l
hl o cs
gene
ns o i t a r io gene r a t
o cho
@s
s@ n
1
IEGUVUMI NO DAŽA¯ DU PAAUDŽU DISKUSIJA¯ M UN SADARBI¯BAS KLASe¯
2012. gads Eiropas Savienībā ir nodēvēts par Eiropas gadu aktīvai novecošanai un paaudžu solidaritātei. Šī gada mērķis ir informēt par senioru ieguldījumu sabiedrībā un ļaut viņiem palikt par sabiedrības aktīviem dalībniekiem, uzturot labu formu un veselību.
Starppaaudžu sadarbības veicināšana skolās Vēl viens Eiropas gada aktīvai novecošanai un paaudžu solidaritātei mērķis ir veicināt politikas veidotājus un ieinteresētās puses spert soļus aktīvo vecumdienu veicināšanai un paaudžu solidaritātes stiprināšanai visos līmeņos. Sākot ar 2009. gadu, Eiropā 29. aprīlī tiek atzīmēta Eiropas paaudžu solidaritātes diena. generations@school projekts: Eiropas gada 2012 ietvaros aicinām jūs veltīt 2012. gada Eiropas paaudžu solidaritātes dienu skolēnu un senioru tikšanās organizēšanai, lai veicinātu sarunas par to, ko nozīmē kļūt pieaugušam un vecākam, kā arī, lai padomātu par to, kā jaunāki un vecāki cilvēki var viens otram palīdzēt, lai uzlabotu savas dzīves. No 23.aprīļa līdz 4.maijam, Eiropas gada (2012) generations@school projekta ietvaros, visas Eiropas skolas tiek aicinātas atvērt savu mācību klašu durvis senioriem, lai padomātu par to, ko starppaaudžu dialogs varētu dot izglītībai.
atgūst savu statusu, turpinot piedalīties aktīvajā dzīvē, kā arī sabiedriskajos un kultūras projektos, kā arī viņi jūtas novērtēti, ja viņiem rodas iespēja sazināties ar jauniešiem. Viņi dalās ar jauniešiem ar stāstiem par viņu ikdienas dzīvi, veicinot labāku dažādu paaudžu līdzāspastāvēšanu.
Kāpēc rīkot starppaaudžu projektu skolā? • Saiknes starp paaudzēm atjaunošana ļauj uzlabot saprašanos un cieņu vienam pret otru. • Tā var veicināt individuālo iemaņu attīstību, veidojot saliedētāku sabiedrību. • Starppaaudžu dialoga veicināšana mudina uz sadarbību: paaudzes mācās viena no otras. • Starppaaudžu apmaiņa būtiski veicina solidaritāti, aktīvu pilsonisko līdzdalību un individuālo attīstību, kā arī uzlabo mācīšanas kvalitāti.
1/2
www.active-ageing-2012.eu
© European Commission, 2012.
Viedokļu apmaiņa starp dažādu paaudžu pārstāvjiem skolās veicina to, ka skolēnu vidū tek veidots labāks priekšstats var novecošanu. Atverot skolas durvis senioriem, kas vēlas pilnvērtīgi piedalīties sabiedrības dzīvē, realizēt sevi profesionālajā jomā un dalīties ar saviem dzīvesstāstiem, mēs stiprinām pozitīvas un uzmudinošas idejas par turpmākiem dzīves posmiem. Skolu pasākumi ar dažādu paaudžu pārstāvju dalību ļauj senioriem aktīvi tajos piedalīties. Seniori
© P.A.U. Education / Col.legi Miró, Barcelona
Dialoga veicināšana starp skole¯niem un senioriem
generations@school projekta izglītības dimensija Līdzāspastāve¯šana
gene
ra tio
n
ch s@s
o ol
Šāda personīgā laika fiksācija, attiecībā pret dažādiem vēsturiskiem un sociāliem laikiem, ir viens no veidiem kā var saprast, ko nozīmē kļūt pieaugušam un vecākam, kā arī labāk izprast jaunības un vecumdienu jēdzienus.
Sazinoties ar vecāka gadagājuma cilvēkiem, bērni gūst atbildības, cēlsirdības un solidaritātes sajūtu, kā arī kļūst iecietīgāki pret viņiem. Izmantojot dalīto mācību un kopīgo eksperimentu paņēmienus, viņi iemācās, ko nozīme palīdzēt viens otram un cienīt vienam otru. Skolēni gūst sabiedriskās un pilsoniskās iemaņas.
Savas identitātes veidošana
Intensīva skole¯nu iesaistīšana
Valodas prasme
Bērnu un pieaugušo savstarpēja piesaistīšanās un atklājumi labvēlīgi ietekmē attieksmi pret skolu, skolēnu uzvedību un iesaistīšanos darbā. Viņi tiek mudināti attīstīt savas prasmes strādāt grupās.
Skolu pieredze liecina par to, ka starppaaudžu darbs uzlabo sarunvalodas un rakstu valodas prasmi. Skolotāji atzīst kvalitātes uzlabošanos attiecībā gan uz skolēnu valodas, gan lasīšanas prasmi. Senioru darbu iedvesmoti, skolēni raksta par savu pieredzi un gūst gandarījumu par vēstuļu vai e-pasta ziņojumu sūtīšanu viņiem, sazinoties ar viņiem caur Skype (savukārt, seniori pēta jaunus komunicēšanas veidus, izmantojot IKT tehnoloģijas!). Skolēni attīsta saziņas, izpildes un dokumentēšanas iemaņas, prezentējot dialogu rezultātus.
Ve¯sturiskā konteksta saprašana Mācoties skolā, bērniem tiek stāstīts par dažādiem posmiem viņu dzīvē un par vecumdienu realitāti, viņi gūst labāku izpratni par laiku un gūst noteiktus atsauces punktus, kas ļauj viņiem saprast laiku un vēsturi.
Turklāt, pateicoties atmiņu nodošanai, jaunatne manto vecāka gadagājuma cilvēku vēsturi un pateicoties tam paši var kļūt par labākiem indivīdiem. Veidojot saikni starp atmiņu un vēsturi, apzinoties cik garš var būt mūžs, vecāka gadagājuma cilvēki sniedz jaunākai paaudzei pagātnes un nākotnes mēru.
Carole Gadet, starppaaudžu projektu eksperte: Ensemble Demain dibinātāja (www.ensembledemain.com) un Starppaaudžu projektu un mācību speciāliste Francijas Nacionālajā izglītības ministrijā.
2/2
www.active-ageing-2012.eu
© European Commission, 2012.
1
IEGUVUMI NO DAŽA¯ DU PAAUDŽU DISKUSIJA¯ M UN SADARBI¯BAS KLASe¯