Resource 1 SL

Report 6 Downloads 44 Views
gener

gene

a

l

hl o cs

nos@ o i t ra t i

o cho

s

s@ n

1

POMEN DELA Z RAZLIČNIMI GENERACIJAMI V RAZREDU

Evropska unija je leto 2012 razglasila za Evropsko leto aktivnega staranja in solidarnosti med generacijami. Cilj tega leta je dvigniti ozaveščenost o prispevku, ki ga starejši dajejo družbi, in jim omogočiti, da ostanejo aktivni, s tem pa tudi čili in zdravi.

Spodbujanje dialoga med učenci in starejšimi ljudmi Uvajanje medgeneracijskega dialoga v šolah omogoča učencem krepitev pozitivnejšega pogleda na staranje. S tem, ko šolska vrata odpremo starejšim osebam, ki želijo polno sodelovati v življenju družbe, se strokovno izpopolnjevati in deliti zgodbe o svojem življenju, krepimo pozitivne in spodbudne ideje o prihodnjih življenjskih obdobjih.

Zakaj je potreben medgeneracijski projekt v šoli? • Ponovna oživitev povezanosti med generacijami omogoča krepitev njihovega medsebojnega spoštovanja in razumevanja.. • Prispeva k razvoju posameznikovih kompetenc in bolj vključujoče družbe. • Krepitev dialoga med generacijami spodbuja medsebojno sodelovanje – generacije se učijo druga od druge. • Medgeneracijska izmenjava občutno spodbuja solidarnost, aktivno državljanstvo in osebni razvoj ter krepi kakovost pouka.

* Spletna povezava je možna le v angleški različici

1/2

http://europa.eu/active-ageing-2012

© European Commission, 2012.

Evropsko leto aktivnega staranja in solidarnosti med generacijami si je zadalo še en cilj, in sicer spodbujati oblikovalce politik in druge deležnike, naj sprejmejo ukrepe, ki bi omogočili aktivno staranje in okrepili solidarnost med generacijami na vseh ravneh. Od leta 2009 vsako leto 29. aprila praznujemo evropski dan solidarnosti med generacijami. Projekt generations@school (generacije@šola)* V okviru Evropskega leta 2012 vas vabimo, da posvetite ta evropski dan solidarnosti med generacijami druženju med učenci in starejšimi ljudmi v pogovorih o pomenu odraščanja in staranja ter razmišljanju o poteh, po katerih bi si mladi in manj mladi ljudje lahko medsebojno pomagali za boljše življenje. Vse šole v Evropi so vabljene, da v okviru projekta generations@school Evropskega leta 2012 v dneh okoli 29. aprila odprejo vrata svojih učilnic starejšim ljudem in razmislijo, kako bi medgeneracijski dialog lahko prispeval k izobraževanju.

Medgeneracijske dejavnosti v šolah omogočajo starejšim udeležencem aktivno vlogo in sodelovanje. Ko starejši ostajajo aktivni in se vključujejo v državljanske in kulturne projekte, utrdijo svoj položaj v družbi in se v stiku z mladimi počutijo cenjene. Z mladino delijo zgodbe o svojem vsakdanjem življenju, kar prispeva k boljšemu sožitju med generacijami v družbi.

© P.A.U. Education / Col.legi Miró, Barcelona

Krepitev povezav med generacijami v šolah

rat gene

ions

ch @s

oo

l

Izobraževalna dimenzija projekta generations@school

časa in zgodovine. Če so te izkušnje povezane z različnimi zgodovinskimi in družbenimi obdobji tudi lažje razumejo pomen odraščanja in staranja ter mladosti in starosti.

Živeti skupaj

Izoblikovanje lastne identitete

Ko otroci pridejo v stik s starejšimi ljudmi, pridobijo občutek odgovornosti in se naučijo velikodušnosti in solidarnosti ter v odnosu do njih postanejo strpnejši. S praktičnim delom skupnega učenja in eksperimentiranja se naučijo spoštovati drug drugega in si pomagati med seboj. Učenci razvijajo socialne in državljanske kompetence.

Prav zaradi seznanjanja z dogodki v življenju starejših ljudi, mladi lažje sprejmejo zgodovino in se zato lahko bolje izoblikujejo kot posamezniki. Starejši ljudje povezujejo svoje spomine z zgodovinskimi dogodki in tako prispevajo k temu, da mladi lažje dojemajo preteklost in prihodnost.

Močna vključenost učencev

Šolske izkušnje kažejo, da medgeneracijsko delo omogoča boljše obvladovanje govornega in pisnega jezika. Učitelji so pri otrocih zaznali izboljšanje jezikovnega izražanja in branja. Delo s starejšimi jih motivira in radi pišejo o svojih izkušnjah z njimi, jim pošiljajo pisma ali elektronsko pošto ali klepetajo z njimi po skypeu, kar hkrati spodbuja starejše k iskanju in spoznavanju novih načinov komuniciranja z uporabo sodobnih informacijskokomunikacijskih tehnologij (IKT). Ob predstavitvi rezultatov dialoga s starejšimi učenci razvijajo veščine komuniciranja in dokumentiranja.

Ko se otroci in starejši ljudje medsebojno navezujejo in odkrivajo drug drugega, to pozitivno vpliva na odnos do šole, na vedenje učencev in njihovo vključenost v delo. Take povezave jih spodbujajo k razvijanju veščin skupinskega dela.

Razumevanje zgodovinskega časa Ko otroci v šoli spoznavajo različna življenjska obdobja in življenje starejših, dobijo boljšo predstavo o času in pridobijo koristne napotke, ki jim omogočajo lažje razumevanje

Obvladovanje jezika

Carole Gadet, izvedenka v medgeneracijskih projektih, ustanoviteljica Ensemble Demain (www.ensembledemain.com) in referentka za medgeneracijske projekte in študije na nacionalnem ministrstvu za izobraževanje v Franciji.

2/2

http://europa.eu/active-ageing-2012

© European Commission, 2012.

1

POMEN DELA Z RAZLIČNIMI GENERACIJAMI V RAZREDU