gener
gene
a
l
hl o cs
nos@ o i t ra t i
o cho
s
s@ n
2
KUIDAS PANNA KOKKU PÕLVKONDADEVAHELIST PROJEKTI
Kui soovite 6-12 aastaste õpilastega viia läbi põlvkondadevahelist projekti solidaarsuse ja põlvkondadevahelise koostöö Euroopa päeva raames 29. aprillil 2012, soovitame teil toimida järgmiselt.
Mõelda koos lastega mõistete „kasvamine“ ja „vananemine“ üle Täiskasvanutel on tihti hirme ja eelarvamusi vanaduse suhtes, samas kui lapsi eakad või puudega inimesed üldse ei hirmuta. Väljendatud hirmud on eelkõige täiskasvanute hirmud nende enese vanaduse või kogemuste ees.
Tuleks arvestada järgnevat Mõned lapsed leiavad vahel seoseid oma perega, kuid paljudel ei ole oma vanavanematega tõelisi sidemeid, kuna osa lapsi elab oma perest, vahel ka oma vanematest, kuid eelkõige oma vanavanematest lahus. Mõned lapsed võivad öelda, et nad tunnevad nendest inimestest puudust ning näidata välja kiindumust klassis kohatud eakate suhtes.
Teemad mõttevahetuseks enne eakate külaskäiku (nt töö sugupuuga, joonistada oma peret või uurida oma esivanemate kohta) (fakultatiivne).
• Mõelda oma tuleviku üle: Ma tean, kuhu ma lähen; õpilane märgib või joonistab elujoonele oma elu olulised sündmused sünnist kuni praeguse vanuseni ning seejärel kujutab ette oma tuleviku olulisi sündmusi: õpingud, perekondlikud sündmused, hobid, maksimaalne eluiga (fakultatiivne). • Arutleda ühiste tegevuste üle: Mida saaks koos ette võtta? (nt rääkida õpilaste vanavanematest või nende tuttavatest eakatest inimestest. Arutelu võib toimuda selle üle, mida nad sooviksid vanematelt inimestelt teada saada ja nendega koos teha) (fakultatiivne). • Mõelda enda ja teiste üle: Õppida end eakate tuleku puhul esitlema (fakultatiivne). • Õppida tundma kutsutud külalisi: Mida ma tahaksin teada nende eakate kohta, kes tulevad klassiga kohtuma? (nt koostada küsimustik nendega tutvumiseks: nende lemmiktegevused, vaba aja veetmine, varasemad ametid, varasem kool, praegusaja kool, nende pered jne) (soovituslik).
1/4
http://europa.eu/active-ageing-2012
© European Commission, 2012.
• Arutleda oma identiteedi üle: Ma tean, kust ma tulen
2
KUIDAS PANNA KOKKU PÕLVKONDADEVAHELIST PROJEKTI
rat gene
Valida välja projektis generations@school osalevad eakad Õpetajad võivad oma projekti generations@school viia läbi kas eakate kodudega, pensionäride ühendustega, üksi elavate inimestega või ka õpilaste vanavanematega.
ions
ch @s
oo
l
Valiku saab teha lähtuvalt planeeritavatest tegevustest. Kui otsustatakse eakatekodu, pansionaadi või eakate klubi kasuks, peaks see asuma koolile lähedal. Koos asutuse juhi või tegevusjuhiga pannakse paika tegevuskava eakate külastuse ajaks. Kui pöördutakse mõne MTÜ või üksikute eakate poole, peab eelnevalt otsima infot nende tegevuste kohta ja tegema kindlaks, et nad suudavad kavandatud projektis osaleda.
Tegevus klassis: koostada kutse Eesmärk Kutsuda kooli külalisi
Saajad Eakad inimesed
Vorm Kutsekaardid
Esimene etapp: projekti arutamine • Õpilastele tutvustatakse projekti generations@school ja eakate kutsumise päeva. • Õpilastelt oodatakse ideid kutsekaartide tegemiseks, mille juures nad saavad meenutada juba seni nähtud kutseid (sugulased, sünnipäevad, kirjasõbrad jne). • Õpetaja märgib üles kõik ettepanekud ja õpilased otsustavad, millised ideed viiakse ellu.
