2
STARPPAAUDŽU PROJEKTA ORGANIZe¯ŠANA
l
hl o cs
gene
@s
s@ n
ns o i t a r io gene r a t
o cho
Lai īstenotu starppaaudžu projektu ar skolēniem vecumā no 6 līdz 12 gadiem, Eiropas paaudžu solidaritātes un sadarbības dienas ietvaros, kas tiks atzīmēta 2012. gada 29. aprīlī, mēs iesakām sekot zemāk aprakstītiem soļiem.
Diskute¯šana ar be¯rniem par je¯dzieniem „kļūšana par pieaugušo” un „novecošana” Pieaugušajiem parasti ir noteiktas „bailes“ un aizspriedumi par vecumdienām, bet bērni nemaz nebaidās no vecumdienām vai nespējīguma. Norādītās bailes pirmām kārtām attiecas uz pieaugušajiem un viņu bailēm par vecumdienām un bailēm no nezināmā.
Lietas, kuras jāņem vērā Daži bērni dažreiz saista sevi ar savām ģimenēm, kaut arī daudziem no viņiem nav ciešas saiknes ar saviem priekštečiem. Daudzi bērni skolās, faktiski, ir atdalīti no savām ģimenēm, dažreiz no pašu vecākiem un jo vairāk no saviem vecvecākiem. Daži bērni var paust, ka viņi ilgojas pēc savu ģimeņu vecākiem locekļiem vai jūt, ka viņiem ir tieksme pret senioriem, ar kuriem viņi satiekas.
Apspriede pirms vecāka gadagājuma cilvēku vizītes • Pārdomas par pašu nākotni: Es zinu, kur es virzos; skolēni atzīmē vai zīmē uz dzīves līnijas svarīgus notikumus savā dzīvē, no piedzimšanas līdz viņu pašreizējam vecumam, pēc tam viņi domā, kādi nopietni notikumu būs viņu dzīvē: izglītība, notikumi ģimenē, vaļasprieki, maksimālais mūža ilgums (fakultatīvi). • Pārdomas par kopīgām aktivitātēm: Ko mēs varam darīt kopā? (Piemēram, diskusija, kas veltīta skolēnu vecvecākiem vai senioriem, kurus pazīst skolēni. Diskusija var būt veltīta tam, ko viņi grib iemācīties no senioriem un, ko viņi gribētu darīt kopā) (fakultatīvi). • Pārdomas par sevi pašu un par citiem: Iemācīties stādīties priekšā pirms vecāka gadagājuma cilvēku vizītes (fakultatīvi). • Iepazīšanās ar viesiem: Ko es gribētu uzzināt par senioriem, kuri pie mums atnāks? (Piemēram, jautājumu sagatavošana, kas palīdzēs labāk iepazīties ar senioriem, uzzināt par viņu interesēm, vaļasprieku, darbu, ar kuru viņi nodarbojās, kāda bija skola viņu laikos, kāda skola ir šodien, viņu ģimenēm utt.) (ieteicams).
1/4
www.active-ageing-2012.eu
© European Commission, 2012.
• Pārdomas par pašu identitāti: Es zinu savu izcelsmi (piemēram, ģimenes ģenealoģija, ģimenes ciltskoks vai pētījums šajā jomā) (fakultatīvi).
2
STARPPAAUDŽU PROJEKTA ORGANIZe¯ ŠANA
gene
Senioru atlasīšana generations@school projektam Skolotāji var organizēt savus generations@school projektus sadarbībā ar pansionātiem, pensionāru apvienī-
ra tio
n
ch s@s
o ol
bām, atsevišķiem vecākas paaudzes pārstāvjiem, kā arī ar skolēnu vecvecākiem. Izvēle ir atkarīga no skolotāju iecerētajām aktivitātēm. Ja skolotāji izvēlas apvienību vai vienu personu, vispirms viņiem būs jānoskaidro ar ko viņi nodarbojas, lai pārliecinātos, ka viņi ir piemēroti iecerētajam projektam.
Aktivitātes klasē: ielūguma rakstīšana vecākas paaudzes pārstāvim Mērķis Pārliecināties, ka viņi atnāk
Mērķauditorija Seniori
Formāts Ielūguma kartiņa
Pirmais etaps: Projekts • Skolēniem tiek paziņots par generations@school projektu un par iecerēto senioru vizītes datumu. • Skolēni tiek aicināti dalīties idejās par ielūguma kartiņas saturu, atsvaidzinot atmiņas par redzēto citās ielūgumu kartiņās (piemēram, ielūgumos uz dzimšanas dienām). • Skolotājs pieraksta visus priekšlikumus, lai izveidotu ielūgumu. Pēc tam bērni lemj, kuras idejas paliks.
