gener
gene
a
l
hl o cs
nos@ o i t ra t i
o cho
s
s@ n
3
AKO VIESŤ STRETNUTIE V TRIEDE
Reálne medzigeneračné putá môžeme dosiahnuť vytvorením aktivít, v ktorých sa budú na jednom mieste učiť a vymieňať si skúsenosti deti spolu so staršími ľuďmi.
Hodina návštevy seniorov v triede
Všeobecné ciele Vpísanie medzigeneračného prístupu do vašich vzdelávacích aktivít umožňuje rozvinúť viacero schopností a zručností:
Ciele stretnutia generations@school Učiteľ zostaví pred príchodom dôchodcov do triedy jasný a zrozumiteľný program so stanovenými pedagogickými cieľmi hodinovej konverzácie a, ak bude projekt významom presahovať jedno stretnutie so staršími ľuďmi v daný deň, ďalší sled aktivít a ich následné vyhodnotenie.
• Spoločenské a občianske zručnosti: posilnenie solidarity medzi generáciami a boj proti násiliu a nevhodnému správaniu občianskym angažovaním v škole.
© P.A.U. Education / Col.legi Miró, Barcelona
• Komunikačné a informačné zručnosti: poskytnúť reálnu a neobvyklú príležitosti komunikovať s osobami, ktoré nechodia do školy (s tzv. „seniormi“). Využívanie rozličných médií (fotografií) a IKT (webová stránka projektu pre odovzdanie výsledkov). Kooperačné projekty s inými krajinami. • Rozvoj humanistických postojov: žiak sa stretnutím s inými generáciami v škole alebo mimo nej a porovnaním súčasných alebo minulých skúseností naučí umiestniť sám seba v čase. Objavením nových miest a priestorov lepšie spozná aj svoje vlastné okolie. • Realizovanie umeleckých, estetických alebo výrazových aktivít: žiak sa v spolupráci s partnermi naučí vytvárať prednášky alebo výstavy.
Čo si uvedomiť
1/5
http://europa.eu/active-ageing-2012
© European Commission, 2012.
Nezabudnite si na stretnutí robiť fotografie. Vytvorený materiál (obrázky, dotazníky, albumy...) bude slúžiť nielen pre dokumentáciu tohto okamihu medzigeneračného dialógu, ale tiež ako prostriedok komunikácie s ostatnými európskymi školami o tom, čo ste vo svojej škole vytvorili a zúčastnili sa na súťaži generations@school.
3
AKO VIESŤ STRETNUTIE V TRIEDE
rat gene
ions
ch @s
oo
l
Špecifické ciele 1 Naučiť sa sformulovať osobnú skúsenosť a spoločenské pozorovanie v ústnej aj písomnej forme. 2 Naučiť sa pracovať v skupine. 3 Naučiť sa vnímať históriu ako živý a stále prebiehajúci proces. 4 Naučiť sa rozvíjať a dokumentovať výsledky komunikácie medzi generáciami. 5 Voľným a príjemným spôsobom hovoriť o tom, ako sa dá aktívne starnúť a o solidarite medzi generáciami. 6 Vyjadriť to, ako žiaci vnímajú starších ľudí a starší ľudia žiakov. 7 Vytvoriť prácu (obrázok/text) ukázaním dôležitosti medzigeneračného puta na vytvorenie spoločnosti s lepšou vzájomnou existenciou.
Praktické poznámky
2/5
http://europa.eu/active-ageing-2012
© European Commission, 2012.
• Ak k vám príde 1 až 5 starších ľudí: Navrhnúť stretnutie, pri ktorom budú seniori sedieť na pohodlných stoličkách pred tabuľou oproti žiakom. • Ak k vám príde skupina 6 až 12 osôb: Predstavenie starších ľudí, potom práca v skupinách, ktorých veľkosť záleží od počtu žiakov v triede.
3
AKO VIESŤ STRETNUTIE V TRIEDE
rat gene
Priebeh stretnutia
ions
ch @s
oo
l
(1 hodina)
Úvod
(10 min.)
• Stretnutie sa môže začať piesňou, vyčítankou alebo básničkou na privítanie zo strany žiakov. • Žiaci a seniori sa navzájom predstavia a povedia svoje meno, priezvisko a koľko majú rokov. • Ak je starší človek rodinným príslušníkom niektorého žiaka, môže ho predstaviť tento žiak. • Učiteľ uvedie tému a požiada žiakov, aby vytvorili skupiny pre komunikáciu so staršími ľuďmi.
Dialóg v skupinách
(30 min.)
Vyššie uvedené aktivity môžete vykonávať vo forme dielní so 4 až 5 žiakmi a jedným alebo viacerými seniormi v časovom rámci. Všetci seniori sa zúčastnia konverzácie vo všetkých dielňach. Aj keď sa hovorí o minulosti, je dôležité poznať prítomnosť a spoločné projekty vytvorené medzi mladými a starými majú byť vytvorené tak, aby napomáhali aktívnemu starnutiu seniorov a približovaniu generácií. Dialóg môže prebiehať na základe dotazníka, ktorý si vopred pripravili žiaci (pozrite zdroj 2). Starší ľudia môžu pri rozprávaní o raste a starnutí používať svoj fotoalbum a pýtať sa triedy svoje vlastné otázky. Takto sa môžu začať rozhovory. Pre zlepšenie dynamiky dialógu vám navrhujeme nasledujúce otázky pre žiakom a seniorov:
Ako hovoriť o raste a starnutí • Aký je rozdiel medzi dieťaťom a dospelým? • Ako rozoznáme mladého človeka a ako starého? (môžete spomenúť tvár, meniace sa telo...)