Teine etapp: teksti koostamine • Õpetaja meenutab, mida kirjutada kutsele. Õpilased valivad sellest lähtudes õpetaja poolt pakutud piltidest sobivad. • Õpilased proovivad kutsekaarte kujundada kolmestes rühmades. Klass tutvub erinevate kavanditega, mida ühiselt kritiseeritakse; selgitatakse õnnestunud kujunduse omadusi.
Kolmas etapp: teksti ja piltide kokkusobitamine
2/4
http://europa.eu/active-ageing-2012
© European Commission, 2012.
• Õpilased dikteerivad järjekorras kutsele kantava teabe ning teevad ettepaneku teksti ja piltide kokkusobitamiseks. • Seda tööd võib teha kirjalikult või arvutitunni raames.
2
KUIDAS PANNA KOKKU PÕLVKONDADEVAHELIST PROJEKTI
rat gene
ions
ch @s
oo
l
Üks õpilaste näidiskiri
10. aprill 2012
Ada Wilman, klassijuhataja, Tel. Lugupeetud
Pensionäride ühingu liikmed!
Me viime oma koolis läbi projekti generations@school. Tegemist on Euroopa projektiga, mille käigus me suhtleme teiste koolidega ja tutvustame oma kooli tegemisi. Kas sooviksite meid aidata projekti elluviimisel? Projekti eesmärgiks on korraldada klassis arutelu eakate inimestega ja arvasime, et võib-olla Te tahaksite tulla meie kooli meiega mõtteid vahetama. Oleme valmistanud Teile esitamiseks küsimusi ja ka Teie võite omalt poolt küsimustiku ette valmistada. Soovime uurida, mida tähendab vananemine, aga küsida ka Teie lemmiktegevuste kohta, millega Te meelsasti tegelete... Tahaksime ka rohkem teada saada Teie lapsepõlve ning varasema ja praeguse elu kohta. Kui Teil on näiteks oma lapsepõlvest fotosid, mänguasju või muid olulisi esemeid, mänge ja laule, mis jutustaksid Teie elulugu ja annaksid meile palju infot mineviku kohta, siis võiksite need kaasa tuua. Siis saame tutvuda meie praegusest ajast erineva ajajärguga. Kui soovite lisainfot ja tahate meiega kohtuda, võite võtta ühendust meie õpetaja/kooliga, et kokku leppida Teile sobivaim päev ja kellaaeg. Kui te tulete, korraldame heameelega näiteks ühise oote. Kas teile sobiks ajavahemik 23.- 27. aprillini?
põhikool
3/4
http://europa.eu/active-ageing-2012
© European Commission, 2012.
Aitäh! Lugupidamisega, 5B klass
Valmistada eakad ette klassitöös osalemiseks Kui õpetaja võtab tulevase külalisega ühendust, peaks ta selgitama, missugust mõttevahetust klassis planeeritakse, näiteks vaba arutelu, kus kõige olulisem ongi suhtlemine ise. Projekti generations@school raames klassi kutsutud külaline peaks olema valmis rääkima oma senisest ja praegusest elust mitteformaalses ja vabas õhkkonnas. Õpetaja on kogu aeg kohal mõttevahetust suunamas. Esmalt selgitab õpetaja külalisele tunni ülesehitust, mida temalt oodatakse ning arutelu põhiteemat: Mida tähendab vananemine? Mida meil on üksteiselt õppida? Mida me saaksime koos teha? Õpetajad võivad paluda külalistel tuua pilte oma lapsepõlvest, koolist, aga ka uuemaid pilte nende meelistege-
rat gene
ions
ch @s
oo
l
Tuleks arvestada järgnevat Mõttevahetuse hõlbustamiseks valmistada ette sildid õpilaste nimedega.
vusest, tööst ja elukutsest, lemmiktoitudest, hobidest või muudest praeguse elu aspektidest, millest nad sooviksid õpilastega rääkida. Selle materjali abil saab algatada õpilaste ja eakate mõttevahetusi. Carole Gadet, põlvkondadevaheliste projektide spetsialist: MTÜ Ensemble Demain (www.ensembledemain.com) juht ning Prantsusmaa haridusministeeriumi põlvkondadevaheliste uuringute ja projektide läbiviija.
4/4
http://europa.eu/active-ageing-2012
© European Commission, 2012.
2
KUIDAS PANNA KOKKU PÕLVKONDADEVAHELIST PROJEKTI