1
˚ ZNÝMI GENERACEMI VÝZNAM PRÁCE S Ru ˇ ÍDeˇ VE Tr
l
hl o cs
gene
@s
s@ n
ns o i t a r io gene r a t
o cho
Rok 2012 byl vyhlášen Evropskou unií jako Evropský rok aktivního stárnutí a mezigenerační solidarity. Cílem tohoto Evropského roku je poukázat na přínos starších lidí pro společnost, jakož i napomoci jim žít aktivním životem a zachovat si tak dobré zdraví.
Podneˇcovat k dialogu mezi žáky škol a seniory Rozvíjení vzájemných setkání mezi různými věkovými skupinami na školách umožní posílit mezi žáky pozitivní pohled na stárnutí. Tím, že naše školy zpřístupníme starším lidem, kteří se chtějí plně podílet na životě společnosti, vést aktivní profesní život a sdílet svůj život s ostatními, posílíme pozitivní myšlení a povzbudivý pohled na další etapy budoucího života.
Procˇ mezigeneracˇní projekt ve škole? • Oživení mezigeneračních vztahů může podpořit vzájemné porozumění a respekt mezi jednotlivými generacemi. • Možnost přispět k rozvíjení individuálních kompetencí pro inkluzivnější společnost. • Upřednostnění mezigeneračního dialogu motivuje k vzájemné spolupráci: jednotlivé generace se učí jedna od druhé. • Mezigenerační výměna významně rozvíjí solidaritu, aktivní občanství, osobní rozvoj a posiluje kvalitu výuky.
1/2
www.active-ageing-2012.eu
© European Commission, 2012.
Cílem Evropského roku aktivního stárnutí a mezigenerační solidarity je též zmobilizovat politické činitele i ostatní aktéry k činorodému přístupu v zájmu vytvoření příznivého prostředí pro aktivní stárnutí a posílení mezigenerační solidarity na všech úrovních. Od roku 2009 se 29. duben slaví jako Evropský den mezigenerační solidarity. Projekt generations@school: V rámci akcí roku 2012 navrhujeme věnovat tento den mezigenerační solidarity 2012 sbližování žáků škol a starších lidí s cílem zahájit dialog na téma, co znamená dospívání a stárnutí, jakož i zamyslet se nad způsoby, jak si mohou mladší a starší lidé vzájemně pomáhat při zlepšování kvality svého života. V rámci projektu generations@school roku 2012 se všechna školní zařízení v Evropě vyzývají, aby v týdnu kolem 29. dubna zorganizovala ve svých třídách den otevřených dveří pro seniory a umožnila tak zamyslet se nad tím, nakolik může být mezigenerační dialog přínosem pro vzdělávání.
Mezigenerační aktivity ve škole nabízejí zapojeným seniorům sehrát aktivní roli. Znovu získají své místo ve společnosti tím, že se nadále účastní aktivního života, že se angažují v občanských a kulturních projektech a v kontaktu s mladými lidmi se opět cítí plnohodnotnými jedinci. Podílejí se s nimi o svůj každodenní život v zájmu zlepšení soužití jednotlivých generací ve společnosti.
© P.A.U. Education / Col.legi Miró, Barcelona
Podporovat vytvárˇení mezigeneracˇních vztahu˚ ve škole
Vzdeˇlávací dimenze projektu generations@school Spolecˇné soužití Děti se v kontaktu se staršími lidmi učí chápat zodpovědnost, velkorysost, solidaritu a stávají se tolerantnějšími. Na základě poznatků ze vzájemného poučení a společného experimentování se děti učí pomáhat si a respektovat jeden druhého. Žák tak rozvíjí sociální a občanské kompetence.
Výrazné zapojení žáku˚ Společné objevování a utužování vztahů dětí a starších lidí pozitivně ovlivňuje postoje ke škole, a to jak v chování školáků, tak i v jejich zapojení do práce. Jsou vedeni k rozvíjení svých kompetencí pro týmovou práci.
Pochopení ˇcasu a deˇjin Děti, které jsou ve škole seznamovány s významem průběhu jednotlivých životních etap a s realitou stárnutí, jsou lépe připraveny pro vnímání pojmu času a získávají konkrétní záchytné body k pochopení času a dějin. Toto ukotvení v čase lidského jedince ve vztahu
gene
ra tio
n
ch s@s
o ol
k jednotlivým historickým a sociálním časovým úsekům je prostředkem k pochopení významu pojmů dospívání a stárnutí, jakož i mládí a stáří.
Utvárˇení vlastní identity Mimochodem, díky předávání paměti z generace na generaci se mladí lidé stávají dědici historie starších lidí a mohou tak lépe utvářet svou individualitu. Propojováním paměti s historií a předáváním svědectví o délce života poskytují starší lidé mladé generaci nejen dimenzi minulosti, ale i dimenzi budoucnosti.
Osvojování jazyka Zkušenosti jednotlivých školních zařízení dokazují, že mezigenerační aktivity napomáhají snadnějšímu osvojování jazyka v písemné i ústní formě. U žáků zaznamenali pedagogové kvalitativní zlepšení jak v písemném projevu, tak i ve čtení. Žáci motivovaní společnou prací se staršími lidmi rádi své zážitky zapisují a rádi zasílají těmto lidem dopisy nebo s nimi komunikují prostřednictvím e-mailu nebo Skypu (pro seniory je to motivace k objevování nových způsobů komunikace využívajících ICT). Pro potřeby prezentace výsledků obdržených na základě těchto dialogů rozvíjí školák své komunikační, realizační a dokumentační dovednosti.
Carole Gadetová, odbornice na mezigenerační projekty: předsedající sdružení „Ensemble Demain“ (www.ensembledemain.com) a zodpovědná pracovnice oddělení mezigeneračních studií a projektů na francouzském Ministerstvu školství.
2/2
www.active-ageing-2012.eu
© European Commission, 2012.
1
˚ ZNÝMI GENERACEMI VÝZNAM PRÁCE S Ru VE Trˇ ÍDeˇ