Resource 2 PL

Report 2 Downloads 43 Views
gener

gene

a

l

hl o cs

nos@ o i t ra t i

o cho

s

s@ n

2

JAK OPRACOWAĆ TWÓJ PROJEKT MIĘDZYPOKOLENIOWY

Aby przygotować i przeprowadzić międzypokoleniowy projekt z dziećmi w wieku od 6 do 12 lat na Europejski Dzień Solidarności Międzypokoleniowej przypadający w dniu 29 kwietnia 2012 r., proponujemy śledzić następujący plan działań.

Refleksje na temat pojęć „dorastanie” i „starzenie się”

Co należy wziąć pod uwagę Niektóre dzieci czasem mają odniesienie tylko do ich własnej rodziny, dlatego wiele z nich nie czuje faktycznych więzów z ich przodkami. Niektóre dzieci w szkole są w rzeczywistości oddzielone od ich rodzin, czasem od ich rodziców, a najczęściej od ich dziadków. Niektóre dzieci mogą wyrażać swoją tęsknotę za starszymi członkami rodziny lub darzyć uczuciem spotykanych przez nich starszych ludzi.

Dorośli często mają „lęki” i uprzedzenia na temat starości, natomiast dzieci nie boją się w ogóle starości, czy upośledzenia. Lista lęków, obejmuje przede wszystkim lęki dorosłych, którzy stają w obliczu własnych obaw przed starością i doświadczeniem całego życia.

• Refleksje na temat własnej tożsamości: Wiem, skąd pochodzę (np. przygotowanie rodzinnego drzewa genealogicznego, rysowanie rodziny lub praca polegająca na poszukiwaniu własnych przodków) (opcjonalnie).

• Refleksje na temat własnej przyszłości: Wiem, dokąd zdążam; uczniowie zapisują lub rysują ważne wydarzenia z ich życia, od urodzenia do aktualnego wieku, a potem wyobrażają sobie jakie mogą być przyszłe ważne wydarzenia w ich życiu: edukacja, wydarzenia rodzinne, hobby, maksymalna długość życia (opcjonalnie). • Refleksje na temat wspólnych zajęć: Co możemy razem robić? (np. dyskusja na temat dziadków uczniów lub innych znanych im starszych osób. Dyskusja może rozwijać się wokół tematu, czego uczniowie chcieliby się nauczyć od seniorów i co chcieliby razem robić ) (opcjonalnie). • Refleksje na temat siebie samego i innych: Nauka przedstawiania się z myślą o wizycie seniorów (opcjonalnie). • Zbieranie informacji na temat gości: Co chciałbym/ chciałabym wiedzieć na temat seniorów, którzy przyjdą do naszej klasy? (np. przygotowanie kwestionariusza, aby poznać seniorów, ich pasje, hobby, jakie wykonywali prace, jakie były szkoły w ich czasach, jakie są szkoły teraz, ich rodziny, itd.) (zalecane).

1/4

http://europa.eu/active-ageing-2012

© European Commission, 2012.

Refleksje poprzedzające wizytę seniorów

2

JAK OPRACOWAĆ T WÓJ PROJEKT MIĘDZYPOKOLENIOWY

rat gene

Wybieramy seniorów do udziału w projekcie generations@school Nauczyciele będą mogli opracować projekty generations@ school we współpracy z domami seniora, stowarzyszeniami emerytów i rencistów oraz indywidualnymi osobami, jak również z dziadkami uczniów. Wybór gości będzie

ions

ch @s

oo

l

zależał od rodzaju zajęć, jakie nauczyciel chce przeprowadzić. Jeśli wybierzemy do współpracy dom seniora, dom spokojnej starości, dom opieki społecznej lub klub seniora, instytucja ta powinna być położona dosyć blisko szkoły. Nauczyciel powinien skontaktować się z dyrektorem lub opiekunem, aby wspólnie opracować warsztaty na wizytę seniorów w klasie. Jeśli nauczyciel zaprosi do współpracy stowarzyszenie lub pojedyncze osoby, najpierw będą oni musieli dowiedzieć się, jakie zajęcia są planowane, aby upewnić się, czy będą właściwymi gośćmi dla projektu.

Zajęcia w klasie: piszemy zaproszenie do seniorów Cel Chcemy, żeby przyszli

Grupa docelowa Seniorzy

Format zapisu Zaproszenia

Pierwszy etap: Projekt • Przedstawiamy dzieciom projekt generations@school i ustalamy dzień na zaproszenie seniorów. • Prosimy uczniów, aby przedstawili swoje pomysły na zaproszenie, przypominając im, zaproszenia, jakie już widzieli (np. zaproszenie na urodziny). • Nauczyciel zapisuje wszystkie propozycje, aby opracować zaproszenie. Potem dzieci decydują, które pomysły zostają wybrane.

