Resource 1 PL

Report 2 Downloads 54 Views
gener

gene

a

l

hl o cs

nos@ o i t ra t i

o cho

s

s@ n

1

ZNACZENIE PRACY Z RÓŻNYMI POKOLENIAMI W KLASIE

Rok 2012 został ogłoszony przez Unię Europejską Europejskim Rokiem Aktywności Osób Starszych i Solidarności Międzypokoleniowej. Celem tego roku jest podniesienie świadomości na temat wkładu osób starszych w życie społeczeństwa i umożliwienie im aktywnego życia, aby mogli utrzymać dobrą kondycję i zdrowie.

Wspieranie dialogu pomiędzy uczniami i seniorami Odtwarzanie wymiany międzypokoleniowej w szkołach pozwala na umocnienie pozytywnego odbioru starzenia się przez uczniów. Otwierając drzwi szkoły dla starszych osób, które chcą brać czynny udział w życiu społeczeństwa, rozwijać się zawodowo i dzielić się historiami swojego życia, wzmacniamy pozytywną i pełną nadziei wizję przyszłych etapów życia.

Dlaczego realizujemy projekt Międzypokoleniowy w szkole? • Odtwarzanie więzi międzypokoleniowych umożliwia wspieranie zrozumienia i szacunku pomiędzy pokoleniami. • Może przyczynić się do rozwijania indywidualnych kompetencji na rzecz bardziej zintegrowanego społeczeństwa. • Wspieranie dialogu międzypokoleniowego umożliwia współpracę: pokolenia uczą się od siebie nawzajem. • Wymiana międzypokoleniowa w dużym stopniu wzmacnia solidarność, aktywne obywatelstwo i rozwój osobisty. Podnosi także jakość nauczania.

1/2

http://europa.eu/active-ageing-2012

© European Commission, 2012.

Kolejnym celem Europejskiego Roku Aktywności Osób Starszych i Solidarności Międzypokoleniowej jest zachęcenie polityków i innych decydentów do podjęcia kroków mających na celu ułatwienie aktywnego starzenia się i wzmocnienie solidarności międzypokoleniowej na wszystkich poziomach. Od roku 2009, w dniu 29 kwietnia obchodzony jest Europejski Dzień Solidarności Międzypokoleniowej. Projekt generations@school: W ramach Europejskiego Roku 2012, zachęcamy Was, abyście poświęcili Europejski Dzień Solidarności Międzypokoleniowej na zorganizowanie spotkań uczniów i seniorów, w czasie których będą oni mogli wspólnie porozmawiać na temat tego, co oznacza dorastanie i starzenie się, a także zastanowić się nad tym, w jaki sposób młodzi i nieco starsi mogą sobie nawzajem pomóc, aby poprawić swoje warunki życia. Zapraszamy wszystkie szkoły w Europie, aby w tygodniu, w którym przypada 29 kwietnia, jako część projektu Europejskiego Roku 2012 generations@school, otworzyły drzwi swoich klas dla starszych osób i przekonały się, co dialog międzypokoleniowy może wnieść do edukacji.

Międzypokoleniowe zajęcia w szkole pozwalają uczestniczącym w nim seniorom odgrywać aktywną rolę. Poprzez udział w aktywnym życiu i poprzez integrację w projektach społecznych i kulturalnych osoby starsze odzyskują swój status i czują się docenione, kiedy nawiązują kontakt z młodymi ludźmi. Dzielą się z młodymi swoimi historiami z codziennego życia, myśląc o poprawie współżycia różnych pokoleń w społeczeństwie.

© P.A.U. Education / Col.legi Miró, Barcelona

Wspieranie tworzenia więzi pomiędzy pokoleniami w szkole

rat gene

ions

ch @s

oo

l

Edukacyjny wymiar projektu generations@school

niu do różnych czasów historycznych i społecznych, jest sposobem na to, aby zrozumieć, co oznacza dorastanie i starzenie się, oraz pojęcie młodości i starości.

Żyjemy razem

Budowanie własnej tożsamości

Kiedy dzieci nawiązują kontakt ze starszymi ludźmi, uczą się poczucia odpowiedzialności, szlachetności i solidarności i stają się bardziej tolerancyjne wobec nich. Stosując pojęcia wspólnego uczenia się i eksperymentowania, uczą się, co znaczy pomagać i szanować innych. Uczniowie rozwijają w ten sposób kompetencje społeczne i obywatelskie.

Ponadto, dzięki przekazywaniu pamięci, młodzi dziedziczą historię starszych osób i mogą w ten sposób lepiej budować własną indywidualną tożsamość. Budując więź pomiędzy pamięcią i historią, poprzez historię własnego życia, seniorzy przekazują młodym miarę przeszłości i przyszłości.

Silne zaangażowanie uczniów

Z doświadczenia szkół wynika, że praca z różnymi pokoleniami ułatwia posługiwanie się językiem mówionym i pisanym. Nauczyciele zaobserwowali poprawę jakościową, zarówno jeśli chodzi o wypowiedzi uczniów, jak i umiejętności czytania. Praca zrealizowana wspólnie ze starszymi jest motywacją dla uczniów, którzy chętnie piszą o tym, co się u nich dzieje i wysyłają im listy lub e-maile, albo rozmawiają z nimi na Skype (natomiast seniorzy czują się zmobilizowani do poznawania nowych sposobów komunikowania się poprzez technologie informacyjno-komunikacyjne!). Uczniowie rozwijają kompetencje komunikacyjne, wykonawcze i dokumentacyjne, aby przedstawić osiągnięte w rozmowach wyniki.

Wzajemne odkrycie i przywiązanie pomiędzy dziećmi i seniorami ma pozytywny wpływ na postawę w stosunku do szkoły, zarówno jeśli chodzi o postawę uczniów, jak i o ich zaangażowanie w pracę. Zachęca ich to do rozwijania ich kompetencji pracy w grupie.

Zrozumienie czasu historycznego Kiedy w szkole dzieci zdobywają świadomość istnienia różnych etapów życia i realiów starości, uświadamiają sobie lepiej pojęcie czasu i zdobywają konkretne punkty odniesienia, które pozwalają im zrozumieć czas i historię. Takie zakotwiczenie w czasie osobistym, w odniesie-

Posługiwanie się językiem

Carole Gadet, specjalista ds. projektów międzypokoleniowych: założyciel stowarzyszenia Ensemble Demain (www.ensembledemain.com) i specjalista ds. Projektów i Badań Międzypokoleniowych we Francuskim Ministerstwie Edukacji.

2/2

http://europa.eu/active-ageing-2012

© European Commission, 2012.

1

ZNACZENIE PRACY Z RÓŻNYMI POKOLENIAMI W KLASIE