3
JAK VÉST SETKÁNÍ ˇ ÍDeˇ VE SVÉ Tr
l
hl o cs
gene
@s
s@ n
ns o i t a r io gene r a t
o cho
Skutečné mezigenerační vztahy můžeme napomoci obnovit tak, že podpoříme aktivity, při kterých se děti a senioři na místě setkání přiučí a předají si zkušenosti.
Hodinová návšteˇva senioru˚ ve trˇídeˇ
Obecné cíle Zařazení mezigenerační aktivity do vašeho programu výuky umožňuje působit na rozvoj celé oblasti znalostí a kompetencí:
Cíle pro setkání v rámci generations@school
© P.A.U. Education / Col.legi Miró, Barcelona
Pedagog by měl připravit pro návštěvu seniorů ve třídě jasný program, ve kterém stanoví specifické pedagogické cíle na hodinu diskuse. Pokud se ovšem jedná o větší projekt, který přesáhne více než přijetí seniorů během evropského dne, pak je užitečné sestavit průběh jednotlivých aktivit a vypracovat případné vyhodnocení každé z nich po jejím uskutečnění.
• Sociální a občanské kompetence – Posílit solidaritu mezi jednotlivými generacemi a bojovat proti nespolečenskému a násilnému chování ve škole prostřednictvím občanské angažovanosti. • Komunikační a informační kompetence – Nabídnout reálnou, neotřelou a výjimečnou příležitost komunikace mimoškolským účastníkům dialogu („seniorům“). Využívat různá média (fotografie) a ICT (webové stránky projektu pro vzájemnou výměnu svých výsledků), jakož i projekty o spolupráci s jinými státy. • Podpora humanistické kultury – Jednak díky setkání s druhými generacemi ať už ve škole či ve městě, ale i díky konfrontaci současných a minulých zkušeností se žák učí orientovat se v čase. Objevováním jiných míst a jiných prostorů objevuje prostředí jemu vlastní a nachází k němu cestu. • Realizace akcí s uměleckým, estetickým nebo expresivním obsahem – Žák se učí vytvářet a realizovat workshopy a výstavy ve spolupráci s druhými partnery.
Nezapomeňte uskutečněné setkání nafotit. Takto získaný materiál (výkresy, dotazníky, alba...) poslouží nejen jako dokumentace uskutečněného mezigeneračního dialogu, ale i jako prostředek ke sdílení s dalšími evropskými školami toho, co se ve vaší škole vykonalo, a dále se využije k účasti v soutěži organizované v rámci projektu generations@school.
1/5
www.active-ageing-2012.eu
© European Commission, 2012.
Co je trˇeba vzít v úvahu?
3
JAK VÉST SETKÁNÍ ˇ ÍDeˇ VE SVÉ Tr
gene
ra tio
n
ch s@s
o ol
Specifické cíle 1 Učit se formulovat osobní zkušenosti a sociální postřehy ústní a písemnou formou. 2 Učit se pracovat týmově v rámci skupiny. 3 Pojmout učení se dějepisu jako živý a permanentní proces. 4 Učit se rozvíjet a dokumentovat výsledky mezigenerační výměny informací a zkušeností. 5 Vyměňovat si informace a zkušenosti (svobodnou a příjemnou formou) o konceptech aktivního stárnutí a
mezigenerační solidarity. 6 Umět vyjádřit, jak žáci vnímají seniory a jak se staří lidé dívají na děti. 7 Zhotovit práci (výkres/text) s tím, že se poukáže na zásadní význam mezigeneračních vztahů pro společné budování společnosti, kde se zlepší koexistence.
Praktické modality • Pokud uspořádáte setkání s 1 až 5 seniory: doporučujeme vybrat pro seniory místo u tabule, na pohodlných
židlích čelem ke všem žákům.
• Pokud uspořádáte setkání s větší skupinou, čítající 6 až 12 seniorů: doporučujeme nejprve všechny seniory
2/5
www.active-ageing-2012.eu
© European Commission, 2012.
představit a poté pracovat ve skupinkách sestavených dle počtu žáků ve vaší třídě.
3
JAK VÉST SETKÁNÍ ˇ ÍDeˇ VE SVÉ Tr
gene
Pru ˚beˇh setkání
ra tio
n
ch s@s
o ol
(1 hodina)
Zahájení
(10 mIn)
• Setkání lze zahájit uvítací písní, říkankou nebo básničkou přednesenou žáky dané třídy. • Poté se všichni žáci a senioři představí s uvedením svého křestního jména, příjmení a stáří. • Je-li senior rodinným příslušníkem některého z žáků, může ho tento žák sám představit. • Pedagog uvede téma setkání a požádá žáky rozdělit se do skupin, ke kterým se připojí i senioři.
Dialog ve skupinách
(30 mIn)
Níže uvedené aktivity je možné naplánovat pro pracovní skupiny po 4 až 5 žácích se zařazením jednoho či více seniorů po vyhrazenou dobu; všichni senioři se zúčastní aktivit jednotlivých pracovních skupin. Přesto, že námětem dialogu bude minulost, je důležité, aby se v diskusi probíral i každodenní život a aby senioři spolu s žáky pracovali na společných projektech pro podporu aktivního stárnutí a sbližování generací. Dialog může být veden dle seznamu otázek předem vypracovaného žáky (viz zdroj 2). Senioři mohou též využít pro diskusi o dospívání a stárnutí svá alba s fotografiemi a dále postupně pokládat otázky, které si pro žáky připravili. Tímto způsobem lze iniciovat jednotlivé debaty. Níže uvedené otázky můžete použít k rozvinutí živého dialogu mezi žáky a seniory:
Diskuse na téma dospívání a stárnutí • Jaký je rozdíl mezi dítětem a dospělým? • Podle čeho poznáme mladého člověka? A staršího člověka? (Hovořit o obličeji, o těle, které se mění…)
• Co děti rády dělají? A senioři? Co lze podnikat společně?
