Resource 1 ET

Report 12 Downloads 239 Views
gener

gene

a

l

hl o cs

nos@ o i t ra t i

o cho

s

s@ n

1

KLASSIRUUMIS ERI PÕLVKONDADEGA TÖÖTAMISE VÄÄRTUS

Aasta 2012 on Euroopa Liidus kuulutatud Aktiivsena vananemise ja põlvkondadevahelise solidaarsuse Euroopa aastaks. Selle aasta eesmärgiks on teadvustada eakamate inimeste antud panust ühiskonda ja võimaldada neil jääda aktiivsena tegutsema, et säilitada head tervist.

Julgustada dialoogi õpilaste ja eakate vahel Koolides põlvkondadevahelise arutelu soodustamine aitab tugevdada õpilaste positiivset visiooni vananemisest. Kui kutsume kooli need eakad, kes soovivad aktiivselt osaleda ühiskonnaelus, teostada end tööalaselt ning rääkida oma elust, tugevdame positiivset ja julgustavat arusaama laste tulevase elu etappidest.

Milleks kooli põlvkondadevaheline projekt? • Taastades põlvkondadevahelist sidet, aitab see propageerida põlvkondadevahelist mõistmist ja austust. • See võib aidata kaasa üksikisiku pädevuste arengule kaasavamat ühiskonda silmas pidades. • Soodustades põlvkondadevahelist dialoogi, saab edendada vastastikust koostööd – sellega õpivad põlvkonnad üksteiselt. • Põlvkondadevaheline mõttevahetus soodustab märkimisväärselt solidaarsust ja aktiivset kodanikuelu, toetab isiklikku arengut ja parandab õppe kvaliteeti.

1/2

http://europa.eu/active-ageing-2012

© European Commission, 2012.

Aktiivsena vananemise ja põlvkondadevahelise Euroopa aasta eesmärk on ka julgustada poliitikakujundajaid ja teisi asjassepuutuvaid osapooli võtma meetmeid aktiivsena vananemise lihtsustamiseks ning põlvkondadevahelise solidaarsuse tugevdamiseks kõigil tasanditel. Alates aastast 2009 tähistatakse 29. aprillil põlvkondadevahelise solidaarsuse Euroopa päeva. Projekt generations@school: aasta 2012 tegevuste raames kutsume teid üles pühendama tänavust põlvkondadevahelise solidaarsuse päeva õpilaste ja eakate kokkuviimisele, et algatada dialoogi selle üle, mida tähendab kasvamine ja vananemine ning arutleda viiside üle, kuidas noored ja eakad saaksid üksteist parema elu nimel aidata. 29. aprilli nädalal kutsutakse 2012. aasta projekti generations@school raames kõiki Euroopa koole avama oma uksed eakatele ning arutlema selle üle, mida võib põlvkondadevaheline dialoog õppetegevusele juurde anda.

Põlvkondadevahelistes tegevustes koolis saab osalevatele eakatele anda aktiivse rolli. Eakad saavad uuesti aktiivses elus kaasa lüüa, osaledes kodanikuhariduse ning kultuurialastes projektides, tundes end noortega suheldes enam väärtustatuna. Nad arutlevad noortega igapäevaelu üle, pidades silmas eri põlvkondade paremat kooseksisteerimist ühiskonnas.

© P.A.U. Education / Col.legi Miró, Barcelona

Soodustada põlvkondadevaheliste sidemete loomist koolis

rat gene

ions

ch @s

oo

l

Projekti generations@school pedagoogiline mõõde

mine isikliku ajaga, mis on seoses ajaloo ja ühiskonna erinevate ajaperioodidega, on vahend mõistmaks seda, mida tähendab kasvamine ja vananemine ning mõisted noorus ja vanadus.

Koos elamine

Luua oma identiteeti

Suheldes eakamate inimestega õpivad lapsed vastutustunnet, lahkust, solidaarsust ning muutuvad tolerantsemateks. Kasutades vastastikuse õpetamise ja kollektiivse eksperimenteerimise mõisteid, õpivad nad teiste inimeste aitamist ja austamist. Õpilane arendab oma sotsiaalseid ja kodanikuoskusi.

Tänu mälu ülekandumisele saavad noored osa vanemate eluloost ja saavad nõnda end indiviididena paremini mõtestada. Seostades omavahel mälu ja ajaloo, näidates elu pikkust, annavad vanad noortele mitte ainult mineviku, vaid ka tuleviku mõõtme.

Õpilaste aktiivne osalus

Kogemused koolides on näidanud, et põlvkondadevaheline töö lihtsustab kirjaliku ja suulise keelekasutuse omandamist. Õpetajad on täheldanud kvalitatiivset hüpet nii õpilaste kirjalikes töödes kui ka lugema õppimisel. Õpilasi motiveerib eakatega koos tehtud töö ning nad panevad meelsasti kirja oma kogemusi ja saadavad neile kirju või suhtlevad e-maili või Skype’i kaudu (sellega saavad jällegi eakamad julgustust uute IKTga seotud suhtlemisviiside kasutamiseks!). Õpilane arendab kommunikatiivseid, töö sooritamiseks ning materjali otsimiseks vajalikke pädevusi, et vormistada mõttevahetuste käigus saadud tulemusi.

Laste ja eakate inimeste vastastikune tutvumine ja sidemete loomine omab ka positiivset mõju suhtumisele koolitöösse, nii õpilaste käitumise osas kui ka suhtumisel õppetöösse. Õpilased peavad arendama oma oskusi rühmatöö valdkonnas.

Mõista aja kulgemist ajaloos Lapsed tutvuvad koolis elu perioodide kulgemisega ning vanaduse reaalsete aspektidega – tänu sellele tajuvad nad paremini aja mõistet ja omandavad konkreetseid pidepunkte aja ja ajaloo mõistmiseks. Suhestu-

Keele valdamine

Carole Gadet, põlvkondadevaheliste projektide spetsialist: MTÜ Ensemble Demain (www.ensembledemain.com) juht ning Prantsusmaa haridusministeeriumi põlvkondadevaheliste uuringute ja projektide läbiviija.

2/2

http://europa.eu/active-ageing-2012

© European Commission, 2012.

1

KLASSIRUUMIS ERI PÕLVKONDADEGA TÖÖTAMISE VÄÄRTUS