2
КАК ДА РЕАЛИЗИРАТЕ СВОЯ ПРОЕКТ ЗА ВРЪЗКА МЕЖДУ РАЗЛИЧНИТЕ ПОКОЛЕНИЯ
l
hl o cs
gene
@s
s@ n
ns o i t a r io gene r a t
o cho
За да реализирате проект в областта на общуването между поколенията с ученици на възраст между 6 и 12 години в рамките на Европейския ден на солидарността и сътрудничеството между поколенията, 29 април 2012г., ви предлагаме да следвате следните етапи.
Поразсъждавайте с децата върху понятията съзряване и стареене У възрастните често се наблюдават „страхове“ и предразсъдъци по отношение на стареенето, докато децата изобщо не се страхуват от старостта и инвалидността. Възрастните изразяват страховете, които изпитват, изправени пред преклонната си възраст и житейския си опит.
Да се има пред вид Някои деца поддържат връзки със своите роднини, но повечето нямат реална привързаност към своите предци: някои деца в училище в действителност са отделени от своите семейства, понякога дори от своите родители, но най-често не са в контакт с бабите и дядовците си. Възможно е някои от тях да изразят тази липса и да проявят обич към хората, с които се срещнат.
• Разсъждения свързани с личната идентичност: Знам от къде идвам (напр.: работа с генеалогични дървета, рисунка на семейството или провеждане на проучвания свързани с предците) (по избор).
• Разсъждения върху своето бъдеще: Знам къде отивам; ученикът отбелязва или рисува схема на линията на своя живот, записва важните събития от деня на своето раждане до настоящия момент, после си представя и отбелязва важни събития в своето бъдеще: образование, дипломиране, семейни събития, хобита, продължителност на живота (по избор). • Помислете за съвместни дейности: Какво можете да направите заедно? (напр.: дискусия на тема бабите и дядовците на учениците или други възрастни хора, които те познават. Обсъждането може да се завърти около това, което те биха искали да научат от възрастните и какво могат да правят заедно) (по избор). • Поразсъждавайте за себе си и за другия: Научете се как да се представите, когато дойдат гостите. Измислете различни сценарии (по избор). • Научете повече за поканените: Какво бихме искали да научим за възрастните хора, които ще дойдат в клас? (напр.: разработете въпросник, за да научите повече за възрастните, какво обичат, как се забавляват, как почиват, техните предишни професии, какво е представлявало училището по тяхно време, как им се струва училището днес, подробности свързани с техните семейства…) (препоръчително).
1/4
www.active-ageing-2012.eu
© European Commission, 2012.
Мисловен процес преди посещението на възрастните хора
2
КАК ДА РЕАЛИЗИРАТЕ СВОЯ ПРОЕКТ ЗА ВРЪЗКА МЕЖДУ РАЗЛИЧНИТЕ ПОКОЛЕНИЯ
gene
Избор на възрастни хора за проект generations@school Преподавателите могат да съгласуват своя проект generations@school с домове за възрастни хора, със съюза на пенсионерите, с отделни възрастни хора или с бабите и дядовците на своите ученици… Изборът ще бъде продиктуват от дейностите, които ще се реализират.
ra tio
n
ch s@s
o ol
Ако изборът падне върху дом за стари хора, клуб на пенсионера или клуб трета възраст, то той не трябва да е много отдалечен от училището. Трябва да се свържете с директора или аниматора, за да обсъдите с него заниманията, които предвиждате по време на посещението на възрастните хора в училището. Ако се обърнете към асоциация или отделни възрастни хора, трябва предварително да се информирате как протича ежедневието им и дали са в състояние да се справят с целите на проекта.
Занимание в клас: напишете покана към възрастните хора Цел Да дойдат
Получатели Възрастните хора
Формат Покани
Първи етап: изготвяне на проекта
• Учениците биват запознати с проекта generations@school и датата на посещение от възрастните хора. • Учениците са поканени да измислят поканите, като си припомнят поканите, които са виждали вече (на родители, за рождени дни и пр.). • Учителят записва всички предложения и после учениците избират най-подходящите.
