo klasių duris vyresnio amžiaus žmonėms ir pagalvoti, kokią naudą kartų dialogas galėtų duoti švietimui.
Bendram kartų darbui skirtos veiklos dėka senjorai gali vaidinti aktyvų vaidmenį. Aktyviai dalyvaudami visuomenės gyvenime, senjorai atkuria savo statusą ir įsitraukia į visuomeninius bei kultūrinius projektus, o kai bendrauja su jaunesniais, jaučiasi vertinami. Kad prisidėtų prie geresnio kartų sambūvio mūsų visuomenėje, jie pasakoja jaunimui apie savo kasdienį gyvenimą.
Kodėl mokykloje reikėtų įgyventi kartų bendro darbo projektą? • Atgaivindami kartų sąsajas, sudarysime sąlygas skatinti kartų tarpusavio supratimą ir pagarbą. • Projektas gali padėti ugdyti individualias kompetencijas, kurių reikia glaudesnei visuomenei. • Skatindami kartų dialogą, skatiname bendrą darbą: kartos mokosi vienos iš kitų. • Kartų keitimasis patirtimi žymiai labiau puoselėja solidarumą, aktyvų pilietiškumą ir asmeninį tobulėjimą bei stiprina mokymo kokybę.
1/2
www.active-ageing-2012.eu
© European Commission, 2012.
Atgaivindami kartų keitimosi patirtimi mokyklose idėją, sudarome sąlygas moksleiviams formuoti teigiamą nuostatą į senstančius žmones. Atverdami savo mokyklų duris vyresniems, kurie nori aktyviai dalyvauti visuomenės gyvenime, išsiskleisti profesine prasme bei pasidalyti savo gyvenimo istorijomis, stipriname pozityvias ir pasitikėjimo teikiančias mintis apie būsimo gyvenimo etapus.
© P.A.U. Education / Col.legi Miró, Barcelona
Moksleivių ir senjorų dialogo skatinimas
Švietėjiški projekto generations@school aspektai Gyvenimas drauge Bendraudami su vyresniais žmonėmis, vaikai išsiugdo atsakomybės, kilnumo ir solidarumo jausmą bei tampa žymiai tolerantiškesni vyresniesiems. Taikydami bendro mokymosi ir kolektyvinio eksperimentavimo požiūrį, jie sužino, ką reiškia pagalba kitam ir tarpusavio pagarba. Moksleiviai išsiugdo socialines ir pilietines kompetencijas.
Tvirtas moksleivių įsitraukimas Moksleivių ir vyresnių žmonių tarpusavio prisirišimas ir sąsajų suradimas turi teigiamą įtaką požiūriui į mokyklą, moksleivių elgsenai ir jų įsitraukimui į darbą. Moksleiviai skatinami ugdyti darbo grupėje kompetencijas.
Laiko tėkmės supratimas Kai mokykloje vaikai sužino apie įvairius gyvenimo etapus ir senatvės realijas, jie pradeda geriau suvokti laiką ir sužino apie tam tikrus gyvenimo taškus arba gaires, kurios leidžia geriau suprasti laiko tėkmę ir istoriją. Sudėdami tokias su skirtingais istoriniais ir visuomeni-
gene
ra tio
n
ch s@s
o ol
niais momentais susijusias gaires savo gyvenime, moksleiviai gebės geriau suprasti, ką reiškia augti ir senti, kas yra jaunystė ir kas yra senatvė.
Savos tapatybės formavimas Be to, pasakojant atsiminimus, jaunimui perduodama vyresnių žmonių istorija ir todėl jie gauna geresnes savo individualybės formavimo galimybes. Suformuodami prisiminimų ir istorijos sąsajas, vyresni žmonės ir patvirtina, koks ilgas gali būti gyvenimas, ir parodo jaunesniems, kaip laiko atžvilgiu reikėtų vertinti praeitį ir ateitį.
Tobulesni kalbos įgūdžiai Mokyklų patirtis rodo, kad bendras kartų darbas pagerina šnekamosios ir rašytinės kalbos įgūdžius. Jei kalbėsime apie moksleivių gebėjimą sklandžiai kalbėti ir apie skaitymo įgūdžius, mokytojai pastebėjo, kad įvyksta šių gebėjimų kokybinis pagerėjimas. Paskatinti bendro su vyresniais darbo, moksleiviai nori parašyti apie savo patirtį ir jaučia malonumą siųsdami vyresniems laiškus ar el. pašto žinutes arba bendraudami su jais per „Skype“ (savo ruožtu vyresni žmonės skatinami tirti naujus bendravimo naudojant IRT būdus!). Kad galėtų pristatyti dialogų metu gautus rezultatus, moksleiviai ugdosi komunikacijos, vykdymo ir dokumentavimo kompetencijas.
Carole Gadet, bendrų kartų projektų ekspertė, Ensemble Demain (www.ensembledemain.com) steigėja ir Prancūzijos valstybinės švietimo ministerijos Bendrų kartų projektų bei studijų padalinio tarnautoja.
2/2
www.active-ageing-2012.eu
© European Commission, 2012.
1
dARbo klasėje su įvairių kartų atstovais nauda