1
ПОЛЗАТА ДА РАБОТИТЕ С РАЗЛИЧНИ ПОКОЛЕНИЯ В КЛАС
l
hl o cs
gene
@s
s@ n
ns o i t a r io gene r a t
o cho
2012 беше определена от Европейския съюз за Европейска година на активния живот на възрастните хора и солидарността между поколенията. Тази година има за цел да се оцени обществения принос на възрастните хора и да им се даде възможност да запазят своята активна роля и своето здраве.
Насърчаване на общуването между учениците и възрастните Подтикването към обмен между представители на различни поколения в училищата позволява изграждането у учениците на по-положителна представа за стареенето. Отваряйки училищните врати за по-възрастните, които искат да участват пълноценно в обществения живот, да се развиват професионално и да споделят своя житейски опит, ние засилваме и насърчаваме положителното отношение към бъдещите етапи от живота.
Защо е необходим проект за общуване между поколенията в училище? • Изграждането на взаимовръзка между поколенията дава възможност да се популяризират идеите за взаиморазбирателство и уважение между поколенията. • Той може да допринесе за развитието на индивидуални качество и умения в името на едно по-интегриращо общество. • Чрез стимулиране към диалог между поколенията, окуражаваме взаимното сътрудничество: поколенията предават опита и знанията си едно на друго. • Обменът между поколенията подпомага значително солидарността и активната гражданска позиция, развитието на личността и допринася за по-качествено образование.
1/2
www.active-ageing-2012.eu
© European Commission, 2012.
Една от целите на Европейска година на активния живот на възрастните хора и солидарността между поколенията е да насърчава политиците и съответните обществени фигури да вземат мерки за подпомагане на активното стареене и за подкрепа на солидарността между поколенията на всички възможни нива. От 2009 г., датата 29 април е избрана за Европейски ден на солидарността между поколенията. Проектът generations@school: В рамките на дейностите през 2012 г., ви каним да посветите този ден на солидарността между поколенията 2012 на сближаване между ученици и възрастни хора, за да се постави началото на диалог на тема какво е да пораснеш и да остарееш, както и да помислим как млади и не толкова млади могат да си помогнат взаимно, за да живеят по-добре. През седмицата на 29 април, в рамките на проекта generations@school през 2012 година, всички учебни заведения в Европа са поканени да отворят вратите на своите класни стаи за възрастните хора и да поразсъждават как диалогът между поколенията може да спомогне за по-добро образование и възпитание.
Дейностите в училище свързани с общуване между представители на различни поколения дават възможност на възрастните участници да изиграят активна роля. По този начин те продължават да участват в активния живот, да се ангажират в граждански и културни проекти и се чувстват оценени и пълноценни в контакта с младите. Млади и стари обсъждат помежду си злободневни въпроси за по-добри обществени взаимоотношения между поколенията.
© P.A.U. Education / Col.legi Miró, Barcelona
Насърчаване за изграждане на връзки между различните поколения в училище
Образователното измерение на проекта generations@school
gene
ra tio
n
ch s@s
o ol
се разбере какво означава да съзряваш и да остаряваш, както и понятията „младост“ и „старост“.
Изграждане на идентичност
В контакта с възрастните хора, децата се учат на отговорност, щедрост, солидарност и стават по-толерантни. Чрез прилагане на техниките за взаимно обучение и колективен опит, те се учат на взаимопомощ и взаимно уважение. Ученикът развива социални и граждански умения.
Всъщност, именно чрез предаване на родовата памет, младите наследяват историята от по-възрастните и по този начин се изграждат по-успешно като личности. Правейки връзка между родовата памет и историята и чрез своята продължителност на живот, по-старите очертават пред по-младите както измерението на миналото, така и това на бъдещето.
Активно участие на ученици
Владеене на езика
Да живеем заедно
Запознанството и сприятеляването между децата и възрастните има положителен ефект върху държанието в училище, както по отношение на поведението на учениците, така и по отношение на тяхното участие в учебната работа. Те биват насърчавани да развиват умения за работа в екип.
Разбиране хода на историята Когато са запознати в училище с различните жизнени етапи и с нещата съпътстващи стареенето, децата по-лесно възприемат концепцията за време и имат конкретна отправна точка, за да проумеят хода на времето и на историята. Това осъзнаване на личностното време по отношение на различните исторически и социални епохи, е начин да
Опитът в учебните заведения показва, че работата между представители на различни поколения спомага за овладяването на писмени и устни езикови умения. Качествен напредък се наблюдава от учителите, както по отношение на ученическите писмени работи, така и в усвояването на четенето. Мотивирани от работата с възрастните хора, учениците изпитват удоволствие да опишат чувствата си и да им изпратят писма или да си контактуват с тях по и-мейл или Skype (възрастните, от своя страна, се престрашават да се запознаят с новите средства за общуване и с новите технологии за информация и комуникации!). Ученикът развива умения за общуване, реализация и документиране, за да може накрая да представи изводите направени в резултат на тези разговори.
Карол Гаде, експерт в областта на проекти свързани с общуването между поколенията: ръководител на асоциацията Заедно Утре (www. ensembledemain.com) и ръководител проучвания и проекти в областта на общуването между поколенията в Министерството на образованието на Франция.
2/2
www.active-ageing-2012.eu
© European Commission, 2012.
1
ПОЛЗАТА ДА РАБОТИТЕ С РАЗЛИЧНИ ПОКОЛЕНИЯ В КЛАС