Втори етап: подготовка на поканата • Преподавателят припомня основните неща, които трябва да бъдат написани на поканата. Учениците, в зависимост от идеите, избират подходящата илюстрация измежду предложения направени от учителя. • Разделят се на групи по трима и всяка група прави свой проект на покана. Готовите проекти се показват пред целия клас и биват оценени един по един от учителя. Всички критерии за оценяване трябва да бъдат обяснени подробно на учениците, както и съответните критики.
Трети етап: изработка на поканата
2/4
www.active-ageing-2012.eu
© European Commission, 2012.
• Децата диктуват под ред нещата, които трябва да бъдат написани върху поканата и предлагат на учителя как да разположи текста и картинките. • Тази дейност може да се проведе писмено или в час по информатика.
2
КАК ДА РЕАЛИЗИРАТЕ СВОЯ ПРОЕКТ ЗА ВРЪЗКА МЕЖДУ РАЗЛИЧНИТЕ ПОКОЛЕНИЯ
gene
ra tio
n
ch s@s
o ol
Пример за писмо написано от ученици
10 април 2012г
Мари Люис, Учителка Тел. ________ Уважаеми членове на Съюза на пенсионерите в ____,
В нашето училище осъществяваме проект, който се нарича generations@ school (Поколенията на училище). Това е европейски проект, който ще ни позволи да влезем в контакт с други училища и да обменим информация с тях за това, което правим в клас. Бихте ли ни помогнали да го реализираме? Проектът се състои в разговори в клас с възрастни хора и ние си помислихме, че вие бихте се съгласили да дойдете в училище и да поговорите с нас. Подготвили сме въпроси, които искаме да ви зададем. Вие също можете да си изготвите такъв въпросник. Ние бихме искали да разберем какво означава да остарееш, но се интересуваме и от вашите предпочитани занимания, и какво обичате да правите… Освен това, бихме искали да научим повече за вашето детство и за живота ви преди и сега. Ако имате снимки от вашето детство, например, играчки или предмети, на които държите, игри и песнички, които разказват живота ви и ще ни помогнат да научим повече за миналото, ви молим да ги донесете с вас. Това би ни позволило да открием една по-различна епоха от нашата. Ако имате нужда от повече информация и ако имате желание да се срещнете с нас, можете да се свържете с нашата учителка/училище, за да уговорите деня и часа, които ще са най-удобни за вас. Ако дойдете, можем заедно да хапнем следобедна закуска.
Благодарим! Сърдечни поздрави, клас CM2 B Училище _____________ 3/4
www.active-ageing-2012.eu
© European Commission, 2012.
Удобна ли ви е дата между 23 и 27 април? ¤
Подготовка на възрастните хора за срещата с класа В разговора с възрастните хора, учителят трябва да обясни характера на диалога в клас: свободна дискусия, при която най-ценното е самият контакт. Поканените възрастни хора в рамките на проект generations@school трябва да бъдат подготвени да обсъждат случки от своето минало и настояще по неформален и непринуден начин. Преподавателят ще присъства през цялото време, за да насочва разговора. Преподавателят ще обясни предварително на възрастния човек последователността, по която ще протече часът, какво се очаква от него, както и темите около които ще се води разговора: какво означава да остарееш? Какво можем да научим един от друг? Какво можем да правим заедно? Учителите могат да помолят поканените възрастни хора да донесат снимки от тяхното детство, от тяхното
gene
ra tio
n
ch s@s
o ol
Да се има пред вид Подгответе етикети с имената на учениците, за да улесните общуването между присъстващите. училище, а също и по-съвременни снимки с любимите им занимания, свързани с работата или професията им, на любимите им храни, местата, на които обичат да ходят на почивка или други елементи от сегашния им живот, които биха искали да разкажат на учениците. Тези материали ще послужат за начало на разговора между учениците и възрастните хора.
Карол Гаде, експерт в областта на проекти свързани с общуването между поколенията: ръководител на асоциацията Заедно Утре (www.ensembledemain.com) и ръководител проучвания и проекти в областта на общуването между поколенията в Министерството на образованието на Франция.
4/4
www.active-ageing-2012.eu
© European Commission, 2012.
2
КАК ДА РЕАЛИЗИРАТЕ СВОЯ ПРОЕКТ ЗА ВРЪЗКА МЕЖДУ РАЗЛИЧНИТЕ ПОКОЛЕНИЯ