• Které „věci“ umějí/mohou starší lidé velmi dobře © P.A.U. Education / Col.legi Miró, Barcelona
vykonávat?
• Jaké aktivity dělají všichni rádi? Jaká jídla nám chutnají? Co nám nechutná? Jaké barvy a hry máme rádi atd.? – V případě seniorů porovnávejte minulost a současnost.
• Čím se senioři chtěli stát, když byli dětmi? Po čem touží dnešní děti, až budou dospělé?
Diskuse na téma respekt, autonomie, postižení, nemoc, vzájemná pomoc, solidarita • Jak svůj každodenní život prožívají senioři a děti? V čem je snadný a v čem obtížný? Existují podobné radosti či problémy? • Co může dělat senior a co nemůže dělat dítě? • Co se může přihodit člověku ve velmi vysokém věku? • Jak můžeme pomoci seniorovi na ulici? • Jaké aktivity byste rádi podnikali se seniory?
3/5
www.active-ageing-2012.eu
© European Commission, 2012.
• Jak mohou senioři pomoci dětem?
3
JAK VÉST SETKÁNÍ ˇ ÍDeˇ VE SVÉ Tr
gene
ra tio
n
ch s@s
o ol
Diskuse na téma ˇcasová osa života Pedagogové mohou pro setkání se seniory připravit časovou osu a pracovat s časovými body, které se v návaznosti na datum narození seniorů stávají historií a poukázat na rozdíl mezi minulostí, současností a budoucností. • Když byli senioři dětmi, byla škola stejná? Hovořit o prostředcích komunikace a dopravy, zálibách, škole, bydlení, životních hodnotách... • Žáci mohou debatovat o práci zaznamenané na jejich ose života (viz zdroj 2) a především o svém pohledu na vlastní budoucnost. Žáky může velice obohatit debata se seniory o tom, jak si představují důležité události své budoucnosti (studium, rodinné záležitosti, záliby, maximální délka života).
Shrnutí
(10 min)
Žáci proberou jednotlivá témata diskutovaná se seniory a připraví své závěry.
Záveˇr
(10 min)
Závěry vyplývající z dialogů uskutečněných ve třídě během projektu generations@school umožní: 1 potvrdit povzbudivou vizi pro jednotlivé etapy budoucího života, 2 přispět k posílení pozitivního vnímání stárnutí a stáří mezi žáky, 3 podpořit myšlenku prosazování mezigenerační solidarity. Podle zvoleného postupu pro diskusi, jakož i podle časových možností lze zakončit setkání nějakou společnou aktivitou, jako je občerstvení, společenská hra, ruční práce (jakákoli činnost sdílená společně se seniory). Příklady vět na závěr společného setkání (žáci – senioři): Jsem příliš malý na to, abych... / Jsem dost velký na to, abych… / Jsem příliš velký na to, abych … / Jsem příliš starý na to, abych… / Jsem příliš mladý na to, abych… Před ukončením setkání je třeba poděkovat všem seniorům za jejich účast.
uc ation / Co
l.legi Miró,
Barcelona
© P. A .U.
Educ a t
ion
e gi / C ol.l
Mir ó
, Ba
r ce
lon
a
4/5
www.active-ageing-2012.eu
© European Commission, 2012.
© P.A .U. Ed
3
JAK VÉST SETKÁNÍ ˇ ÍDeˇ VE SVÉ Tr
gene
ra tio
n
ch s@s
o ol
Záveˇrecˇná aktivita: výsledky projektu generations@school Každý žák nakreslí obrázek nebo napíše text o tom, jakým dojmem na něj zapůsobil senior, se kterým diskutoval. Tuto i další etapu lze realizovat společně se seniory nebo během následné aktivity ve třídě. Fotografie a obrázky ze setkání budou sdíleny s dalšími evropskými školami na Panoramiu ve skupině generations@ school. Podívejte se na zdroj „Připojit se ke skupině generations@school na webu Panoramio“, což vám pomůže sdílet své výsledky s ostatními. Na základě vzájemného sdílení výsledků z uskutečněného setkání se seniory se vaše škola stane účastníkem soutěže generations@school a může vyhrát cenu za nejlepší iniciativu v oblasti mezigeneračního dialogu ve vašem státě.
Návrh dalších aktivit v návaznosti na setkání Pokud se rozhodnete navázat na uskutečněné setkání, zde najdete několik příkladů dalších aktivit:
• Žák doplní následující věty:
• Žák vypráví ve třídě o návštěvě seniorů. • Žák nakreslí postavu dítěte, mladého dospělého člověka, stárnoucího dospělého člověka, starého člověka a vyznačí pod každou nakreslenou postavu příslušný věk. • Žák nakreslí to, čemu se naučil z výpovědí seniorů…
–D o jakého věku lze dělat sporty, informatiku, oženit se či vdát se, vyhrát tenisový turnaj Roland-Garros, být politicky činný? ...
– Dospívání znamená: … Stárnutí znamená: …
Carole Gadetová, odbornice na mezigenerační projekty: předsedající sdružení „Ensemble Demain“ (www.ensembledemain.com) a zodpovědná pracovnice oddělení mezigeneračních studií a projektů na francouzském Ministerstvu školství.
5/5
www.active-ageing-2012.eu
© European Commission, 2012.
• V návaznosti na návštěvu seniorů máte možnost uspořádat ve škole soutěž o nejlepší výkres, báseň, komiks, psaný text na některé z témat, která byla předmětem diskusí se seniory.