Resource 3 ET

Report 8 Downloads 288 Views
gener

gene

a

l

hl o cs

nos@ o i t ra t i

o cho

s

s@ n

3

KUIDAS VIIA LÄBI KOHTUMIST KLASSIRUUMIS

Viies läbi tegevusi, kus lapsed ja eakad õpivad ja vahetavad kogemusi samas ruumis, on võimalik taasluua tõelisi põlvkondadevahelisi sidemeid.

Ühetunnine eakate külaskäik klassiruumi

Üldised eesmärgid Kui haarate põlvkondadevahelise lähenemise oma õppetegevusse, võimaldab see töötada mitmete teadmiste ja pädevuste valdkondadega:

generations@school kohtumise eesmärgid Õpetaja peab külaliste tulekuks panema paika selge kava, kus oleks määratletud vestlustunni pedagoogilised eesmärgid ning kui projekt on mahukam ja sisaldab rohkem kui eakate inimeste võõrustamist Euroopa päeva ajal, võib korraldada hiljem tegevustest kokkuvõtete tegemise ja hindamise.

• Sotsiaalsed ja kodanikuoskused: tugevdada põlvkondadevahelist solidaarsust ja võidelda aktiivselt sobimatu käitumise ja koolivägivallaga.

© P.A.U. Education / Col.legi Miró, Barcelona

• Suhtlemise ja infopädevused: pakkuda tõelisi ja haruldasi võimalusi suhtlemiseks kooliväliste isikutega (eakad). Kasutada erinevaid meediumeid (fotod), ja IKT vahendeid (projekti veebileht tulemuste tutvustamiseks). Koostööprojektid teiste riikidega. • Humanistliku kultuuri arendamine: kui õpilane kohtub koolis või väljaspool kooli teiste põlvkondade esindajatega, tutvub praeguste või varasemate kogemustega, õpib ta end ajas määratlema. Avastades muid paiku ja ruume, avastab ta oma keskkonda ja võtab selle omaks. • Tegevuste läbiviimine kunsti, esteetika või väljenduskunsti valdkonnas: õpilane õpib koostöös partneritega korraldama ja läbi viima õpitubasid, näitusi.

Tuleks arvestada järgnevat

1/5

http://europa.eu/active-ageing-2012

© European Commission, 2012.

Ärge unustage kohtumisel fotosid teha. Loodud materjal (joonistused, küsitlused, albumid jne) on võimalus jäädvustada põlvkondadevahelise dialoogi toimumishetke, kuid see pakub ka võimaluse tutvustada teistele Euroopa koolidele teie koolis toimunud tegevusi ja osaleda generations@school konkursil.

3

KUIDAS VIIA LÄBI KOHTUMIST KLASSIRUUMIS

rat gene

ions

ch @s

oo

l

Erieesmärgid 1 Õppida struktureerima suulises ja kirjalikus vormis isiklikku kogemust ja sotsiaalse vaatluse tulemusi. 2 Õppida töötama rühmas. 3 Õppida tundma ajalugu kui elavat ja pidevat protsessi. 4 Õppida vormistama ja jäädvustama põlvkondadevahelise arutelu tulemusi. 5 Vahetada mõtteid (vabalt ja meeldivas õhkkonnas) aktiivsena vananemise ja põlvkondadevahelise solidaarsuse mõistete üle. 6 Väljendada õpilaste arusaamu eakate inimeste kohta ning eakate arusaamu laste kohta. 7 Panna kokku töö (joonistus/tekst), näidates põlvkondadevahelise sideme olulisust ühiskonna loomisel, kus kõigil põlvkondadel on parem koos elada.

Praktilised näpunäited

2/5

http://europa.eu/active-ageing-2012

© European Commission, 2012.