Otrais etaps: Teksts • Skolotāji atgādina skolēniem par idejām, kuras tiks izmantotas ielūguma sastādīšanā. Paturot šīs idejas prātā, skolēni izvēlas piemērotu ilustrāciju no skolotāja piedāvātajiem attēliem. • Sadaloties grupās, katrā no kurām ir trīs skolēni, viņi izkārto dažādus elementus. Dažādi sagatavotā ielūguma struktūra tiks prezentēta klasē un apspriesta, tiek izskaidroti veiksmīgas ielūguma struktūras kritēriji.
Trešais etaps: Ielūguma struktūra • Skolēni lemj par informācijas daļu secību ielūguma kartiņā un iesaka skolotājam iespējamu teksta un attēlu izvietojumu.
2/4
www.active-ageing-2012.eu
© European Commission, 2012.
• To var izdarīt rakstiski vai ar datoru.
2
STARPPAAUDŽU PROJEKTA ORGANIZe¯ ŠANA
gene
ra tio
n
ch s@s
o ol
Skolēnu sastādītās vēstules paraugs
2012. gada 10. aprīlis Marie Lewis, klases skolotāja, Tālr. ________ Cienījamie _____ pensionāru asociācijas locekļi, Mēs savā skolā īstenojam projektu ar nosaukumu generations@school. Tas ir Eiropas projekts, kas palīdzēs mums sazināties ar citām skolām un dalīties ar informāciju par to, ko mēs darām mūsu klasē. Vai jūs gribētu mums palīdzēt? Projekta mērķis ir organizēt vecāka gadagājuma cilvēku un skolēnu tiekšanos skolā un mēs padomājām, ka, iespējams, Jums izdotos atnākt uz mūsu skolu un aprunāties ar mums. Mēs sagatavojām dažus jautājumus, kurus mēs gribētu Jums uzdot, un arī Jūs varat padomāt par jautājumiem, kurus Jūs gribētu mums uzdot. Mēs gribētu uzzināt, ko nozīme sagaidīt vecumdienas un kādas ir jūsu iecienītākās nodarbošanās, ko Jums patīk darīt u.c. Turklāt mēs gribētu uzzināt vairāk par Jūsu bērnību un par Jūsu dzīvi toreiz un šodien. Ja Jums ir kāda bilde no bērnības vai jūsu rotaļlietas vai mantas, kuras Jums ir tuvas, vai arī spēles vai dziesmas, kas ļauj labāk izzināt Jūs un Jūsu pagātni, mēs būtu tiešām pateicīgi, ja Jūs varētu paņemt tās līdzi. Tas ļaus mums iepazīties ar laiku, kas atšķiras no šodienas. Ja Jums ir nepieciešama papildu informācija vai, ja Jūs vēlētos tikties ar mums, lūdzu, sazinieties ar mūsu skolotāju/skolu, lai vienotos par laiku un dienu, kas Jums derētu vislabāk. Ja Jūs nolemsiet atnākt, mēs varam kopā iedzert tēju.
Paldies! Ar cieņu, 5A klase Skola _______________, ___ 3/4
www.active-ageing-2012.eu
© European Commission, 2012.
Vai Jums derētu laiks no 23. līdz 27. nedēļai?
Senioru sagatavošana dalībai diskusijā skolā Kad skolotāji sazinās ar senioriem, viņiem ir jāizskaidro klasē iecerēto dialogu būtība: brīva diskusija, kurā vissvarīgākais ir pati apmaiņa ar informāciju. generations@school projekta viesiem jābūt gataviem runāt par pagātni un par tagadni neformālā, brīvā formā. Skolotāji jebkurā brīdī būs gatavi vadīt dialogu. Pirms tam skolotāji paskaidros senioriem iecerēto apspriedes gaitu, kas tiek sagaidīts no viņu līdzdalības, kā arī tēmu, ap kuru notiks diskusija. Ko nozīmē kļūt vecākam? Ko mēs varam iemācīties viens no otra? Ko mēs varam darīt kopā? Skolotāji var palūgt uzaicinātos seniorus paņemt līdzi uz klasi savas bērnības un skolas laika fotogrāfijas, kā
gene
ra tio
n
ch s@s
o ol
Lietas, kuras jāņem vērā Sagatavojiet plāksnītes ar skolēnu vārdiem, lai viesiem būtu vieglāk uzturēt dialogu
arī fotogrāfijas, kurās redzama viņu iecienītākā nodarbošanās, darbs un profesijas, savu iemīļotāko ēdienu bildes, vaļasprieka un ikdienas bildes, par kurām viņi gribētu pastāstīt skolēniem. Šie materiāli palīdzēs izkausēt ledu un veicinās dialogu starp skolēniem un senioriem. Carole Gadet, starppaaudžu projektu eksperte: Ensemble Demain dibinātāja (www.ensembledemain.com) un Starppaaudžu projektu un mācību speciāliste Francijas Nacionālajā izglītības ministrijā.
4/4
www.active-ageing-2012.eu
© European Commission, 2012.
2
STARPPAAUDŽU PROJEKTA ORGANIZe¯ ŠANA