Drugi etap: Tekst • Nauczyciel przypomina uczniom, co będzie napisane na zaproszeniu. Mając to na uwadze, uczniowie wybierają odpowiednie ilustracje spośród obrazów lub zdjęć, które przedstawia im nauczyciel. • Dzieci pracują w grupach trzyosobowych układając wybrane elementy. Powstałe kompozycje zostają przedstawione całej klasie i omówione; wyjaśniamy kryteria wyboru najlepszej kompozycji.

Trzeci etap: Kompozycja

2/4

http://europa.eu/active-ageing-2012

© European Commission, 2012.

• Uczniowie decydują, w jakiej kolejności poszczególne informacje zostaną zapisane na zaproszeniu i proponują nauczycielowi wybraną kompozycję tekstów i obrazów. • Tę część pracy możemy wykonać ręcznie lub w pracowni komputerowej.

2

JAK OPRACOWAĆ T WÓJ PROJEKT MIĘDZYPOKOLENIOWY

rat gene

ions

ch @s

oo

l

Wzór listu napisanego przez uczniów

10 kwietnia 2012 r.

Monika Kruppa, Nauczyciel, Tel. Szanowni Członkowie Stowarzyszenia Emerytów i Rencistów

,

W naszej szkole realizujemy projekt pod tytułem generations@school. Jest to projekt europejski, który pozwoli nam nawiązać kontakt z innymi szkołami i wymienić się informacjami na temat tego, co robimy w klasie. Czy chcielibyście nam w tym pomóc? Projekt polega na rozmowach ze starszymi osobami i pomyśleliśmy, że może chcielibyście przyjść do naszej szkoły i porozmawiać z nami. Zebraliśmy kilka pytań, które chcielibyśmy Wam zadać, a Wy także możecie przygotować kilka pytań dla nas. Chcielibyśmy dowiedzieć się, co oznacza starzenie się, a także jakie są Wasze ulubione zajęcia, co lubicie robić, itd. Chcielibyśmy również dowiedzieć się więcej o Waszym dzieciństwie i o Waszym życiu; jakie było wcześniej i jakie jest teraz. Jeśli macie, na przykład, jakieś zdjęcia z okresu Waszego dzieciństwa albo zabawki albo jakieś inne przedmioty, które są dla Was ważne, gry, piosenki, które są związane z Waszym życiem i mogą nauczyć nas czegoś o przeszłości, chcielibyśmy, żebyście przynieśli je ze sobą. Będziemy mogli w ten sposób odkryć czas, który jest inny od naszego. Jeśli chcielibyście otrzymać więcej informacji lub jeśli chcecie spotkać się z nami, prosimy, żebyście skontaktowali się z naszym nauczycielem / naszą szkołą, aby ustalić najbardziej odpowiedni dla Was dzień i godzinę.

Dziękujemy! Z wyrazami szacunku, Klasa 5A Szkoła

, 3/4

http://europa.eu/active-ageing-2012

© European Commission, 2012.

Jeśli zdecydujecie się przyjść, zapraszamy na wspólną herbatę. Czy tydzień od 23 do 27 pasowałby wam?

Przygotowanie seniorów do udziału w spotkaniu Kiedy nauczyciel nawiąże kontakt z seniorami, powinien wytłumaczyć im, na czym mają polegać rozmowy przeprowadzane w klasie: luźne dyskusje, gdzie najważniejsza jest sama wymiana. Goście projektu generations@school muszą być przygotowani do tego, żeby rozmawiać o ich przeszłości i teraźniejszości w sposób nieformalny i rozluźniony. Nauczyciel będzie zawsze gotowy do pomocy w poprowadzenia dialogu. Nauczyciel z wyprzedzeniem powie seniorom, jak będzie przebiegać sesja, czego oczekuje się od ich udziału, jak również wokół jakiego tematu będzie rozwijać się rozmowa. Co oznacza starzenie się? Czego możemy się od siebie nawzajem nauczyć? Co możemy razem robić?

rat gene

ions

ch @s

oo

l

Co należy wziąć pod uwagę Przygotuj identyfikatory z imionami uczniów, aby ułatwić komunikację pomiędzy uczestnikami rozmów.

Nauczyciele mogą poprosić zaproszonych seniorów o to, żeby przynieśli swoje zdjęcia z dzieciństwa, zdjęcia ich szkół, a także aktualne zdjęcia z ich ulubionych zajęć, z ich pracy i wykonywanych zawodów, rzeczy które lubią jeść, ich hobby lub inne elementy ich codziennego życia, o których chcieliby opowiedzieć uczniom. Materiały te mogą służyć za pretekst do rozpoczęcia rozmowy pomiędzy uczniami i seniorami. Carole Gadet, specjalista ds. projektów międzypokoleniowych: założyciel stowarzyszenia Ensemble Demain (www.ensembledemain.com) i specjalista ds. Projektów i Badań Międzypokoleniowych we Francuskim Ministerstwie Edukacji.

4/4

http://europa.eu/active-ageing-2012

© European Commission, 2012.

2

JAK OPRACOWAĆ T WÓJ PROJEKT MIĘDZYPOKOLENIOWY