• Kui võõrustate 1-5 eakat: Planeerige pigem arutelu, kus külalised istuvad mugavatel toolidel tahvli ette õpilaste vastu. • Kui võõrustate 6-12 inimesest koosnevat rühma: Külaliste üldine tutvustus, millele järgneb töö rühmades, mis koostatakse vastavalt klassi õpilaste arvule.

3

KUIDAS VIIA LÄBI KOHTUMIST KLASSIRUUMIS

rat gene

Kohtumise kirjeldus

ions

ch @s

oo

l

(1 hodina)

Sissejuhatus

(10 min)

• Kohtumise võivad õpilased sisse juhatada mõne laulu või luuletusega. • Õpilased ja külalised esitlevad end järjekorras, öeldes oma eesnime, nime ja vanuse. • Kui eakas külaline on mõne klassi õpilase pereliige, võib see õpilane teda tutvustada. • Õpetaja teeb teemasse sissejuhatuse ja laseb õpilastel jaguneda rühmadesse, millega ühinevad külalised.

Arutelu rühmades

(30 min)

Võite kavandada allpool pakutud tegevusi 4-5 õpilasest ja ühest või mitmest külalisest koosnevates rühmades teatud kindla aja jooksul, nii et kõik külalised saavad erinevates tegevustes osaleda. Isegi kui räägitakse minevikust, on oluline, et ka igapäevaelu oleks kaasatud ning et tehtaks eakate ja noorte ühisprojekte, et soodustada eakate aktiivsena vananemist ja põlvkondade kokkuviimist. Arutelu võib suunata õpilaste poolt eelnevalt koostatud küsimustiku abil (vt Abivahend 2). Külalised võivad ka kasutada kasvamise ja vananemise mõistete juures oma pildialbumeid ja küsimustikke, mida võib klassile ette lugeda. Nõnda saab algatada mõttevahetust. Õpilaste ja eakate mõttevahetuse elavdamiseks soovitame järgmiseid küsimusi:

© P.A.U. Education / Col.legi Miró, Barcelona

Arutleda kasvamise ja vananemise mõistete üle • Mis vahe on lapsel ja täiskasvanul? • Kuidas tunda ära noort inimest? Vana inimest? (saab rääkida näost, muutuvast kehast jne). • Mida lastele teha meeldib? Aga eakatele? Mida nad saaksid koos teha? • Missuguseid „asju“ oskavad/võivad eakad inimesed väga hästi teha? • Mis on kõigi lemmiktegevused? Nende lemmiktoidud? Asjad, mis ei maitse? Lemmikvärvid ja lemmikmängud? jne – eakatele: võrrelda minevikku ja olevikku. • Kelleks tahtsid praegused eakad lapsena saada? Kelleks tahaksid suurena saada praegused lapsed?

Käsitleda järgmisi mõisteid: austus, iseseisvus, puuded, haigused, üksteise abistamine, solidaarsus • Kuidas elavad eakad ja lapsed oma igapäevaelu? Mis on nende jaoks raske ja mis kerge? Kas on sarnaseid rõõme ja muresid?

3/5

http://europa.eu/active-ageing-2012

© European Commission, 2012.

• Mida ei saa teha vanana ja mida ei saa teha lapsena? • Mis võib juhtuda väga vana inimesega? • Kuidas saab eakat inimest tänaval aidata? • Kuidas saavad eakad lapsi aidata? • Mida teile meeldiks teha koos eakatega?

3

KUIDAS VIIA LÄBI KOHTUMIST KLASSIRUUMIS

rat gene

ions

ch @s

oo

l

Käsitleda elukaare mõistet Õpetajad võivad kohtumiseks valmistada ette kronoloogilise skeemi ja rääkida ajast, mis muutub ajalooks vastavalt eakate sünniajale, eristades möödunud aega, praegust aega ja tulevikku.

• Kui praegused eakad olid lapsed, kas kool oli siis samasugune? Rääkida suhtlusvahenditest, transpordist, hobidest, koolist, elukohtadest, väärtustest jne. • Õpilased võivad rääkida tehtud tööst elukaare teemal (vt Abivahend 2), täpsemalt oma nägemusest tuleviku kohta. Õpilaste jaoks on väga rikastav, kui nad saavad eakatega vestelda sellest, kuidas nad kujutavad ette olulisi sündmusi oma tulevases elus (õpingud, peresündmused, hobid, arvatav maksimaalne eluiga).

Tulemuste koondamine

(10 min)

Õpilased võtavad kokku eakatega arutatud teemad ja panevad kokku oma järeldused.

Kokkuvõtted

(10 min)

Projekti generations@school käigus klassis toimunud mõttevahetuse järeldused võimaldavad:

1 Luua julgustava visiooni tulevase elu etappidest. 2 Tugevdada õpilaste hulgas jätkuvalt positiivset suhtumist vananemisse. 3 Tugevdada ideed põlvkondadevahelise solidaarsuse vajalikkusest. Sõltuvalt vestluseks valitud teemadest ja ajapiirangutest võib lõpetada tunni mõne ühistegevusega nagu ühine oode, lauamäng, käsitöö (valitud tegevus koos eakatega). Näiteid lausetest, mida viimase tegevusena koos lõpetada: Ma olen liiga väike, et …/ Ma olen piisavalt suur, et …/ Ma olen liiga suur, et…/ Ma olen liiga vana, et …/ Ma olen liiga noor, et … Kohtumine peaks lõppema eakate tänamisega nende osalemise eest.

uc ation / Co

l.legi Miró

, Barcelon

a

© P. A .U.

Educ a t

ion

eg i M / Col.l

i r ó,

Bar

ce l

on

a

4/5

http://europa.eu/active-ageing-2012

© European Commission, 2012.

© P.A .U. Ed

3

KUIDAS VIIA LÄBI KOHTUMIST KLASSIRUUMIS

rat gene

ions

ch @s

oo

l

Kokkuvõttev töö: projekti generations@school tulemused Õpilased joonistavad midagi või kirjutavad teksti, mis võtaks kokku mulje, mis neil jäi tunnis osalenud külalisest. Seda võib teha koos järgmise etapi tegevustega kas külalisega koos või mõnes järgmises tunnis. Kohtumise põhjal joonistatud pilte ja tehtud fotosid jagatakse teiste Euroopa koolidega Panoramio rühmas generations@school. Tutvuge abivahendiga „Kuidas liituda Panoramio rühmaga generations@school“, mis aitab teil tulemusi teistega jagada. Kui jagate teistega oma kokkuvõtteid, saab teie kool osaleda generations@school konkursil ja võib võita oma riigi parima põlvkondadevahelise mõttevahetuse algatuse auhinna.

Mida saab edasi teha: kohtumise jätkutegevused

• J utusta eakate külaskäigust klassi. • J oonista last, noort täiskasvanut, vananevat täiskasvanut, eakat inimest ja märgi nende vanused. • J oonista seda, mida said teada kohtumisel eakatega …

• L õpeta järgmised laused: – K  asvamine tähendab …, Vananemine tähendab … ­– M  is vanuseni võib tegeleda spordiga? Kasutada arvutit? Abielluda? Võita Roland-Garrosi tenniseturniiri? Teha poliitikat? … • P  ärast eakate külaskäiku võib korraldada koolis joonistus-, ja luulevõistlusi, koomiksite joonistamise või kirjandivõistlusi, võttes aluseks kohtumisel käsitletud teemad.

Carole Gadet, põlvkondadevaheliste projektide spetsialist: MTÜ Ensemble Demain (www.ensembledemain.com) juht ning Prantsusmaa haridusministeeriumi põlvkondadevaheliste uuringute ja projektide läbiviija.

5/5

http://europa.eu/active-ageing-2012

© European Commission, 2012.

Kui soovite veel midagi edasi teha, tutvuge järgmiste näidetega võimalikest tegevustest: