l
hl o cs
gene
ns o i t a r io gene r a t
o cho
@s
s@ n
3
КАК ДА ПРОВЕДЕТЕ УЧЕБНИЯ ЧАС
Можем да изградим реални връзки между поколенията чрез дейности, при които децата и възрастните хора ще се обучават взаимно и ще обменят опит.
Едночасово посещение на възрастни хора в клас
Генерални цели Включването на подхода за работа с различни поколения във вашата преподавателска дейност ще ви позволи да работите в различни полета на знания и умения:
Цели на срещата generations@school Учителят трябва да изготви много ясна програма за посещението на пенсионерите в клас, с конкретни педагогически цели за часа на разговора, а в случай че проектът е по-значим и включва допълнителни дейности извън посещението на възрастни хора по случай европейския ден, е необходимо изготвянето на план за проследяване на различните дейности, както и отчет за резултатите и напредъка след всяка отделна дейност.
• Социални и граждански умения: укрепване на солидарността между поколенията и борба с асоциалното поведение и насилието в училище чрез активна гражданска позиция.
© P.A.U. Education / Col.legi Miró, Barcelona
• Умения за общуване и предаване на информация: създаване на реални нови и уникални възможности за общуване с хора извън училищната среда (възрастни хора). Използване на различни носители (снимки) и нови технологии за информация и комуникации (сайта на проекта, за публикуване и споделяне на резултатите). Проект за сътрудничество с други държави. • Развиване на култура в междуличностните отношения: посредством срещите, в училище или извън него, с други поколения, чрез сблъсъка между съвременните и остарелите знания и умения, ученикът се учи да се позиционира във времето. Откривайки други места и пространства, той опознава своята среда и тя му става по-близка. • Реализацията на артистични, естетически и експресивни дейности: ученикът се учи да твори и да осъществява кръжоци, изложби и пр. в сътрудничество с други партньори.
Не забравяйте да направите снимки на срещата. Продуктовият материал (рисунки, въпросници, албуми…), освен начин за документиране на мероприятието, свързано с диалог между поколенията, е и средство да обмените това, което е направено във вашето училище с други европейски училища, както и материал за участие в конкурса generations@school.
1/5
www.active-ageing-2012.eu
© European Commission, 2012.
Да се има пред вид
3
КАК ДА ПРОВЕДЕТЕ УЧЕБНИЯ ЧАС
gene
ra tio
n
ch s@s
o ol
Конкретни цели 1 Да се научим да формулираме своите лични преживявания и опит, както и социалните си наблюдения в устна и писмена форма.
2 3 4 5 6 7
Да се научим да работим в екип. Да възприемем историята като жив и непрекъснат процес. Да се научим да анализираме и документираме резултатите от срещите между поколенията. Да обсъждаме свободно и с удоволствие темите за активното стареене и солидарността между поколенията. Да формулираме отношението, което имат учениците към възрастните хора и към децата. Да създадем произведение (рисунка/текст), с което да покажем значението на връзката между поколенията, за изграждане на единно общество и за по-добро съжителство.
Практични подробности • Ако посрещате между 1 и 5 възрастни човека: Разположете възрастните в пространството пред дъската, на удобни столове, с лице към учениците.
2/5
www.active-ageing-2012.eu
© European Commission, 2012.
• Ако посрещате група между 6 и 12 човека: Отделете време за общо представяне на възрастните в началото, а след това разделете класа на толкова групи, колкото са гостите.
3
КАК ДА ПРОВЕДЕТЕ УЧЕБНИЯ ЧАС
gene
ra tio
n
План на часа
ch s@s
o ol
(1 час)
Въведение
(10 мин.)
• Срещата може да започне с песен или стихотворение за добре дошли от страна на учениците. • Учениците и възрастните хора се представят един след друг с име, фамилия и възраст, за да се запознаят. • Ако някой от гостите е роднина на ученик от класа, ученикът може да го представи. • Учителят представя темата и подканя учениците да оформят групи за разговор с гостите.
Разговори в групите
(30 мин.)
Можете да проведете някои от заниманията, които сме предложили по-долу под формата на кръжоци в групи от по 4-5 ученика и един или повече възрастни гости за определено време. По този начин възрастните ще вземат участие в различни дейности. Дори когато се говори в минало време е важно да се познава настоящето и да се разработват общи проекти между стари и млади, в подкрепа на активния живот на възрастните хора и сближаването между поколенията. Диалогът може да бъде проведен по предварително изготвен от учениците въпросник (виж Източник 2). Възрастните могат да използват свои албуми със снимки, за да онагледят понятията за съзряване и стареене, както и списък с въпроси, които да прочетат един след друг. Това може да открие дебата. Предлагаме ви следните въпроси за стимулиране на диалога между учениците и възрастните хора:
Обсъдете понятията съзряване и стареене • Каква е разликата между детето и
• • •
•
© P.A.U. Education / Col.legi Miró, Barcelona
•
възрастния? По какво разпознаваме младия човек? А стария човек? (разговаряйте за чертите на лицето, за тялото, което се променя…). Какво обичат да правят децата? А старите хора? Какво биха могли да правят заедно? Какви са „нещата“, които старите знаят/могат да правят много добре? Какви са предпочитаните от всички занимания? Любимите им храни? Нещата, които не обичат да ядат? Любимите цветове и игри? И т.н. – за старите хора: да направят сравнение между миналото и настоящето. Какви са искали да станат старите, когато са били малки? Какви искат да станат децата, когато пораснат?
• • • • •
проблеми? Какво могат да правят старите хора, което децата не могат? Какво може да се случи на един много стар човек? Как можем да помогнем на възрастен човек на улицата? Как старите хора могат да помогнат на децата? Какво бихте искали да направите с възрастните хора?
3/5
www.active-ageing-2012.eu
© European Commission, 2012.
Обсъдете понятията: уважение, самостоятелност, инвалидност, болест, взаимопомощ, солидарност • Как живеят старите и децата в ежедневието? С какви улеснения и трудности разполагат? Имат ли подобни радости и
3
КАК ДА ПРОВЕДЕТЕ УЧЕБНИЯ ЧАС
gene
ra tio
n
ch s@s
o ol
Обсъдете темата за линията на живота Учителите могат да подготвят графика върху отрязък от време, който преминава в историята, на базата на рождените дати на възрастните гости, като демонстрират разликата между минало, настояще и бъдеще. • Същото ли е било в училище, когато възрастните са били деца? Разговаряйте за средствата за общуване, транспорта, забавленията, училището, жилищата, ценностната система … • Учениците могат да представят работите си по техните линии на живота (виж Източник 2), и по-специално за представите им за тяхното бъдеще. Докато разговарят с възрастните хора за важните събития в тяхното бъдеще (образование, семейни събития, хобита, продължителност на живота) учениците могат да почерпят богат опит.
Обобщение
(10 мин.)
Учениците обобщават темите обсъдени с възрастните хора и правят извод
Изводи
(10 мин.)
Изводите направени в резултат на разговорите проведени в клас в рамките на проекта generations@school, ще: 1 Оформят една оптимистична представа за предстоящите етапи в живота. 2 Допринесат за изграждане на по-положително отношение сред учениците към старостта. 3 Подсилят идеята за необходимостта от солидарност между поколенията. В зависимост от избраната форма на разговор и оставащото време, часът може да приключи с колективно занимание: следобедна закуска, занимателна игра, изобразително изкуство (по избор, но задължително с участието на възрастните хора). Примери за изрази за раздяла (ученик – пенсионер): Твърде съм малък за…/ Твърде възрастен съм за…/ Прекалено съм възрастен за…/ Много съм стар за …/ Прекалено съм млад за… Часът трябва да завърши с обща благодарност към възрастните хора за тяхното участие.
uc ation / Co
l.legi Miró,
Barcelona
© P. A .U.
Educ a t
ion
e gi / C ol.l
Mir ó
, Ba
r ce
lon
a
4/5
www.active-ageing-2012.eu
© European Commission, 2012.
© P.A .U. Ed
3
КАК ДА ПРОВЕДЕТЕ УЧЕБНИЯ ЧАС
gene
ra tio
n
ch s@s
o ol
Финална дейност: резултати от проекта generations@school Учениците рисуват или пишат текст за своите впечатления от възрастните хора, с които са разговаряли. Това може да бъде направено или с помощта на възрастните хора или в следващ час. Рисунките и снимките от срещата ще бъдат споделени с други европейски училища в групата generations@school в Panoramio. Разгледайте Източника „Включване в групата generations@school в Panoramio“, който ще ви помогне да споделите резултатите си. Изпращайки заключенията си, вашето училище ще участва в конкурса generations@school и може да спечели награда за най-добра национална инициатива в областта на диалога между поколенията.
Допълнителни дейности: след срещата
• Разкажете за срещата с възрастните хора. • Нарисувайте дете, подрастващ, зрял възрастен, стар човек и посочете възрастта на всеки от рисунката. • Нарисувайте това, което сте запомнили от разказите на възрастните гости…
• Допълнете изреченията: –Д а пораснеш е …, Да остарееш е … –Д о каква възраст можем да спортуваме? Да работим с компютър? Да се женим? Да спечелим тенис турнира Ролан-Гарос? Да се занимаваме с политика? … • В училище могат да се организират конкурси за рисунка, поезия, комикс или разказ на тема обсъждана по време на срещата с възрастните хора.
Карол Гаде, експерт в областта на проекти свързани с общуването между поколенията: ръководител на асоциацията Заедно Утре (www.ensembledemain.com) и ръководител проучвания и проекти в областта на общуването между поколенията в Министерството на образованието на Франция.
5/5
www.active-ageing-2012.eu
© European Commission, 2012.
Ако искате да развиете допълнителни дейности, ето няколко примера за допълнителни занимания: