Resource 4 PL

Report 3 Downloads 48 Views
gener

gene

a

l

hl o cs

nos@ o i t ra t i

o cho

s

s@ n

4

ZAJĘCIA FOLLOW-UP

Jednym z wariantów projektu generations@school w szkołach jest wspólne rozwijanie tej inicjatywy przez szkoły europejskie.

Międzypokoleniowy projekt oparty na współpracy pomiędzy szkołami europejskimi Aby umożliwić to zadanie, oprócz Europejskiego Roku 2012, europejski program edukacyjny eTwinning pozwala na elektroniczne łączenie się z innymi szkołami w Europie, które chciałyby wymieniać informacje na temat projektów międzypokoleniowych. www.etwinning.net umożliwia szkołom europejskim zarejestrowanie się w bazie danych i wyszukiwanie najbardziej pasujących do nich szkół, aby nawiązać z nimi edukacyjne i wielodyscyplinowe partnerstwo o zasięgu europejskim, wspierane przez technologie informacyjno-komunikacyjne, na rzecz edukacji i nauki języków obcych oraz rozwoju wymiany międzynarodowej.

Proponujemy wykorzystanie tej platformy do przygotowywania projektów, mających na celu dialog międzypokoleniowy i międzykulturowy.

• Opracowanie dialogu na temat solidarności międzypokoleniowej. • Poprawa praktyk w zakresie wykorzystania technologii informacyjno-komunikacyjnych. • Rozwój ciekawości dzieci w zakresie innych kultur i innych języków. • Pomoc w podniesieniu świadomości obywatelskiej w Europie i zintegrowaniu w niej bogactwa języka i kultury. • Rozwijanie umiejętności wspólnego uczenia się, dzielenia się opiniami i wiedzą. • Kształcenie dzieci umiejących tworzyć teksty pisane.

1/2

http://europa.eu/active-ageing-2012

© European Commission, 2012.

Cele dla uczniów

4

ZA JĘCIA FOLLOW-UP

rat gene

ions

ch @s

oo

l

Sposoby wdrażania Po obchodach Dnia Europejskiego, możesz znaleźć na stronie internetowej eTwinning inną szkołę, która zorganizowała spotkanie z seniorami z tej okazji i przygotować z Twoimi uczniami ankietę, służącą do wymiany informacji z klasą z tego samego poziomu.

• Wstępna wymiana pomiędzy bliźniaczymi klasami ma na celu zaprezentowanie projektu: informacje o szkole, o klasach i uczniach. • Dalsza wymiana informacji na temat więzi międzypokoleniowych pomiędzy młodymi i starszymi rozwija się poprzez dialog międzypokoleniowy. Rozmowy na temat Dnia Europejskiego i projekty realizowane w klasach po spotkaniu z seniorami.

Co należy wziąć pod uwagę

• P  rojekty działań obywatelskich, w których uczniowie współpracują ze starszymi osobami, stowarzyszeniami i domami seniora. • P  rojekty międzypokoleniowe i międzykulturowe: czytanie, opowiadanie historii, poezja/turnieje poezji, przedstawienia,

musicale, taniec, piosenki, ogrodnictwo, nauka, itd. • P  rojekty historyczne oparte na świadectwach z pierwszej ręki osób, które uczestniczyły lub były świadkami niezwykłych wydarzeń historycznych w czasie swojego życia (w połączeniu z dokumentami historycznymi), itd. • P  rojekty wymiany międzynarodowej pomiędzy klasami zaangażowanymi w projekty międzypokoleniowe.

Carole Gadet, specjalista ds. projektów międzypokoleniowych: założyciel stowarzyszenia Ensemble Demain (www.ensembledemain.com) i specjalista ds. Projektów i Badań Międzypokoleniowych we Francuskim Ministerstwie Edukacji.

2/2

http://europa.eu/active-ageing-2012

© European Commission, 2012.

Nauczyciel może przygotować projekty międzypokoleniowe dla swojej klasy