© P.A.U. Education / Col.legi Miró, Barcelona
• Čo rady robia deti? A čo starší ľudia? Čo môžeme robiť spolu? • Aké „veci“ vedia alebo dokážu dobre robiť starší ľudia? • Ktorú činnosť robia radi úplne všetci? Aké jedlá majú radi? Čo im vôbec nechutí? Aké farby a hry majú najradšej? Napr. seniori porovnávať minulosť a prítomnosť. • Čím sa chceli stať seniori, keď ešte boli malými deťmi? Čím sa chcú stať deti, keď vyrastú?
Hovoriť o: úcte, samostatnosti, hendikepoch, chorobách, vzájomnej pomoci, solidarite • Ako vyzerá každodenný život detí a seniorov? Aké majú ťažkosti a čo im ide ľahko? Majú nejaké podobné radosti
3/5
http://europa.eu/active-ageing-2012
© European Commission, 2012.
a starosti? • Čo môžeme robiť ako starí a nemôžeme to robiť ako deti? • Čo sa môže stať veľmi starým osobám? • Ako môžeme pomôcť staršiemu človeku na ulici? • Ako môžu staršie osoby pomôcť deťom? • Čo by ste chceli robiť spolu so staršími ľuďmi?
3
AKO VIESŤ STRETNUTIE V TRIEDE
rat gene
ions
ch @s
oo
l
Hovoriť o pojme čiara života Učitelia môžu pred príchodom seniorov pripraviť chronologickú líniu a napísať prácu o čase, ktorý sa stal minulosťou v závislosti od narodenia starších ľudí, porovnaním minulosti, prítomnosti a budúcnosti.
• Keď boli seniori deťmi, vyzeralo to v školách rovnako? Hovoriť o komunikačných prostriedkoch, doprave, voľnom čase, škole, zvykoch, hodnotách... • Žiaci budú môcť hovoriť o svojej čiare života (pozrite zdroj 2), najmä o tom, čo si predstavujú vo svojej budúcnosti. Prostredníctvom komunikácie so staršími a zdieľaním svojich vlastných predstáv o budúcnosti (štúdium, rodinné udalosti, hobby, maximálna dĺžka života) sa môžu žiaci výrazne obohatiť.
Zhrnutie
(10 min.)
Žiaci zhrnú to, o čom sa so seniormi rozprávali a pripravia si svoje závery.
Záver
(10 min.)
Závery vyplývajúce z rozhovorov v triede počas projektu generations@school umožnia:
1 Zviditeľniť povzbudzujúci pohľad na budúci život, 2 Prispieť k posilneniu pozitívneho vnímania starnutia u žiakov, 3 Posilniť myšlienku potreby solidarity medzi generáciami. V závislosti od vybraných konverzačných tém a času, ktorý je k dispozícii, môžeme ukončiť stretnutie spoločnou aktivitou: olovrantom, spoločenskou hrou, ručnými prácami (zvolenou činnosťou spoločne so staršími ľuďmi). Príklady viet, ktorými môžete spoločne (žiaci – seniori) ukončiť stretnutie: Som príliš malý na to, aby.../ Som dosť veľký na to, aby.../ Som príliš veľký na to, aby.../ Som príliš starý na to, aby.../ Som príliš malý na to, aby... Stretnutie je potrebné uzavrieť poďakovaním starším ľuďom za to, že sa zúčastnili.
uc ation / Co
l.legi Miró
, Barcelon
a
© P. A .U.
Educ a t
ion
eg i M / Col.l
i r ó,
Bar
ce l
on
a
4/5
http://europa.eu/active-ageing-2012
© European Commission, 2012.
© P.A .U. Ed
3
AKO VIESŤ STRETNUTIE V TRIEDE
rat gene
ions
ch @s
oo
l
Záverečná práca: výsledky projektu generations@school Žiaci nakreslia alebo napíšu text vyjadrujúci ich dojmy o staršej osobe, s ktorou sa stretli. Toto, ako aj nasledujúca etapa, sa môže robiť spoločne so seniormi, alebo neskoršie v triede. Obrázky a fotografie zo stretnutia budú poskytnuté aj ďalším európskym školám skupiny Panoramio generations@school. Pozrite si časť „Pridať sa k skupine Panoramio generations@school“, ktorá vám pomôže zdieľať výsledky. Vaša škola sa po výmene záverov zúčastní súťaže generations@school a môže získať cenu za iniciovanie najlepšieho medzigeneračného dialógu vo vašej krajine.
A ešte: po stretnutí
• P orozprávaj o návšteve starších ľudí v triede. • N akresli dieťa, mladého človeka, starnúceho človeka a starého človeka a napíš k nim prislúchajúci vek. • N akresli, čo si sa naučil z toho, čo vraveli starí ľudia na návšteve...
• D oplň nasledujúce vety: – R ásť znamená..., starnúť znamená... – D o akého veku sa môžeme venovať športu? Informatike? Vydávať sa alebo sa ženiť? Vyhrať Roland-Garros? Robiť politiku? … • V škole môžu byť po návšteve starých ľudí navrhnuté súťaže malieb, básní, komiksov, textov na témy, ktoré sa preberali počas stretnutia.
Carole Gadet, expertka na medzigeneračné projekty: vedúca združenia Ensemble Demain (www.ensembledemain.com) a poverená medzigeneračnými štúdiami a projektmi na Ministerstve národného vzdelávanie – Francúzsko.
5/5
http://europa.eu/active-ageing-2012
© European Commission, 2012.
Ak chcete ešte niečo navyše, nasledujú príklady aktivít: